مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

ضمانت اجرای ازدواج زن مسلمان ایرانی با مرد غیرمسلمان خارجی (مشاوره قضایی ۱۱)

سئوال از خانم نسرین:

من پس از اقامتگاه در کانادا و بدون اخذ اجازه از ایران، با مرد غیرمسلمان کانادایی ازدواج کردم. اینک یکی اقوام من در زلزله اخیر مرحوم شد و قصد داریم که به ایران آمده و در مراسم مذهبی آن مرحوم شرکت کنیم. به دلیل اینکه ازدواج ما در ایران ثبت نشده، خیلی نگران هستم که در صورت سفر به ایران به همراه همسرم که مسلمان نیستن، برای ما مشکلی پیش بیاید. از نظر قانونی چه مجازاتی برای ازدواج زن ایرانی مسمان با مرد خارجی غیرمسلمان وجود دارد؟ چه مشکلات قانونی و یا حتی مجازاتی برای من و یا همسرم در صورت سفر به ایران پیش خواهد آمد؟ ضمنا آیا امکان ثبت ازدواج من در کنسولگری ایران وجود دارد؟

پاسخ از ما:

ضمن عرض تسلیت به شما و دیگر خانواده‌هایی که عزیزان خود را در لرزه اخیر از دست دادند، در پاسخ باید گفت، مطابق ماده ۱۰۵۹ قانون مدنی، ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان جایز نیست. همچنین برابر ماده ۱۰۶۰ این قانون، ازدواج زن ايراني با تبعه خارجه در مواردي هم كه مانع قانوني ندارد، موكول به اجازه مخصوص از طرف دولت است. کسب این اجازه که به جهت تابعیت خارجی مرد لازم است، به جهت ممنوعیت اشاره شده، هیچگاه برای ازدواج زن مسلمان ایرانی با مرد غیرمسلمان خارجی صادر نمی‌شود، در نتیجه چنین ازدواجی در یکی از دفاتر رسمی ازدواج در ایران و یا در خارج از ایران در کنسولگری محل اقامت قابل ثبت نیست.

به موجب ماده ۵۱ قانون حمايت خانواده ۱۳۹۱، هر مرد خارجي که بدون اخذ اجازه مذکور در ماده (۱۰۶۰) قانون مدني و يا بر خلاف ساير مقررات قانوني با زن ايراني ازدواج کند، به حبس تعزيري درجه پنج محکوم مي شود. با توجه به ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامي ۱۳۹۲ که مجازاتهاي تعزيري را به هشت درجه تقسيم کرده است، مدت حبس تعزیری درجه پنج، بیش از ۲ تا ۵ سال خواهدبود، به این ترتیب، در صورت ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی بدون رعایت تشریفات قانونی، مرد به حبس تعزیری بیش از ۲ تا ۵ سال محکوم می شود.

ضمناً با توجه به ماده ۵۱ قانون ذکرشده، مجازات تعیین شده تنها برای مرد خارجی است و برای زن ایرانی هیچگونه مجازاتی در نظر گرفته نشده است، در نتیجه مشکلی برای ورودش به ایران نیست اما برای مرد در صورت اثبات، مجازات فوق در انتظارش خواهدبود.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=21002


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت