نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

ضمانت اجرای کیفری دخالت یا تصرف در اشیاء و اموال توقیف شده توسط مالک و دیگران

 قضاوت آنلاین: در پیوند با پست حاضر، رأی شعبه تشخیص دیوان عالی کشور در خصوص ضمانت اجرای کیفری فروش و نقل و انتقال مال توقیف شده توسط مالک آن در سایت منتشر شد که مطالعه آن نیز توصیه می‌شود.
پرسش:

آقاي (الف) در قبال مطالبات خود از آقاي (ب) مبادرت به توقيف كالا‌هاي تجاري موجود در انبار (ب) از طريق مقامات ذي‌صلا‌ح قانوني مي‌كند. اين كالا‌ها تا زمان تعيين تكليف نهايي از سوي مقامات قضايي به آقاي (ج) سپرده مي‌شوند. آقاي (ب) با مانورهاي متقلبانه مبادرت به فريب و جلب رضايت آقاي (ج) براي تسليم كالا‌ها به وي مي‌كند و از اين طريق اشيا و اموال توقيف شده را تحصيل مي‌نمايد. با توجه به اين كه آقاي (الف) طلبكار و امانتگذار، آقاي (ب) مالک و بدهكار و آقاي (ج) امين هستند، آيا جرمي‌واقع شده است؟ در صورت مثبت بودن پاسخ، موقعيت مرتكبان و عنوان قانوني جرم آنها چيست؟.

نظریات ابرازی

الف) نظر اكثريت:
درخصوص شخص (ج)، وي مرتكب خيانت در امانت شده است؛ زيرا امين بوده و بايد تا زماني كه از سوي مقامات قضايي نسبت به مال مورد امانت تعيين تكليف نشده، در حفظ و نگهداري آنها كوشا مي‌بود.در حالي كه نامبرده با وجود علم به اماني بودن مال و اين كه نبايد تا تعيين تكليف قطعي موضوع از طرف مقامات قضايي در آنها دخل و تصرف كند، اموال را در اختيار (ب) قرار داده و سوءنيت وي مفروض است.
درخصوص شخص (ب) وي مرتكب كلا‌هبرداري شده؛ زيرا اگرچه مال غير را تحصيل نكرده؛ اما نسبت به آن مال حق عيني تبعي پيدا نموده است. طلب (الف) از (ب) طلب واقعي بوده و با توقيف مال (ب) و سلب حق دخل و تصرف وي از مال توقيفي، درواقع (ب) ديگر مالكيتي نسبت به آن مال نداشته است.

ب) نظر اقليت:
درخصوص شخص (ج)، یه جهت آن كه شخص (ج) سوء‌نيتي نداشته، مرتكب جرمي‌نشده است. درخصوص شخص (ب)، تا زمان تعيين تكليف قطعي، اموال از مالكيت (ب) خارج نشده است و عمل وي مصداق كلا‌هبرداري نيست؛ اما مشمول ماده ۶۶۳ قانون مجازات اسلا‌مي‌ بوده و دخالت در مال توقيف شده محسوب مي‌‌گردد.

ج) نظريه گروه مأوی:
با فرض عدم احراز سوءنيت، شخص (ج) مرتكب جرمي‌نگرديده؛ زيرا مال اماني مورد بحث با حيله از يد او خارج شده است.بنابراين صرف‌نظر از مسؤوليت مدني (ج) نمي‌توان او را به اتهام خيانت در امانت تعقيب كرد.عمل شخص (ب) نيز مصداق دخالت و تصرف عالمانه در مال توقيف شده است و اقدام وي با توقيف مال منافات داشته و مشمول ماده ۶۶۳ قانون مجازات اسلا‌مي‌است.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از بانک اطلاعات حقوقی شخصی

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 1٫50 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۲ دیدگاه

 1. علیرضا مرادی

  با درود
  در سئوال شما مشخص نیست که منشاء توقیف خودرو چیست، مثلا آیا توقیف به علت دستور مقامات قضایی دادسرا و راهنمایی و رانندگی صورت گرفت یا به علت صدور قرار تأمین خواسته یا عملیات اجرایی اجرای احکام مدنی، شورای حل اختلاف و دایره اجرای ثبت اسناد و املاک.
  با توجه به این که نوع توقیف در تعیین نوع ضمانت اجرای عمل و حقوق متضرر مؤثر است، نسبت به تعیین آن اقدام تا اعلام نظر تکمیلی شود.

 2. Avatar

  با سلام
  شخصي ماشيني خريداري کرده، بعد يک سال توقيف شده، نه سند و نه پلاک زده، حتي بنام فروشنده هم نبوده، يعني بصورت قولنامه بوده.
  در حال حاضر مشخص شده فروشنده مال توقيفي رو فروخته. الان خريدار بايد چه اقدامي انجام بده.
  با سپاس از پاسخگويي شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code