تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر ابوالقاسم گرجی، استاد حقوق خصوصی و کیفری
دکتر ابوالقاسم گرجی
دکتر ابوالقاسم گرجی

زندگی نامه دکتر ابوالقاسم گرجی، استاد حقوق خصوصی و کیفری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۷ و ۰۲ دقیقه ب.ظ

دكتر ابوالقاسم گرجی، در تاریخ ۱۳۰۰ (ش.) در خانواده‌ای اهل علم و دین به دنیا آمد. فراگیری علم را از مكتب خانه آغاز كرد و بعدها به تشویق پدرش به تحصیل علوم قدیم روی آورد. در ابتدا به فراگیری صرف و نحو، منطق، معانی و بیان و سپس به فقه و اصول در سطوح ابتدایی، متوسطه و عالی پرداخت و به حد بالایی بر علوم فلسفه و عرفان تسلط یافت.

اساتید دكتر گرجی عبارت بودند از: سید محمد قصیر، شیخ محمدحسین بروجردی، آیت الله آقا شیخ محمدرضا تنكابنی و آیت الله آقا میرزا محمدعلی شاه آبادی. پس از پایان دوره سطح، نزدیك به دو سال نیز دروس خارج را در محضر آیت الله تنكابنی (فقه و اصول) و چند ماهی نیز در محضر آیت الله العظمی بروجردی كسب فیض كردند. در سال ۱۳۲۲ (ش.) برای تكمیل تحصیلات فقهی به نجف اشرف رفت و از محضر استادان و آیات عظام آن دیار به ویژه استاد آیت الله العظمی خوئی بیش از یك دوره علم اصول، كتابهای بیع، صلوه،‌ خمس و مقدمه تفسیر و فروع علم اجمل را فرا گرفت و به درجه اجتهاد رسید.

پس از بازگشت به ایران، وارد دانشكده معقول و منقول (الهیات) تهران شد. در سال ۱۳۳۵ (ش.) لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی، در سال ۱۳۳۸ (ش.) مدرك فارغ التحصیلی دوره فلسفه و حكمت اسلامی و در سال ۱۳۴۲ (ش.) با ارائه پایان نامه عمومات عقود و ایقاعات دكترای خود را دریافت كرد. از سال ۱۳۴۹ (ش.) به تدریس در دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران پرداخت و نیز در دوره‌های عالی كارشناسی ارشد و دكترای حقوق خصوصی و حقوق كیفری به تدریس ادامه می‌دهد. دكتر گرجی در اواسط دهه ۱۳۶۰ (ش) عهده‌دار ریاست دانشگاه تهران بود.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر گرجی كه برخی از آنها كتاب سال و كتاب ده سال اول انقلاب اسلامی شده است، عبارتند از: ۱- تحقیق در زمینه سید مرتضی (دو جلدی) ۲- در تفسیر جوامع الجامع (سه جلدی) ۳- ادبیات عرب ۴- تاریخ علم اصول ۵- مقالات حقوقی (دو جلدی) ۶- مسائل الخلاف ۷- تاریخ فقه ۸- مقالات متعددی كه عناوین مهم آنها عبارتند از: شروط كلی قرارداد، حقوق جزای عمومی، قرارداد تضمینی، وعده الاصول، حقوق جزای اختصاصی ، ولایت فقیه، حكومت و قانون، ولایت و امامت، احكام خصوصی و عمومی، طبرسی و جوامع الجامع، طبرسی و توصیه كلمه.

دکتر ابوالقاسم گرجی در ۷ اسفند ۱۳۸۹ به علت کهولت سن در گذشت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *