آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور کیفری
آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور کیفری

جرائم جعل و استفاده از سند مجعول دو جرم مستقل می باشند (رأی وحدت رویه 1188)

توضیح: رأی وحدت رویه حاضر مربوط به قبل از انقلاب است که در کمتر منابعی به آن اشاره شده‌است و در احکام محاکم دادگستری هم ندرتاً مورد استناد قرار می‌گیرد، در حالی که همچنان لازم الاتباع است. همچنین برای ملاحظه رأی وحدت رویه مشابه در بعد از انقلاب، به پست «جرائم جعل و استفاده از سند مجعول دو جرم مستقل می باشند» مراجعه کنید.

رأی وحدت رویه شماره 1188 مورخ 30 خرداد 1336 هیأت عمومی دیوان عالی کشور با موضوع استفاده از سند مجعول نسبت به جاعل آن سند، عمل مجرمانه مستقل محسوب می شود

شعبه 2 عقیده داشته که استفاده از سند مجعول نسبت به جاعل جرم جداگانه نیست، در صورتی که شعبه 5 معتقد بوده که عمل مزبور نسبت به جاعل نیز جرم علی‌حده محسوب می‌شود.

هیأت عمومی در تصمیم شماره 1188 مورخ 1336/3/30 چنین اظهارنظر کرده است:

«چون استفاده از سند مجعول عمل جداگانه می‌باشد که حتی نسبت به جاعل نیز جرم جداگانه محسوب است و عبارت «با علم به تزیر مورد استفاده قرار دهد» به منظور تعمیم نسبت به غیر جاعل در قانون ذکر است. مضافاً بر این که ماده (2) ملحقه به اصول محاکمات جزایی رفع هرگونه توهم را نموده، لذا رأی شعبه 5 دیوان کشور از این جهت صحیح به نظر می‌رسد.»

آخرین بروزرسانی: ژانویه 31st, 2022 ساعت: 07:42 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=21418


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید