خانه » معاضدت حقوقی » مشاوره‌ها » مشاوره در امور کیفری » ابطال اقرارنامه و سندرسمی انتقال مال غیرمنقول چگونه صورت می گیرد (مشاوره قضایی ۱۰)
مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

ابطال اقرارنامه و سندرسمی انتقال مال غیرمنقول چگونه صورت می گیرد (مشاوره قضایی ۱۰)

سوال از: حمیدرضا

سلام، مادر من صاحب ۹ سهم از ۱۳ سهم مشاع بک خانه است که ۱/۵ سهم خود را از طریق مبایع نامه فروخته و در دفتر اسناد رسمی ان را به نام خریدار کرده، اما خریدار از بیسوادی و کهولت سن مادر من سوءاستفاده کرده و قبل از انتقال رسمی و بعد از مبایع نامه بک اقرار نامه روی کاغذ معمولی با اثر انگشت از مادر من گرفته و چند نفر شاهد هم که هیچ کدام آنها را نمی شناسیم زیر آن را امضا کرده اند که ایشان با همان مبلغ پرداختی کل خانه را خریده و به استناد همین اقرارنامه از مادر من به جرم فروش مال غیر شکابت کرده است. لطفاً مرا راهنمایی کنید. ممنون

پاسخ از ما

با توجه به این که از مفاد مبایع نامه، اقرارنامه و سند رسمی انتقال ۱/۵ دانگ اطلاع کاملی نداریم، بطور دقیق نمی‌توان در مورد وضعیت مالکیت خریدار جدید نسبت به سهم مازاد بر میزان مالکیت موضوع مبابع نامه، اعلام نظر کرد و مشخص نیست که آیا سند رسمی انتقال نسبت به شش دانگ صادر شد یا تنها ۱/۵ دانگ خریداری شده اولیه و ..

اما آنچه از سئوال شما قابل برداشت است این که، مادر شما با این تصور که هنوز مالک ۴/۵ دانگ مشاع از خانه می‌باشد، اقدام به فروش آن نمود که خریدار مزبور از ایشان به عنوان فروش مال غیر شکایت نموده است. با این قید، باسخ ما به شرح زیر است.

حتماً بخوانید: در جرم انتقال مال غیر با سند رسمی، رد مال غیرمنقول مستلزم صدور حکم به ابطال این سند از سوی دادگاه است(نظریه مشورتی ۱۹۵۶) 

فرض اول- اگر هنوز مالکیت خریدار نسبت به ۴/۵ دانگ مستند به همان اقرارنامه بوده و سند رسمی انتقال آن تنظیم نشده است، پیشنهاد می شود که در شعبه تحقیق دادیاری یا بازپرسی که شکایت در آنجا در حال رسیدگی است، مادر شما مدعی مالکیت خود بر ۴/۵ دانگ شود و نسبت به اقرارنامه هم می تواند چند ادعا را مطرح کرد:

الف- چنانچه در ابتداء اثر انگشت مادر شما در سند سفیدی اخذ و در مرحله زمانی دیگر در آن، اقرارنامه تنظیم شده و شهود هم امضاء کردند، مادر شما شکایت متقابل سوء استفاده از سفید امضاء علیه خریدار مطرح کند. برای اطلاعات بیشتر ضرورتاً پست های ضمانت اجرای کیفری سوءاستفاده از ضعف نفس، هوی و هوس شخص بیمار و غیررشید  ، اثبات جرم سوءاستفاده از ضعف نفس، هوی و هوس و حوائج شخص غیررشید نیازمند علم متهم است و اثبات حجر از شرایط تحقق جرم سوءاستفاده از ضعف نفس، هوی و هوس و حوائج شخص غیررشید نیست را ملاحظه کنید.

ب- هرگاه اقرارنامه تنطیم و بعد امضاء از مادر شما گرفته شد و شهود هم امضاء کردند، بهتر است که مادر شما شکایت متقابل سوء استفاده از ضعف نفس علیه خریدار طرح کند. برای اطلاعات بیشتر حتماً پست های ضمانت اجرای مدنی سوء استفاده از ضعف نفس، هوی و هوس شخص بیمار و غیر رشید و ضمانت اجرای جزایی سوء استفاده از ضعف نفس و هوی و هوس شخص بیمار و غیررشید را مطالعه نمایید.

در هریک از دو فرض فوق، اگر شکایت شما منتهی به صدور قرار جلب به دادرسی علیه خریدار شد، باید در قبل یا همزمان با جلسه اول رسیدگی دادگاه کیفری دو، مادر شما دادخواست ابطال اقرارنامه را هم تهیه و تقدیم کند تا به این این دعوای حقوقی نیز همزمان با شکایت کیفری توأمان رسیدگی شود.

ج- اگر امکان طرح هیچیک از شکایت های فوق نباشد، پیشنهاد می شود که مادر شما در جلسه تحقیق دادیاری یا بازپرسی مدعی مالکیت خود بر ۴/۵ دانگ شده و دلایل خود (از جمله شهود زمان تنظیم مبایع نامه ۱/۵ دانگ که میزان مالکیت فروش تنها ۱/۵ دانگ بوده و نه بیشتر از آن و اگر قصد فروش ششدانگ را داشته، همان زمان اقدام می کرد نه این که بعداً اقرارنامه تنظیم کند که کمی غیرمتعارف است، این که خریدار ثابت کند که ثمن ۴/۵ دانگ را به چه صورت به مادر شما پرداخت کرده، درخواست مواجهه حضوری با شهود و شهادت در این که زمان، مکان تنظیم اقرارنامه چه زمانی بوده و ثمن چگونه پرداخت شد و …) را ارائه دهد تا مقام تحقیق اعم از دادیار یا بازپرس به جهت حدوث اختلاف در مالکیت و تأثیر آن در شکایت فروش مال غیر، ناگزیر براساس  ماده ۲۱ قانون آیین دادرسی کیفری اقدام به صدور قرار اناطه کیفری نماید و شما را هدایت به طرح دعوی ابطال اقرارنامه و اثبات مالکیت نسبت به ۴/۵ دانگ در دادگاه حقوقی کند. بعد از طرح این دعوا هم باید گواهی تقدیم دادخواست آن را ظرف مهلت یک ماه از تاریخ ابلاغ قرار اناطه به مرجع فوق تقدیم کنید. به این طریق، شکایت کیفری تا زمان رسیدگی به دعوای مزبور، بایگانی می شود ولی به مجرد مشخص شدن نتیجه آن، مجدد ثبت و رسیدگی ادامه می‌باید.

فرض دوم- اگر انتقال ۴/۵ دانگ هم به صورت رسمی در دفتر اسناد رسمی صورت گرفته باشد که لازمه آن این است که مادر شما باید برای امضاء سند انتقال به دفتر اسناد رسمی می‌رفت که با توجه به کهولت سن و بی‌سوادی، حتماً‌ همسر یا فرزندان وی نیز ایشان را همراهی کرده‌اند! در هر حال، در این صورت باید ضمن ادعای مالکیت در شعبه تحقیق به شرح فوق، باید موارد اول یا دوم را بر حسب مورد انجام و ضمن طرح دعوای ابطال اقرارنامه باید دعوای ابطال سند رسمی انتقال را نیز طرح کند تا با اخذ حکم در این دعاوی با ارائه آن به مرجع تحقیق دادسرا، قرار منع تعقیب مادر شما صادر شود.

منبع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 2٫67 از5)
Loading...

۴ نظر

 1. Avatar
  مجید عاشوری

  سلام
  پدر من سال ۸۷ برای وکالت کاری به دفترخانه رفته برای چاه آب ولی ایشان بی سواد بود که دفترخانه باعث وکالت کاری و اقرار و انصراف همزمان از پدر من گرفته اند بدون یک ریال وجه نقد و حتی پدرم من این چاه را نفروخته و مبایع نامه از پدرم من ندارن و دفترخانه از کارمند خود استفاده کرده برای معتمد و این معتمد هم کارمند ایشان است و هم باجناق سردفتر. باید از چه طریقی شکایت کنیم از کجا شروع کنیم؟
  ممنون

  0
 2. علیرضا مرادی

  با درود
  هرچند در سئوال شما مشخص نیست که وکالت کاری مورد تقاضای پدر شما در ارتباط با چه موضوعی از چاه آب بوده است و وکالت کاری بعدی با چه موضوعی صورت گرفت، اقرار نسبت به چه امری اخذشده و مقصود از انصراف چه بوده است، اما در اسناد رسمی اصل بر اعتبار آن‌ها است مگر خلاف این امر ثابت شود.
  بنابراین اگر دلایل اثباتی این امر را در اختیار دارید می توانستید حسب مورد با عناوین جعل و استفاده از سند مجعول علیه سردفتر و معتمد شکایت کرده و نسبت به ابطال سند فروش اقدام نمایید ولی با توجه به تاریخ وقوع هریک ، این جرائم مشمول مرور زمان گردیدند و در صورت شکایت منجر به قرار موقوفی تعقیب خواهدشد اما می توانید از طریق دعوای حقوقی ابطال سند رسمی (وکالت، اقرار و انصراف) در دادگاه حقوق اقدام نمایید.

  0
 3. Avatar

  با سلام
  اگر کسی به مادرش اقرارنامه محضری مبنی بر فروش یک ملک بده و ۱۸ سال از مدتش بگذره و مادر سند نزنه، چون نمی خواسته ازش پس بگیره و اقرارنامه رو هم همون یک روز بعد بهم داد ولی من نمی دونستم که نسخه ای از آن تو دفترخونه هست. حالا سایر وراث میتونن به استناد اون اقرارنامه ملک رو ازم پس بگیرن؟؟
  متاسفانه من سند ملک رو در جریان اسباب کشی گم کردم و حالا می ترسم المثنی بگیرم، چون فکر می کنم وراث بفهمن، جون تو روزنامه میزنن. ممکنه دفترخونه موضوع رو به ثبت یا وراث بگه.

  0
 4. علیرضا مرادی

  با درود
  اگر عقد بیع میان شما و مادرتان واقع شده و متعاقب آن اقرارنامه در تأیید آن صورت گرفته باشد، اقرار به ضرر شما قابل استناد است والا می توان بی اعتباری چنین اقراری را ثابت کرد.
  برای توضیح بیشتر به پاسخی که در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ به سئوال آقای هادی در پست «حکم جعل در فتوکپی سند رسمی و عادی مصدق و غیرمصدق در آینه نظریات مشورتی اداره حقوقی» داده شد، مراجعه کنید.

  2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.