شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

انتقال مال پس از صدور حکم محکومیت به پرداخت دین، مصداق جرم معامله به قصد فرار از دین است

قضاوت آنلاین: در رأی دادگاه تجدیدنظر به بند «ب» ماده ۵۲۴ قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ اشاره شد که این ماده به موجب ماده ۵۲۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ مجمع تشخیص مصلحت نظام نسخ صریح کردید، بنابراین حکم مستثنیات دین تابع ماده ۲۴ قانون اخیر می باشد. برابر این ماده خودرو جزء مستثنیات دین نیست ولی منزل مسکونی مطابق بند «الف» آن، جزء مستثنیات دین بوده که دارای همان وضعیتی است که خودرو در گذشته بود در نتیجه معامله به قصد فرار از دین می تواند با استدلالی مشابه آنچه در رأی آمده است، در مورد منزل مسکونی محکوم علیه هم صادق باشد. همچنین ماده ۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۷۷ نسخ صریح شد و ماده ۲۱ قانون سابق الذکر جایگزین آن گردید. علاوه بر این، به موجب ماده ۷۲۸ قانون مجازات اسلامي ۱۳۹۲۱، قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۰ نسخ صریح شد و ماده ۳۸ این قانون جایگزین ماده ۲۲ قانون منسوخ گردید که لازم است به هنگام مطالعه رأی لحاظ شد.

چکیده: خودروی گران قیمت مصداق مستثنیات دین تلقی نمی شود و فروش آن بعد از محکومیت به پرداخت دین، مصداق جرم معامله به قصد فرار از دین است.

شماره دادنامه: ۴۷۸/۹۱
مرجع صدور: شعبه ۱۰۵۲ دادگاه عمومی جزایی تهران

رأی دادگاه

در خصوص اتهام ۱- خانم ل. الف. فرزند الف. ۲- ت. ک. فرزند م. دائر به معامله به قصد فرار از دین (ردیف اول انتقال دهنده و ردیف دوم انتقال گیرنده)، موضوع کیفرخواست صادره از دادسرای ناحیه یک تهران، دادگاه صرف نظر از این که خودرو جزء مستثنیات دین می باشد، با توجه به دفاعیات مؤثر متهمان و عدم احراز سوء نیست جزایی، بزهکاری آنان را محرز ندانسته، لذا مستنداً به اصل ۳۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رأی بر برائت مشارالیهم صادر و اعلام می دارد. رأی صادره حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

رئیس شعبه ۱۰۵۲ دادگاه عمومی جزایی تهران – شیری

شماره دادنامه: ۹۱۰۹۹۷۰۲۲۳۹۰۰۸۴۵
تاریخ صدور: ۱/۷/۱۳۹۱
مرجع صدور: شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

رأی دادگاه

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای ع. ط به وکالت از خانم ع. ح. نسبت به دادنامه شماره ۴۷۸/۹۱ شعبه ۱۰۵۲ دادگاه عمومی جزایی تهران در برائت تجدیدنظر خواهندگان از اتهام معامله به قصد فرار از دین (فروش یک دستگاه اتومبیل مزدا به شماره شهربانی …)، با توجه به مجموع محتویات پرونده و توضیحات و مدافعات طرفین در طول جریان دادرسی و ملاحظه دادنامه قطعی مورخ ۵/۱۱/۱۳۸۱ تجدیدنظرخواه علیه خانم ل. الف. در محکومیت وی به پرداخت پنجاه میلیون ریال بدهی و با توجه به مالکیت وی (ل.الف.) از تاریخ ۳۰/۴/۱۳۸۸ نسبت به اتومبیل مختلف فیه و انتقال آن در تاریخ ۳۰/۱/۱۳۸۹ به نام مادرش خانم ث.ک. و با توجه به تناقض گویی تجدیدنظرخواندگان در دلیل فروش و با توجه به زمان انتقال که پس از قطعیت رأی محکومیت وی بوده و با توجه به ارزش اتومیبل مورد معامله و میزان بدهی وی و این که اتومبیل در صورتی جزء مستثینات دین است که متناسب با شأن و نیاز وی باشد و با توجه به این که شأن حقیقی و انسانی و دین هر کسی در اداء دین به اتمام دارایی بوده به استثناء مستثنیات دین که در مانحن فیه چنین شرایطی احراز نمی گردد و با توجه به آخرین دفاع مأخوذه صورتجلسه مورخ ۱۰/۴/۱۳۹۱ و مستنداً به بند «ب» ماده ۲۵۷ قانون آیین داردسی کیفری و ماده ۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و با صدور حکم به نقض دادنامه بدوی، حکم به محکومیت تجدیدنظرخواندگان به اتهام مشارکت در انتقال به قصد فرار از دین به تحمل هریک ۴ ماه حبس صادر و با توجه به جنسیت و شرایط خاص ایشان، با اعمال بندهای ۲ و ۵ ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی حکم به تبدیل چهار ماه حبس هریک از ایشان به پرداخت بیست میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس صادر می گردد. رأی صادره قطعی است.

رئیس شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران – مستشار دادگاه رضایی – شفیعی خورشیدی

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از مجموعه آرای قضایی دادگاه های تجدیدنظر استان تهران (کیفری) سال ۹۱، ۱۳۹۳، چاپ اول، تهران، مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه، صص۱۴۷-۱۴۸

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=21988


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

باز کردن چت واتساپ
ارتباط با ما
تماس با ما
بازدیدکننده محترم
برای ارتباط با مدیر سایت و انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین درخواست‌ را در واتسات مطرح کنید.