دکتر صمد قضایی
دکتر صمد قضایی

زندگی نامه دکتر صمد قضایی، استاد پزشکی قانونی

دكتر صمد قضایی، در سال ۱۳۰۴ (ش.) در سراب به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در مدرسه پهلوی و دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی با رتبه اول و شاگرد ممتاز استان آذربایجان، به پایان رساند. در سال (۱۳۲۶ ش.) وارد دانشكده پزشكی دانشگاه تهران شد، اما پس از سه سال تحصیل، به فرانسه رفت و تحصیلات خود را در دانشكده پزشكی دانشگاه پاریس ادامه دارد. در سال ۱۹۵۴ (م.) دوره طب عمومی و در سال ۱۹۵۵ (م.) دوره تخصصی پزشكی قانونی و طب كار را با ارائه پایان نامه یك مورد نابینایی ناشی از كینی گنگنه به پایان رساند.

پس از بازگشت به ایران، مدتی در مشاغل دولتی مشغول بود و از سال ۱۳۴۳ (ش.) به عضویت هیئت علمی گروه پزشكی قانونی و طب كار دانشكده پزشكی دانشگاه تهران درآمد و از سال ۱۳۵۲ (ش.) به سمت استادی این رشته دست یافت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به تدریس این رشته در سطوح مختلف دانشگاهی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مشغول شد. ایشان عضو كمیسیونهای خطاهای پزشكی در سازمان پزشكی قانونی بوده و تدریس رزیدنتهای پزشكی را در این سازمان بر عهده دارد.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر تحقیقی دكتر قضایی عبارتند از: ۱- پزشكی قانونی ۲- تروماتولوژی ۳- تعیین هویت و جرم یابی ۴- مسمومیتهای ناشی از كار ۵- بیماریهای ناشی از كار (مربوط به طب كار) ۶- معلولیت‌ها ۷ – بیماریهای ناشی از عوامل فیزیكی ۸- سرطانهای ناشی از كار.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=21245


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن