تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر علیرضا فیض، استاد فقه و حقوق اسلامی
دکتر علیرضا فیض
دکتر علیرضا فیض

زندگی نامه دکتر علیرضا فیض، استاد فقه و حقوق اسلامی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷ و ۵۶ دقیقه ب.ظ

دكتر علیرضا فیض، فرزند آیت الله العظمی فیض، در سال ۱۳۰۴ (ش.) در قم به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در دبستان و دبیرستان محمدیه قم به پایان رساند. در كنار تحصیل در مقطع متوسطه، به تحصیل در حوزه علمیه قم مشغول بود و از محضر استادان متعددی كسب فیض كرد. این امر پانزده سال طول كشید و عاقبت با اجازه حاج سید محمد داماد، آیت الله العظمی فیض و آیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساری، به درجه اجتهاد رسید (۲۹-۱۳۲۸ ش.). دكتر فیض از محضر آیت الله العظمی بروجردی و حضرت امام راحل (ره) كسب فیض كرد و درس فلسفه را نزد حاج شید مهدی مازندرانی و علامه طباطبایی فرا گرفت.

در سال ۱۳۲۹ (ش.) وارد دانشكده الهیات دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۳۲ (ش.) دوره لیسانس فلسفه و حكمت اسلامی را به پایان رساند و مجدداً به تدریس در حوزه علمیه قم مشغول شد. با گشایش دوره دكترای الهیات در دانشكده، جزو اولین شاگردان این دوره در رشته فلسفه بود. سرانجام در سال ۱۳۴۲ (ش.) با ارائه پایان نامه «انتقاد بر منطق ارسطو» موفق به دریافت دكترای فلسفه با درجه عالی شد.

در سال ۱۳۳۶ (ش.) به دعوت دانشكده الهیات به تدریس در این دانشكده به موازات ادامه تحصیل در دوره تكمیلی پرداخت و تاكنون نیز پس از حدود سی و هفت سال در این دانشكده و دانشكده حقوق دانشگاه تهران و دیگر مراكز آموزش عالی مانند دانشكده افسری پلیس، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشكده علوم قضایی فعالیت علمی دارد. همچنین با آغاز فعالیت موسسه لغت نامه دهخدا كه به همت دكتر معین اداره می‌شد، با این موسسه همكاری مستمر داشت و حاصل این دوازده سال همكاری، چاپ و آماده شدن چهارده جلد لغتنامه است.
دكتر فیض حدود بیست سال بود كه مدیریت گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه تهران را بر عهده داشت. دیگر سمت های علمی ایشان عبارتند از: عضو فرهنگستان علوم كشور، عضو موسسه علمی سمت، عضو مجمع التقریر بین المذاهب، همكار دانشگاه مذاهب اسلامی، سرپرست امتحانات طلاب اهل سنت (حدود سی سال بود كه این سمت را بر عهده داشت)، نماینده دانشكده الهیات در كمیته ارتقای اساتید دانشگاه تهران، استاد ممتاز دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۰ (ش.) و استاد نمونه دانشكده افسری در اوایل انقلاب.

دروس تدریسی دكتر فیض عبارتند از: دروس فقه و مبانی حقوق اسلامی، حقوق جزای اسلام كه در سطوح عالی ارائه می شوند.

آثار تالیفی و تحقیقی ایشان عبارتند از: ۱- مبادی فقه و اصول (چاپ هفتم) ۲- ترجمه شرح لمعه (با همكاری دكتر علی مهذب) ۳- حقوق جزای عمومی اسلامی و حقوق جزای خصوصی اسلام ۴- تطبیق در حقوق جزای عمومی اسلام (چاپ سوم) ۵- مقارنه و تطبیق در حقوق جزای عمومی ۶- دیه ۷- شرح انتقادی بر قانون حدود و تعزیرات (در دست چاپ) ۸- فقه پویا و اجتهاد پویا (در دست چاپ) ۹- انتقاد بر منطق ارسطو (در دست چاپ) ۱۰- اجماع و اجزاع (در دست چاپ) ۱۱- ویژگیهای ملامحسن فیض ۱۲- بیش از صد مقاله تحقیقی كه در نشریه‌های معتبر حقوقی و دانشكده الهیات تهران چاپ و منتشر شده است.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *