دکتر محمد صفدری
دکتر محمد صفدری

دکتر محمد صفدری

بیوگرافی دکتر محمد صفدری، استاد حقوق بین الملل و متون حقوقی به زبان فرانسه

دكتر محمد صفدری در سال ۱۳۰۰ (ش.) در شهر كاشان به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در دبستان پهلوی كاشان و سیكل اول متوسطه را در همین شهر به پایان رساند. سیكل دوم متوسطه را نیز در تهران و با احراز رتبه اول و نشان علمی گذراند.

در سال ۱۳۱۸ (ش.) به دانشسرای عالی رفت و به تحصیل زبان فرانسه پرداخت و باز هم با رتبه اول و نشان علمی در این رشته موفق شد. در سال ۱۳۲۳ (ش.) در وزارت فرهنگ به دبیری مشغول شد. در سال ۱۳۲۴ (ش.) دبیر و ناظم دانشسرای كشاورزی بود. در سال ۱۳۲۵ (ش.) به كادر اداری دانشگاه تهران پیوست و تحصیل در دانشكده حقوق را نیز به طور همزمان با كادر اداری آغاز كرد. در سال ۱۳۲۷ (ش.) دوره لیسانس قضایی را به پایان رساند و از همین سال به تدریس متون حقوقی (به زبان فرانسه) در دانشكده حقوق پرداخت. در سال ۱۳۳۱ (ش.) به منظور تكمیل تحصیلات خود به فرانسه رفت و در دانشكده حقوق پاریس ثبت نام كرد. سرانجام با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان مصونیت های سیاسی موفق به دریافت دكترای حقوق بین المللی شد.

دکتر صفدری پس از بازگشت به ایران، به عضویت رسمی هیئت علمی دانشكده حقوق درآمد و تدریس حقوق بین الملل را بر عهده گرفت. دكتر صفدری از درایت چشمگیری در مدیریت اداری برخوردار بود و در زمان ریاست دكتر موسی عمید بر دانشكده حقوق تهران، ریاست دفتر ایشان را بر عهده داشت و عملاً امور دانشكده به دست وی اداره می‌شد.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر صفدری عبارتند از: ۱- كلیات حقوق بین الملل ۲- تعهدات بین الملل و حل اختلاف ۳- متون حقوق و اقتصادی (به زبان فرانسه) ۴- مصونیت‌های سیاسی (به زبان فرانسه) ۵- آزمایش نهایی درباره آزادی ۶- موضوعات اساسی ادبیات دوره فرانسه (برگردان فرانسه) ۷- سیاست ارسطو (ترجمه)

دكتر صفدری در سال ۱۳۴۰ (ش) به دست یكی از دانشجویان معترض به نتیجه امتحانی خود، با ضربات چاقو به قتل رسید.

منبع: کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=19956


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code