https://www.ghazavatonline.com/
خانه » مشاوره ها » مشاوره در امور کیفری » مجازات جرم ایراد جرح عمدی با چاقو و تأثیر گذشت شاکی خصوصی در آن (مشاوره قضایی ۱۲)
مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

مجازات جرم ایراد جرح عمدی با چاقو و تأثیر گذشت شاکی خصوصی در آن (مشاوره قضایی ۱۲)

image_pdfimage_print

سوال از: ام. وای

با عرض سلام. بنده مورد اصابت چاقو توسط فردي آشنا از فاميل شده ام، شکایت کردم و پرونده در بازپرسی است و حكم جلب سيار اخذ کردم. شهود دركلانتري حاضر شده اند و شهادت به اينكه ديدند با چاقو منو زده و درگیری در خيابان بوده اما نه طوريكه نظم به هم خورده باشه و شلوغ بشه همون كاسبهاي محل ديدن و سريع انجام شد شايد در عرض چند دقيقه. متهم هنوز متواري هست و جلب سيار ايشان صادر شده و بازپرس گفتن اگه تا يكماه ديگه كه جلب ساير اعتبار دارد، پيداش نشد حكم غيابي صادر ميشه.

پزشكي قانوني در گواهی نوشته: به اطلاع ميرساند براساس معاينه و تصاوير راديو گرافي و مشاوره و بررسي تصوير باليني نامبرده بدنبال اصابت جسم برنده (بند اول) و جسم سخت (ساير صدمات) و(پذيرش بيمارستاني) دچار صدمات زير شده است: ۱.بريدگي بخيه شده متلاحمه راست شكم ۲. كبودي مخاطر راست لب تحتاني ۳. آسيب نسج گردن (ضربديدگي) نامبرده جهت ارزيابي مجدد صدمات يك ماه ديگر معرفي ميگردد ( اولين نظريه).

ضمناً چاقو از ناحيه پهلو به روده هم اصابت كرده اما آسيبي به روده نزده و هنوز خوب نشدم و دكترمم گفته احتمال داره تا يكسال نتوني سنگيني بلند كني يا كار سنگيني انجام بدم.

حال بزرگان فاميل واسطه شده اند كه بدليل اينكه سابقه قبلي ندارد، از شكايت خود صرف نظر كنم. بنده چون ميخوام بدليل آشنا بودن با مجرم و وساطت بزرگان طايفه از حق خودم صرف نظر كنم ميتونم بدونم ديه من تقريباً چه مقدار هست كه بهش بگم مي تونستم اينقدر هم ازت ديه بگيرم اما ميگذرم، چطور ميتونم كاري كنم كه از نظر جنبه عمومي اين شخص مجازات نشه؟

پاسخ ما:

جرم ایراد جرح عمدی با چاقو از جمله جرایمی است که مطابق تبصره ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی- تعزیرات، حتی اگر منجر به صدمات ذکرشده در ماده مزبور نشود، واجد مجازات از دو جنبه خصوصی و عمومی است. خصوصی بابت دیه و ارش صدمات وارده به مجنی علیه/شاکی و عمومی از حیث این که آلالت جرح با چاقو بوده است که مجازات این جنبه از جرم سه ماه تا یک سال حبس است که با توجه به ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی از درجه شش مجازات های تعزیری محسوب می شود.

هرچند که برابر آنچه شما بیان کردید، دلایل توجه اتهام ایراد جرح عمدی با چاقو به متهم در پرونده وجود دارد و می توان به اتکاء آن وی را در نهایت محکوم کرد اما در عمل رویه چنین است که در این اینگونه موارد وقتی شاکی رضایت می دهد، قاضی تحقیق که در پرونده شما بازپرس می باشد، می تواند از باب کمک به متهم، به علت فقد ادله اثباتی کافی در وقوع جرم، قرار منع تعقیب وی را صادر کند و پرونده در دادسرا مختومه شود.

در مورد میزان دیه صدمات وارده به شما نیز، چون برخی از این صدمات دارای ارش بوده که توسط پزشکی قانونی باید در معاینه بعدی تعیین شود و در نظر حاضر بیان نشده است، نمی توان میزان آن و در نتیجه ارزش ریالی آن را محاسبه کرد که صدمات “بريدگي بخيه شده متلاحمه راست شكم و آسيب نسج گردن (ضربديدگي)” از این نوع است اما دیه كبودي مخاط راست لب تحتاني، سه هزارم دیه کامل است که با توجه به بند الف ماده ۷۱۴ قانون مجازت اسلامی و همچنین با توجه به نرخ دیه کامل در ماه های غیر حرام سال ۱۳۹۶ (بخشنامه شماره ۶۷۸۱۳ رئیس قوه قضاییه) به همراه تقویم ریالی درصدهای دیه، ارزش ریالی ان مبلغ آن ۶/۳۰۰/۰۰۰ تومان خواهدبود.

پیشنهاد ما این است که با توجه به اظهار شما بر این که ” هنوز خوب نشدم و دكترمم گفته احتمال داره تا يكسال نتوني سنگيني بلند كني يا كار سنگيني انجام بدم چون چاقو از ناحيه پهلو به روده هم اصابت كرده “، تا قبل از تعیین قطعیت درمان و این که انشاءالله بهبودی کامل حاصل نموده اید یا این که خدای ناکرده نقص عضوی برای شما ایجاد شده باشد، از رضایت خودداری کنید، چرا که بعد از آن دیگر هیچگونه حق اعتراضی نخواهی داشت.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (11 رأی, میانگین: 3٫91 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی و پاسخگویی در تلگرام و وکالت پرونده‌ها

۲۲ نظر

 1. با عرض سلام وخسته نباشيد……..بسيار سپاسگزارم از راهنمايي و پيشنهاد معقولانه شما .

 2. با درود و تشکر از صفت قدرشناسی شما.

 3. عذر ميخوام جناب مرادي آيا ميتوان در زمان صرف نظرکردن از شكايت و دادن رضايت اينجانب، تعهدي از متهم گرفت با اين متن كه ديگه آزاري به بنده نرساند؟حالا در حضور بازپرس يا محضر؟

 4. منع قانونی ندارد که متهمی بخواهد به شاکی خود تعهدی مشابه آنچه شما در سئوال بیان کردید را بدهد اما اولاً: مراجع قضایی تکلیفی به اخذ آن ندارند. ثانیاً: تعهد مشابه آن، ضمانت اجرایی ندارد به این معنا که مانع از آن نخواهد تا متهم مجدد مرتکب عمل مجرمانه خود نشود و در صورت ارتکاب، شما باید مجدداً شکایت کنید و شاید بتوان تنها فایده عملی آن را، اقرار او به ارتکاب عمل مجرمانه خود نسبت به شاکی دانست. ثالثاً: با توجه به این که در سئوال بیان کردید، به جهت متواری شدن متهم، جلب وی صادر شده است، به نظر تعهد متهم در حضور بازپرس منتفی باشد. رابعاً: گرفتن آن به جهت فایده ذکرشده، بهتر از نگرفتن آن است، بنابراین، اگر بتوانید نزد مقام قضایی ضمن تنظیم صورتجلسه سازش در شعبه و یا به موجب سند رسمی در دفتر اسناد رسمی با این قید که در هر دو فرض، تعهد او متضمن اقرار وی به ارتکاب جرم خود نسبت به شما باشد را پیشنهاد می کنیم.

 5. با سلام جناب مرادي ….خيلي زحمت كشيديد و سپاسگزارم.

 6. بادرود
  ضمن تشکر مجدد از روحیه قدرشناسی شما.
  مابه مسرت است که پاسخ‌ها، مفید بوده‌اند.

 7. با سلام جناب مرادي …
  ميخواستم بپرسم اگه پزشكي قانوني توي پرونده بنويسه پارگي ماهيچه تا اينكه نوشته بشه پارگي ماهيچه طوريكه به روده اصابت كرده باشه (يعني به روده رسيده اما روده آسيبي نديده) در تعيين ديه تاثيري دارد يا نه ؟

 8. با سلام
  پارگی ماهیچه ارش دارد و بسته یه این که به روده اصابت کرده یا خیر، میزان ارش آن کم یا زیاد خواهدشد که این امر در نهایت، در میزان ارزش ریالی ارش که محاسبه می شود، مؤثر است.

 9. خيلي ممنونم جناب مرادي …اميدوارم هميشه سلامت باشيد

 10. با سپاس از قدرشناسی‌تان.

 11. با سلام جناب مرادی.
  بنده بابت شکایتم علیه شخصی که چاقو زده بود رضایت دادم و بازپرس گفت رضایت نامه رو بندیس و امضا کن وقتی تحویل دادم گفت به سلامت دیگه تمومه بعد از دوهفته یک پیام اومد که (درمورد پرونده شماره …با ردیف فرعی ۱ در شعبه ۳ بازپرسی قرار نهایی صادر شد. و بعد از ۱۰ روز بعد از این پیام باز یک پیام اومد که پرونده شما با شماره…. به شغبه ۱۱۱کیفری ارجاع شد .بعد از یکهفته از این پیام یک پیام دیگه اومد که ابلاغیه شماره ….براس شما بصورت الکترونیک صادر شد و وقتی ابلاغیه رو دیدم نوشته فلان تاریخ تقریبا یکماه بعد به شعبه ۱۱۱ کیفری مراجعه کنید در خصوص شکایتتون علیه فلان اقا برای رسیدگی .میخوام بدونم من رضایت دادم و اونروز بازپرس گفت برید به سلامت دیگه تمومه این ابلاغیه دیگه برای چیه؟خودم فکر میکنم برای مجازات عمومی باشه و اگه چنین باشه ایا میتونم توی دادگاه به قاضی بگم این به عهدش وفا نکرده و مجازاتش به جریمه تبدیل نشه ایا راهی هست؟
  با سپاس فراوان از شما

 12. با توجه به این که تصویر قرار نهایی بازپرس – که  باید جلب به دادرسی باشد-  و نیز کیفرخواست دادیار اظهارنظر ارسال نشده است، به طور دقیق نمی توان اعلام نظر کرد، اما به طور کلی باید گفت:
  با توجه به تبصره ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و تبصره ۲ ماده ۱۰۰ قانون مجازات اسلامی، جرم موضوع شکایت شما از جرائم غیرقابل گذشت است. همچنین مطابق ماده ۱۰۱ قانون اخیر اگر گذشت مشروط و معلق باشد، به آن ترتیب اثر داده نمی شود.
  بنابراین، به نظر می رسد که گذشت شما، یا به علت این که از نوع اخیر بوده به آن ترتیب اثر داده نشده و یا صرف نظر از لحاظ آن بابت جنیه خصوصی جرم، صرفاً از جهت جنبه عمومی جرم، پرونده منجر به قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست گردید و به دادگاه ارسال شد.
  پیشنهاد می شود، چون هنوز متهم به تعهد خود در رضایت نامه عمل نکرده است، در شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری به تبصره ۲ ماده ۱۰۰ قانون مزبوز استناد کنید و درخواست نمایید که چون رضایت شما منجر نبوده بلکه مشروط و معلق به جبران ضرر و زیان وارده شما بوده که چون متهم به تعهدات خود عمل نکرده است، به رضایت نامه تریب اثر ندهد و حکم به پرداخت دیه در حق شما نیز صادر نماید.

 13. با سلام جناب مرادي ممنونم كه وقت خودتونو ميذاريد و راهنمايي ميكنيد… اجركم عندالله.
  ميخوام بدونم با توجه به اينكه من كتبا رضايتنامه نوشتم و تحويل بازپرس دادم آيا چنين چيزيكه بخوام طبق فرموده شما عمل كنم يا بخوام پرونده رو مجددا به جريان بندازم امكانش هست يا نه؟

 14. با درود
  همانطور که در پاسخ به دیدگاه قبلی شما بیان شد، اگر رضایت مشروط باشد، با درخواست کتبی شما یا با درج اظهارات تان در صورتجلسه دادگاه امکان آن است ولی اگر بدون قید و شرط و منجز باشد خیر.
  ضمناً با توجه به این که پرونده شما یک بار به جریان افتاده و رسیدگی به آن در شعبه بازپرسی صورت گرفته و مراحل قضایی آن در این شعبه طی شده و برای دادرسی به شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری دو ارسال شد، بجریان انداختن مجدد معنی ندارد! برای بررسی هرگونه درخواست باید به شعبه دادگاه مراجعه کنید.

 15. سلام ،من شماره تونو از کجا بایدپیدا کنم

 16. با درود
  لطفاً از طریق بخش «تماس با» ما علت درخواست خود را بیان نمایید.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها: 1 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *