مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

جرائم جعل و استفاده از سند مجعول دو جرم مجزا و مستقل از هم می باشند (مشاوره قضایی ۱۳)

سئوال از: آقای حمید

با سلام. بابت جعل و استفاده از سند مجعول از شخصی شکایت کردم و بعد از ۲ سال رای آن را چند روز پیش به من دادند که اعتراض زدم. سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه مربوطه هم به آن اعتراض کرد. پرونده من رو فرستادن به دادگاه تجدید نظر استان تهران. حال آیا احتیاج به وکیل دارم یا اعتراض دادستان به جایی میرسد و چقدر طول میکشه تو دادگاه تجدیدنظر؟

رأی دادگاه

در خصوص اتهام متهمان ردیف اول آقای احمد… فرزند… دایر بر جعل و استفاده از سند مجعول و متهم ردیف دوم آقای علیرضا … فرزند… دایر بر معاونت در جعل و استفاده از سند مجعول، مطرح جهت رسیدگی است. با توجه به اوراق و محتویات پرونده از جلمه شکایت شاکی، گزارش نیروی انتظامی، کیفرخواست صادره از طرف دادسرا و اقاریر متهمان در دادسرا و نتیجه تحقیقات معمول و نظر یه کارشناس رسمی دادگستری و نتیجه استعلام از اداره کار، بنابه مراتب فوق دادگاه انتساب بزه های را به متهمان محرز و مسلم می داند، فلذا به استناد ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی حکم به محکومیت متهم ردیف اول به پرداخت ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و راجع به متهم ردیف دوم به پرداخت جزای نقدی به میزان ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال در حق صندوق دولت صادر و اعلامم می نماید. رأی صادره حضوری است که ظرف مهلت ۲۰ روز پس از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

رئیس شعبه ۱۱۴۷ دادگاه کیفری ۲ تهران

پاسخ از ما:

در رأی صادره ایراداتی به شرح  ذیل وجود دارد:

اول- نحوه وقوع هریک از جرائم ارتکابی متهم ها، مشخصات سند مجعول، نوع عادی یا رسمی که در میزان مجازات مؤثر است و محل استفاده از آن نامعین است.

دوم-دلایل احصاء شده برای اثبات جرم مبهم است.، چرا که معین نیست «اوراق و محتویات» و مفاد «گزارش نیروی انتظامی» چیست و حاوی چه امری بوده و چگونه وقوع جرائم را ثابت می کند، مفاد کیفرخواست چه می باشد، به ویژه آن که، شکایت شاکی جزء دلایل شکایت محسوب نمی شود بلکه از اسباب شروع به تحقیق است. همچنین به قرار جلب به دادرسی (دادیار یا بازپرس) دادسرا و مفاد آن اشاره ای نشده است.

سو-نظر به این که برابر آراء وحدت رویه شماره ۱۱۸۸ مورخ ۳۰/۳/۱۳۳۶ و شماره ۶۲۴ مورخ ۱۸/۱/۱۳۷۷ هيأت عمومي ديوان عالي كشور، اگر شخصی مرتبک جرائم جعل و استفاه از سند مجعول شود، باید برای هر یک از این اعمال به طور مستقل مجازات تعیین شود، در حالی که با وصف این که دادگاه به هریک از متهم ها، دو اتهام را محرز دانسته است اما به هنگام تطبیق عمل آنان با قانون مجازات اسلامی، تنها به استفاده از سند مجعول هر دو را محکوم نموده است! به این ترتیب، نسبت به متهم ردیف اول اتهام جعل را مورد حکم قرار نداده است.

چهارم-با توجه به این که برابر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، تعدد جرائم تا سه جرم از اسباب تشدید محسوب بوده که دادگاه باید مجازات هریک از جرائم را به حداکثر مجازات قانونی تعیین و دستور اجراء یکی از آنها را به نحو ترتب صادر کند، تا اگر اجرای یکی از آن ها منتفی شود، مجازات دیگر اعمال شود، حال آن که، در پرونده شما این مقرره قانونی رعایت نشده است به این نحو که، علیرغم این که دادگاه در مقدمه رأی برای هر دو متهم دو اتهام را ذکر کرد و آنها را محرز دانسته است اما هر دو متهم را تنها به استفاده از سند مجعول محکوم نمود!. در حالی که می بایست متهم اول را به علت ارتکاب جرم جعل و متهم دوم را به جهت ارتکاب جرم معاونت در جعل با استناد به ماده ۱۲۶ و بند «ت» ماده ۱۲۷ قانون ذکرشده هم محکوم می کرد و به لحاظ تعدد هم برای هریک از جرائم آنان حداکثر مجازات قانونی را تعیین می نمود و دستور اجرای تنها یکی از مجازات های شدید را صادر می کرد تا در صورتی که انتفاء اجرای مجازات یکی از جرائم، مجازات شدید دومی اجراء شود. ضمناً به جهت این که نوع سند مجعول از جهت عادی یا رسمی مشخص نیست، نمی توان عنصر قانونی آن را ذکرکرد.

بنابه‌مراتب، رأی دادگاه بدوی به لحاظ ایرادات اساسی به ویژه در بندهای سوم و چهارم پیش‌گفته، در دادگاه تجدیدنظر نقض و رأی قانونی صادر خواهدشد. در نتیجه شما نیاز به انتخاب وکیل دادگستری ندارید، مضافاً این که سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه مربوطه نیز از باب صدور رأی خلاف قانون اقدام به اعتراض نموده‌است که پشتوانه خوبی برای اعتراض شما نیز می‌باشد و تأثیر آن بیشتر از دخالت وکیل در پرونده خواهدبود.

مدت زمان رسیدگی به یک پرونده در دادگاه تجدیدنظر استان، بستگی به حجم پرونده، تعداد طرفین و به ویژه تراکم پرونده‌های ارجاعی به شعبه مرجوع الیه دارد. از آنجایی که دادگاههای تجدیدنظر استان از زمان تصویب قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ ملکف به تعیین وقت رسیدگی برای هر پرونده شدند، رسیدگی پرونده‌ها در این مرجع مدت زمانی بیشتری نسبت  به قبل از قانون فوق طول می‌کشد، در حالی که قبل از این قانون، این دادگاهها تنها برای پرونده هایی که نیازمند وقت رسیدگی بود، تعیین وقت می نمودند ولی حال قانوناً مکلفند برای تمامی پرونده‌های ارجاعی این امر را رعایت کنند که این از نواقص قانونگذاری مقنن ماست!

پیشنهاد ما: با بهره گیری از پاسخ حاضر و استناد به آراء وحدت رویه و ماده قانونی ذکرشده، پیرو اعتراض قبل خود، لایحه تکمیلی خطاب به ریاست شعبه تجدیدنظر نوشته و تقاضای نقض رأی بدوی و صدور رأی مطابق با قانون را نمایید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=21375


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

۸۴ دیدگاهها

 1. Avatar photo
  دولتعلی شیخی

  با سلام و ارادت و ادب
  لطفاً بفرمایید وقتی جعل توسط دادگاه کیفری و استفاده از سند مجعول حکم خورده ولی مرور زمان و منع تعقیب خورده و در حقوقی می گویند صلح نامه جعلی بر اساس وکالت نامه تنظیم و از نظر قرارداد صیحج است در صورتی کارشناس صلحنامه را فاقد امضاء موکل و حتی اذن عقد صلح نداده ام راهنماییم فرمایید.

  • وکیل دادگستری

   با درود
   اول- در مواردی که جرم مشمول مرور زمان گردیده باشد، مقام قضایی باید «قرار موقوفی تعقیب» صادر کند نه قرار منع تعقیب.
   دوم- با اثبات جعلیت سند و استفاده از سند مچعول، صدور قرار مزبور موجب نمی شود تا دادگاه حقوقی نتواند از حکم کیفری استفاده نکند زیرا به موجب ماده ۱۸ قانون آیین دادرسی کیفری، اصل بر تبعیت دادگاه حقوق از حکم کیفری است.
   سوم- بیان شما در این که دادگاه حقوق با استدلال «صلح نامه جعلی بر اساس وکالت نامه تنظیم و از نظر قرارداد صیحج است» مبهم بوده و در نتیجه بدون ملاحظه تصمیم دادگاه در این خصوص نمی توان نظری داد. در صورت ارسال، نسبت به صحت و سقم آن اعلام نظر خواهدشد.

 2. Avatar photo

  با سلام و دعای خیر
  در خصوص پرونده کیفری و همچنین یکی از شروط ضالمانه ‌و کاملا یک طرفه بانک در ازای اجاره به شرط تملیک در خصوص رضایت دادن به متهم ردیف دوم یعنی رییس شعبه بانک به ناچار و از روی اجبار بعد از این همه مشکلات و ظلمی که این شخص در حق اینجانب کرده، باید علیرغم میل باطنی رضایت دهم.
  تقاضایی از حضرتعالی مبنی بر این که چه شرایط و نکاتی در رضایت نامه لحاظ شود که در آینده مشکلی برای بنده بوجود نیاید و ایشان حق هیچگونه ادعایی علیه بنده و نظری در پرونده نداشته باشد.
  و این که رضایت نامه توسط وکیل بانک تهیه می شود و نگران این موضوع هستم که از اصطلاحات حقوقی که از تخصص و سواد بنده خارج است، استفاده کرده که به نفع بنده نباشد.
  از لطف حضرتعالی بسیار سپاسگزارم و دعاگوی شما هستم.

  • وکیل دادگستری

   با درود
   اظهار نظر در این خصوص نیازمند اطلاع ما از جزئیات پرونده مطروحه ای که قصد رضایت در آن دارید، توافق فی مابین از جمله قرارداد اجاره به شرط تملیک است و بررسی ارتباط آن دو باهم و این که چرا بانک چنین شرط تحمیلی را از شما درخواست دارد است که متأسفانه به جهت عدم دسترسی نمی توان نظر دقیق ارائه نمود اما پیشنهاد می شود، هرگونه شروطی که مغایر با قرارداد فوق و خاصه انتقال مالکیت عین مستأجره در بعد از پرداخت آخرین قسط از سوی شما می باشد، خوداری نمایید.

 3. Avatar photo

  با سلام و تبریک سال نو و خسته نباشید من حمید هستم
  آقای مرادی عزیز با تشکر از زحمات بی دریغ شما
  خواستم بپرسم که احمد … و علی… در دادگاه تجدید نظر محکوم شدند و علی … مبلغ دو میلیون تومان جریمه رو واریز کرد ولی احمد … که محکوم به ۱۶ماه حبس شده بود و حکم جلب را نیز اجرای احکام به من داده بود، الان متوجه شدم پرونده به دیوان رفته و وقت رسیدگی مجدد داده اند برای برج ۳ که به دادگاه تجدید نظر و شعبه دیگری رفته.
  خواستم بپرسم احتمال لغو رای هست یا نه با این که من رضایت ندادم و اینکه دو تا سه سال بود که به ۱۶ ماه تعلیل یافت، آیا می شود جرم بیشتر شود یا کلا حذف شود.
  ممنون میشم کمک کنید، خسته نباشید.

 4. Avatar photo

  با عرض سلام خدمت استاد گرانقدر جناب مرادی عزیز و همکاران بزرگوار شما
  ضمن تبریک سال جدید خدمت حضرتعالی و تشکر فراوان بابت الطاف و راهنمایی های ارزشمند و جامع شما.
  از خداوند آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای حضرتعالی و همکاران محترم را دارم و دعاگوی شما هستم.
  متاسفانه بدلیل داشتن پول و نفوذ، طرف مقابل دعوا که از آن شکایت کرده بودم، از احقاق حق خود ناتوان گشته و حتی مشکلات نیز بیشتر گردیده و راه به جایی ندارم و تنها امیدم به خداوند است.

  • وکیل دادگستری

   با درود و تبریک سال جدید
   ضمن تشکر از لطف و محبت شما و ابراز تأسف شدید از شرایط پیش‌آمده؛
   چنانچه مساعدت ما می تواند مفید واقع شود، مراتب را از طریق فرم «تماس با ما» اطلاع دهید.

 5. Avatar photo

  عرض ادب و احترام جناب مرادی بزرگوار و تشکر مجدد
  بنده به رسم ادب و همچنین قدردانی از الطاف جنابعالی که در این مدت نسبت به بنده و مشکلم داشتید و انسانیت و شخصیت والای حضرتعالی که تا عمر باقیست دعاگو و شرمنده محبت شما هستم.
  خوشا به سعادت شما که خداوند شما را در چنین جایگاهی قرار داده است.

 6. Avatar photo

  با سلام و احترام خدمت جناب مرادی بزرگوار
  در آخرین مشاوره ایی که از حضر تعالی در خصوص پرونده های کیفری جعل و مشکلاتی که بانک به اینجانب به ناروا تحمیل کرده بود و همچنین پرونده حقوقی یه جهت ملکی که جهت ضمانت در رهن بانک بوده و به تملک بانک درامد و شرائط بسیار سخت و حتی خارج از توان و اراده بنده و عدم پایبندی به توافق و قرار خود بعد از یکسال با چنین تورمی قیمت روز را طلب می کند آنهم فقط در صورت رضایت دادن به رییس شعبه و…..
  تمام تلاشم به خاطر ظلمی که در حق بنده و مادرم شد با تمام مشکلات و حتی تهدید و جلب و پرونده مواد مخدر …ولی از حق خانوادم نگذشتم و با راهنمایی حضرتعالی در نهایت دادگاع بدوی رای به محکومیت صادر کرد.
  مجددا با فرمایش شما اعتراض خود را به حکم اعلام کردم و در ذهن خود فکر میکردم نهایتا از مجازات حبس کم خواهد شد ولی در اصل موضوع فرقی نخواهد کرد.
  دو روز قبل از تجدید نظر بانک بنده را شدیدا جهت تخلیه ملک تحت فشار قرارداد و بنده هم پولی که داشتم در حساب بانک بود برای توافقی که یکسال قبل کرده بودند پولی برای اجاره کردن خانه نداشته و بدلیل حال روحی نامساعد مادرم، نمی توانستم تخلیه کنم و هر کاری حاضر بودم انجام دهم و ففط یک راه داشتم و انهم رضایت بی قید و شرط به ریس شعبه و این رضایتنامه در دادگاه که کاملا ساختگی بود و هماهنگ شده به عنوان مدرکی بر علیه خودم و سوءاستفاده از آن به نفع خودشان و صحبتهای وکیل رییس شعبه که رصایت محضری از من به اجبار گرفته بودند و ادعاهی حدید و بدون سند و مدرک و عدم توجه به دفاعیات بنده و تاکید مکرر و استناد به نظریه های کارشناسی مستند در پرونده و در جواب یکی از قضات میگوید کارشناسی اهمیتی ندارد و اجازه هیچ صحبت به بنده داده نشد تا اخر جلسه و در اخر جلسه در عین ناباوری و با استناد به رضایتنامه محضری و لایحه دفاعی وکلای هر دو متهم بدون دلبل و مدرک و اثبات انها رای صادره نقض و جهت رسیدگی ماهوی به شعبه صادره برگشت شد و این جمله را عنوان کردند که حکم تعلیقی در صورت نپرداختن اقساط حبس…
  اگر اعتقاد و امیدی به عدل خدا نداشتم شاید دلیلی برای صبر و تحمل هم نداشتم چون عدالتی ندیدم.

 7. Avatar photo

  با سلام و درود خدمت اقای مرادی بزرگوار
  من حمید هستم و سوال بالا را پرسیدم و خواستم کمکم کنید.
  بعد از اینکه دادگاه تجدید نظر برای شیراوند ۱۵ماه حبس صادر کرد، آنها به دیوان شکایت کردند که دیروز دوباره به دادگاه هم عرض رفتیم و قاضی گفت دیوان به علت اینکه دادگاه بدوی جزای نقدی را صادر کرد، نمی شود حبس را جایگزین کرد و قاضی گفت احتمالا شلاق را جایگزین می کنم.
  آیا این درست هست و دیوان درست گفته و می شود حبس را کنسل کنند و آیا من می توانم اعتراض بزنم؟
  تنها مدت ۴۸ ساعت فرصت دارم تا قبل از نوشتن حکم کاری بکنم.
  این چه مسخره بازیه، آخه مگه میشه دادگاه تجدید حکم را درست کرده، لغو کنن.
  تو رو خدا کمکم کنید.

  • وکیل دادگستری

   با درود
   صرف نظر از این که اصل بر آن است که مراجع عالی خاصه دیوان عالی کشور تصمیمات صحیح و منطبق با قانون اتخاذ می کنند، متأسفانه از آنجایی از محتوای درخواست صورت گرفته از سوی متهم از دیوان عالی کشور و همچنین تصمیم و استدلال های این مرجع و ارجاع پرونده به دادگاه هم عرض بی اطلاع می باشم، امکان اعلام نظر نیست.
   لطفاً منبعد سئوال خود را در انجمن حقوق قضاوت آنلاین مطرح نمایید تا بتوان بطور مشروح پاسخ داد.

 8. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  عرض ادب و احترام
  خدمت استاد گرانقدر جناب مرادی
  و قدردانی و دعای خیر برای حضرتعالی و همکاران محترم
  طبق فرمایش و راهنمایی کامل و دقیق و با استناد قانونی و توضیحاتی که در خصوص پرونده کیفری و اعتراض در مرحله تجدیدنظر و پیش بینی دقیق حضرتعالی در تمام مراحل، در چند روز آینده جلسه رسیدگی مجدد پرونده که به دلیل نقض به شعبه بدوی ارسال شده بود، در تجدید نظر تعیین وقت گردید.
  مراجعه ایی که امرور به شعبه تجدیدنظر کردم و به مانند دفعات قبل اجازه کپی نداشته و حتی وقت کافی برای مطالعه داده نشد، توانستم چند صفحه اول پرونده را مختصر ملاحضه کنم که در خصوص استفاده از سند مجعول نیز حکم به پانزده ماه حبس صادر گردیده بود.
  همچنین دادستانی نیز اعتراضی مشابه اعتراًض اینجانب انجام و تاکید در این خصوص نموده بود.
  بسیار امیدوار شدم و انشالله جلسه رسیدگی احقاق صورت گیرد و به اتمام رسد.
  بنده همیشه دعاگوی شما و آرزوی سلامتی دارم، گرچه کار نیک شما قابل جبران نخواهد بود جز از جانب خدا

  • وکیل دادگستری

   با درود
   ضمن سپاس از حسن نظر و قدرشناسی شما
   بسیار مایه خوشحالی است که پرونده امر به کیفیتی که لازم بوده، در حال رسیدگی است.
   انشاء الله که حقوقی شما به نحوه شایسته ای مورد حکم قرار گیرد.

 9. Avatar photo

  با سلام و احترام و سپاس از مسولیت اجتماعی تان
  اینجانب برای دریافت تسهیلات مسکن جانبازی (جانباز هستم) به بانک صادرات معرفی شدم ولی به اتهام جعل و استفاده از سند مجعول بازداشت شدم.
  برخی از اوراق و اسناد ضمانت وام و رضایت نامه رفع سو اثر چک جعلی بوده! که طبق آگهی دهنده های روزنامه مبنی بر رفع سو اثر چک به صورت قانونی تماس گرفتم که به ازای دریافت کارمزد کار قانونی انجام بشه ولی این اسناد جعلی بوده و من هم از جعلی بودن آنها بی اطلاع بودم.
  اینجانب در دادسرا از اتهام جعل تبریه شدم (جعل را آگهی دهنده روزنامه انحام داده بود) ولی به اتهام استفاده از سند مجعول. در دادگاه کیفری دو به ۱۱ سال حبس محکوم شدم !!!
  سوال: با توجه به ماده ۵۳۵ قانون مجازات اسلامی تعزیرات، استفاده کننده از اسناد مجعول (اگر سونیت داشته باشد و از جعلی بودن مطلع باشد و موجب ضرر دیگری شود، حداکثر سه ماه تا ۳ سال حبس یا سه میلیون تا ۱۸ میلیون جریمه محکوم می شود) ولی قاضی اینجانب را مشمول ماده ۵۲۵ قانون فوق دانسته که یک تا ۱۰ سال حبس و مشمول تعدد دانسته.
  آیا این حکم صحیح است ؟
  برای تجدید نظر چه کنم ؟
  ضمنا فردی که جاعل شناخته شد، علیرقم اینکه وکیل گرفته، در سه بار مواجه حضوری ، در دادگاه حاضر نشده و متواری است !
  ممنون از وقتی که می گذارید.
  ضمنا اگر لازم است با کمال میل حق مشاوره پرداخت کنم یا از وکالت تان استفاده کنم.
  سپاس

 10. Avatar photo

  با سلام و وقت بخیر
  بابت جعل و استفاده از سند مجعول که چک می باشد، در سال ۹۴ طرح شکایت در دادسرا گردیده است تا الان هنوز پرونده در بازپرسی می باشد و کیفرخواست صادر نگردید.
  آیا به دلیل صادر نگردیدن حکم پرونده من شامل مرور زمان می باشد؟
  ممنون

  • وکیل دادگستری

   با درود
   نظر به این که جهت تعیین شمول مرور زمان یا عدم آن نسبت به جرایم موضوع سئوال شما، با توجه به این که؛
   اولاً‌- با لحاظ مواد ۵۳۲ الی ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و همچنین مواد ۱۹ و ۱۰۵ قانون مجازات اسلامی، مجازات جعل اسناد رسمی و غیر رسمی متفاوت بوده و این امر در تعیین درجه مجازات آن ها و نتیجتاً احتساب مرور زمان مؤثر مؤثر می باشد؛
   ثانیاً- تعیین تاریخ وقوع هر یک از جرایم جعل سند و استفاده از سند مجعول و نیز تاریخ آخرین اقدام تعقیبی یا تحقیقی از زمان وقوع جرم ضروری بوده است؛
   که متأسفانه هیچ یک از موارد فوق در سئوال مشخص نگردیدند، امکان پاسخگویی ممکن نمی باشد.
   در صورت تمایل، هریک از موارد پیش‌گفته را مشخص نمایید تا اقدام به پاسخگویی شود.

 11. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  با سپاس
  آیا جعل شناسنامه که در حال حاضر استفاده می شود شامل مرور زمان بوده یا قابل پیگیری است؟