خانه » نظریات » دیدگاه‌های قضات » نشست های قضایی دادرسی کیفری » مرجع صالح تحقیقات مقدماتی عمل معاون جرم با مجازات درجه شش، دادسرا است یا دادگاه کیفری دو؟ (نشست قضایی شماره ۴۰۵ قضات در فضای مجازی)
گروه تلگرامی تحلیل کاربردی حقوق
تحلیل کاربردی حقوق

مرجع صالح تحقیقات مقدماتی عمل معاون جرم با مجازات درجه شش، دادسرا است یا دادگاه کیفری دو؟ (نشست قضایی شماره ۴۰۵ قضات در فضای مجازی)

سوال ۴۰۵ گروه تحلیل حقوق کاربردی

چنانچه مجازات جرمی از درجه شش ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی باشد، آیا رسیدگی به مجازات معاون آن جرم، در صلاحیت دادسرای عمومی است یا باید بطور مستقیم در دادگاه کیفری دو رسیدگی شود؟ رویه قضایی در این خصوص چگونه است؟

نظر اتفاق آراء

باید تحقیقات مقدماتی جرم معاون را نیز دادسرا انجام دهد و پرونده را با کیفرخواست نسبت به معاون و مباشر به دادگاه ارسال کند. نظریۀ مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه با موضوع “مرجع انجام تحقیقات مقدماتی جرایم درجه هفت و هشت در صورت تعدد جرایم” هم مؤید این نظر است: «در صورتی که عناوین جزایی متعددی (اعم از تعدد مادی یا معنوی) در پرونده مطرح گردد که برخی از آنها از جرایم درجه ۷ و ۸ باشد که مطابق ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، می باید مستقیماً در دادگاه مطرح گردد و برخی دیگر از جرایم تعزیری درجه ۶ و بالاتر باشد که انجام تحقیقات مقدماتی آنها می باید توسط دادسرا صورت پذیرد، با توجه به لزوم رسیدگی توأمان به اتهامات متهم و ضرورت صدور قرار تأمین کیفری واحد نسبت به وی مطابق مواد ۲۱۸ و ۳۱۳ قانون فوق الذکر و لزوم رعایت مقررات تعدد موضوع مواد ۱۳۱ و ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و با عنایت به این که مطابق مواد ۲۲ و ۶۴ و ۹۲ قانون فوق الذکر، اصولاً انجام تحقیقات مقدماتی کلیه جرایم، از وظایف دادسرا می باشد و انجام این تحقیقات از سوی دادگاه تنها در موارد مصرحه نظیر مواد ۳۰۶، ۳۴۰ و تبصره یک ماده ۲۸۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و به طور استثنایی از سوی دادگاه صورت می پذیرد، بنابه‌مراتب فوق، رسیدگی به جرایم مذبور در مرحله تحقیقات مقدماتی، می باید به صورت توأمان در دادسرا صورت پذیرد و موجب قانونی جهت تفکیک پرونده و ارسال قسمتی از آن (که درجه ۷ محسوب می گردد) برای رسیدگی مستقیم در دادگاه وجود ندارد.»

در یک پرونده با موضوع کلاهبرداری با تطبیق موضوع با دریافت وجه با ادعای اعمال نفوذ در مقامات قضایی که حداکثر مجازات مرتکب دوسال حبس و از درجه شش محسوب می‌شود، با صدور قرار جلب به دادرسی در مورد مباشر، در خصوص معاون جرم نیز قرار عدم صلاحیت صادر و پرونده به دادگاه ارسال شد، اما دادگاه با اعتقاد به لزوم رسیدگی به اتهام معاون جرم در دادسرا بلحاظ اینکه ملاک صلاحیت میزان مجازات قانونی جرم می باشد، پرونده را به بازپرسی عودت داد که با توجه به این که، علی الاصول برای احراز وحدت قصد میان مباشر و معاون و گاها انحام مواجهه حضوری و اساساً احراز رابطه معاونت در جرم لازم است به اتهام معاون و مباشر یا شرکتی جرم توام و یک جا رسیدگی شود.

برای ملاحظه رسیدگی توأمان به جرائم درجات هفت و هشت با دیگر درجات جرائم در دادسرا به اینجا مراجعه شود.

منبعقضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar
  رضا محسنی

  جناب استاد مرادی سلام
  با عرض معذرت
  در مورد جرائم درجه ۷ و ۸ موضوع ماده ۳۴۰ قانون آ.د.ک ، آیا پرونده از دادسرا به دادگاه ارسال می شود یا شاکی هدایت به دادگاه جزائی می شود یا اگر شاکی مستقیماً به دادگستری برود و طرح شکایت کند، آیا در مورد اَخیر ریاست دادگستری در این جرائم وظایف دادستان را در ارجاع دارد؟ در این مورد رویه (عرف) قضائی یا نظریه مشورتی وجود دارد؟
  با سپاس

  ۰
 2. علیرضا مرادی

  با درود
  اگر جرائم موضوع شکایت شاکی تنها جرائم درجات ۷ و ۸ باشد و شاکی به جای دادگاه به دادسرا مراجعه کند، رویه برخی دادسراها چنین است که مقام ارجاع شاکی را هدایت به طرح آن در دادگاه می کند. رویه اکثر آن ها که نگرش آماری دارند، این است که آن را به یکی از شعب دادیاری یا بازپرسی ارجاع می نمایند و این شعب با دستور اداری پرونده را از آمار شعبه کسر و برای رسیدگی به دادگاه ارسال می کنند. قابل ذکر است که اندک قضات تحقیق نیز، نظر به صدور قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادگاه دارند که صحیح نیست. در این ارتباط فایل صوتی صلاحیت محلی دادسرای عمومی و انقلاب در قانون آیین دادرسی کیفری از دکتر علی خالقی به شما توصیه می شود.

  اگر جرائم موضوع شکایت شاکی شامل جرائم درجات فوق و سایر درجات باشد، قضات تحقیق دادسرا، نسبت به سایر درجات رسیدگی کرده و اگر رسیدگی منجر به صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست شود، پرونده را همراه با درجات ۷ و ۸ به دادگاه ارسال می کنند. برخی قضات مزبور نیز در انتهای قرار جلب به دادرسی و بعضی قضات اظهارنظر در هنگام موافقت با قرار فوق متذکر می شوند که «رسیدگی به جرم مثلاً تغییر کاربری که از درجه ۷ است، با توجه به ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری در صلاحت دادگاه کیفری دو می باشد.» اگر هم رسیدگی منجر به قرار منع تعقیب و یا موقوفی تعقیب شود، از پرونده بدل تهیه و بدل جهت رسیدگی به جرائم درجات ۷ و ۸ به دادگاه ارسال می شود.

  رویه برخی قضات بدین گونه است که در همان ابتدای ارجاع پرونده های پیش گفته به شعبه، با تهیه بدل از جرائم درجات ۷ و ۸، آن را با دستور اداری جهت رسیدگی به دادگاه ارسال می نماید که صحیح تر به نظر می رسد. در همین ارتباط مطالعه پست «رسیدگی توأمان به جرائم درجات هفت و هشت با دیگر درجات جرائم در دادسرا» به شما توصیه می شود.

  مطابق نص قانونی ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری، تحقیقات مقدماتی این جرائم از سوی دادگاه کیفری دو صورت می گیرد و رئیس دادگستری در این خصوص اختیاری ندارد.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.