خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر سید عزت الله عراقی، پدر حقوق کار ایران
دکتر سید عزت الله عراقی
دکتر سید عزت الله عراقی

زندگی نامه دکتر سید عزت الله عراقی، پدر حقوق کار ایران

دکتر عزت‌الله عراقی در سال ۱۳۱۹ (ش.) در شهر کرمان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به پایان رساند و پس از آن، در سال ۱۳۴۲ (ش.) موفق به اخذ درجه لیسانس در رشته حقوق از دانشگاه تهران شد و از محضر اساتیدی چون مرحوم دکتر سید حسن امامی کسب فیض نمود.

دکتر عراقی با دریافت بورسیه از دانشکده حقوق دانشگاه تهران به کشور فرانسه رفت و در رشته حقوق به موفق اخذ درجه دکترا شد. بعد از آن به ایران بازگشت و از سال ۱۳۴۹ (ش.) در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مشغول خدمات فرهنگی و علمی شد. دکتر عراقی از محضر بزرگانی چون: مرحوم آموزگار، مرحوم آیه‌الله سیدالعراقین (والد ایشان) و مرحوم آیه‌الله فقیه استفاده کرده‌اند.

عراقی از جمله نویسندگان پیش‌نویس قانون کار پس از انقلاب اسلامی است و آثار در زمینه حقوق کار نوشته است و به دلیل همین فعالیت‌ها، از وی به عنوان پدر حقوق کار ایران نامبرده می‌شود و آیین نکوداشت استاد عراقی به پاس پنجاه سال خدمات این استاد بزرگ با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در عصرگاه روز دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ با نام ” در ستایش داد، مهر و فرزانگی” برگزار شد.

دکتر عراقی دارای آثار علمی فاخر و ارزنده ای در حوزه حقوق کار می باشند و کتاب “حقوق بین‌المللی کار” وی ، در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. کتاب‌های او هنوز هم اصلی‌ترین منبع فارسی‌زبان در درس حقوق کار است.

تحصیلات رسمی و حرفه‌ای: عزت‌الله عراقی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خویش به پایان رساند و پس از آن در سال ۱۳۴۲ (ش.) موفق به اخذ درجه لیسانس در رشته حقوق از دانشگاه تهران شد و با دریافت بورسیه از همان دانشگاه به کشور فرانسه عزیمت کرد و در رشته حقوق به اخذ درجه دکترا نایل گردید.

مشاغل و سمت‌ها: عزت الله عراقی از سال ۱۳۴۹ (ش.) در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مشغول خدمات فرهنگی و علمی هستند.

جوائز و نشانها: کتاب “حقوق بین‌المللی کار” عزت الله عراقی ، در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

آثار:
۱. حقوق بین‌المللی کار
ویژگی اثر: این کتاب در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و برگزیده شده است. این کتاب که موضوع آن برای نخستین بار در ایران مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته، در چهاربخش سامان یافته است. مؤلف ابتدا چگونگی پیدایش سازمان بین‌المللی کار و نقش آن را در ایجاد حقوق بین‌المللی کار بررسی نموده، آن گاه مبانی و هدفهای حقوق بین‌المللی کار و نیز موضوع این حقوق، یعنی قواعد و معیارهای بین‌المللی کار را تجزیه و تحلیل می‌کند و در آخر، کیفیت اجرای این قواعد و نظارتی را که بر اعمال آنها صورت می‌گیرد، مورد مطالعه قرار داده است.
۲. نظام‌های بزرگ حقوق معاصر که با همکاری دو نفر از اساتید تألیف شد.

دکتر  سید عزت الله عراقی که بازنشسته دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود، در سن ۷۷ سالگی و پس از یک دوره طولانی بیماری، در ۲۰ آبان ۱۳۹۶ درگذشت. روحش شاد باد.
منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *