خانه » آراء » آراء وحدت رویه کیفری » جرائم جعل و استفاده از سند مجعول دو جرم مستقل می باشند (رأی وحدت رویه شماره ۱۱۸۸ هیأت عمومی دیوان عالی کشور)
آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور کیفری
آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور کیفری

جرائم جعل و استفاده از سند مجعول دو جرم مستقل می باشند (رأی وحدت رویه شماره ۱۱۸۸ هیأت عمومی دیوان عالی کشور)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱ و ۰۹ دقیقه ق.ظ

قضاوت آنلاین: نظر به این که رأی وحدت رویه حاضر مربوط به قبل از انقلاب بوده که در کمتر منابعی به آن اشاره شده‌است و در احکام محاکم دادگستری هم ندرتاً مورد استناد قرار می‌گیرد که شاید معلول بی اطلاعی بوده‌باشد، به این جهت اقدام به انتشار آن گردید. همچنین برای ملاحظه رأی وحدت رویه مشابه در بعد از انقلاب، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

رأی وحدت رویه شماره ۱۱۸۸ مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۳۶ هیأت عمومی دیوان عالی کشور در خصوص این که استفاده از سند مجعول نسبت به جاعل آن سند، عمل جداگانه محسوب می شود

شعبه ۲ عقیده داشته که استفاده از سند مجعول نسبت به جاعل جرم جداگانه نیست، در صورتی که شعبه ۵ معتقد بوده که عمل مزبور نسبت به جاعل نیز جرم علی‌حده محسوب می‌شود.

هیأت عمومی در تصمیم شماره ۱۱۸۸ مورخ ۱۳۳۶/۳/۳۰ چنین اظهارنظر کرده است:

«چون استفاده از سند مجعول عمل جداگانه می‌باشد که حتی نسبت به جاعل نیز جرم جداگانه محسوب است و عبارت «با علم به تزیور مورد استفاده قرار دهد» به منظور تعمیم نسبت به غیرجاعل در قانون ذکر است. مضافاً بر این که ماده (۲) ملحقه به اصول محاکمات جزایی رفع هرگونه توهم را نموده، لذا رأی شعبه ۵ دیوان کشور از این جهت صحیح به نظر می‌رسد.»

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.