خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه دکتر غلامرضا طیرانیان؛ قاضی سابق و وکیل دادگستری
دکتر غلامرضا طیرانیان
دکتر غلامرضا طَیَرانیان

زندگی نامه دکتر غلامرضا طیرانیان؛ قاضی سابق و وکیل دادگستری

دکتر غلامرضا طَیَرانیان در شهر مشهد بدنیا آمد. در سن ۸ سالگی به تهران مهاجرت کرد. در سال ۱۳۳۹ موفق به اخذ لیسانس حقوق گردید و در سال ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ دوره دکترا را تمام کرد. رساله دکتری وی پایان نامه ای با عنوان «دعوی تصرف در دادسرا» بود که با درجه بسیار خوب مورد قبول دانشگاه تهران قرار گرفت و آقای دکتر ناصر کاتوزیان در رأس هیأت ژوری بودند. آقای دکتر جواد باهری و آقای دکتر ناصر کاتوزیان یا عضو ژوری بودند یا رأس هیأت. کتاب وی را وزارت دادگستری آن زمان ضمیمه مجله حقوقی وزارت دادگستری کرد. شاید تنها رساله ای بود که با هزینه دولت منتشر شد.

طیرانیان در سال ۱۳۴۰ کار دولتی خود را با قضاوت در تهران آغاز کرد و به این ترتیب به استخدام دولت در آمد. بعد به کرج مهاجرت کرد و مابقی خدمت قضایی خود را که حدود شانزده یا هفده سال بود، در کرج سپری کرد. بعداً بنا به جهاتی که نمی توانست از کار قضاوت راضی باشد، استعفا کرد و از از اردیبهشت سال ۱۳۵۷ به وکالت روی آورد و تا اردیبهشت سال ۱۳۷۸ ادامه داد.

در طول این مدت مقالات و تدریس هایی غیر رسمی داشت. وی بیشتر عمر خود را در کار وکالت طی کرد. علاقه وی به وکالت بیشتر از معلول آن نگاهی بود که خودش به حرفه وکالت از آن ابعاد داشت.

نظری شخصی دکتر طیرانیان در مورد وکالت: «وکالت اگرچه یک شغل هست و وکلای دادگستری برای امرار معاش از تجربه علمی خودشان استفاده می کنند و حق این کار را هم دارند، بالاخره عمری را در این حرفه گذرانده اند ولی به شغل وکالت علاوه بر جنبه مادی که حق هر وکیلی هم هست، به بعد معنوی آن بیشتر نظر دارم و دفاعی را که از موکل به عهده می گیرم، واقعاً دفاعی ایست که بهش معتقدم و علاقمند هستم به کاری که انجام می دهم و همیشه همکاران دیگر را در سخنرانی ها منع کردم از اینکه به وکالت به عنوان یک حرفه تجاری و کسب درآمد فقط نگاه کنند و در نهایت شاید بیشترین موفقیت را در پرونده ها داشته ام و آراء رو گرفتم حالا تا موفقیت را چی تعریف کنیم. نتیجتاً برای وکالت و قداست وکالت و سوگندی که برای کار وکالت، وکلای دادگستری از جمله خود من اتیان سوگند کردیم باید حتماً آن را محترم بشماریم.»

دکتر غلامرضا طیرانیان، در دی ماه سال ۱۳۹۶ دار فانی را ودا گفت. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

مبنع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 3٫50 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar
  محمدرضا.جمالی

  با درود بخدمت مدیر سایت قضاوت آنلاین
  با تشکر از اینکه شرایطی فراهم کرده اید که بخوانیم و مقایسه و آنچه خودمان تجربه کردیم در خدمت بقیه بگذاریم.
  خدا کند از استاد عزیز مقالات بیشتر منتشر شود و البته نمیدانم مجانا هست یا مثل بلژیک و هلند آلمان پولی واریز میکنید و برای هر بار تیتز زدن ۲۵% از اصل حق السهم قانون ژنو پروتکل سوم مربوط به قانون گنو ۱۹۶۰/۴-۳۲ دریافت واریز میشه چون واقعا هر یک از این مقالات شما یا نظریات ارزش چندین قیراط جواهر دارند…
  شما مدیریت محترم سایت قضاوت واقعاً ثروتمند هستید…خدا رو شکر
  روح اساتید و بزرگوارن در آرامش باشه.
  من متاسفانه تا دوره کارشناسی ارشد در ایران سعادت حضور در کنار استادان بزرگوار را نداشتم اما یادم نرفته چندین دوره قبل ۸ دوره (۴-۵) سال قبل که دادرس شهریار شده بودم دعوت به تالار بزرگ شهید بهشتی پل رومی شدم. نمیدانم این کیاست جناب آقای استاد دکتر شکیبی نژاد بود که دبیر اول هیت اساتید سخنران بود یا استاد دکتر کوهی که دبیر دوم بودند و البته به اتفاق دکتر گلدوست جویباری و دکترنجفی و دکتر محمد نژاد که همگی اساتید بقدری ارجمند عزیز و متخصص هستند طبیعتا باید جلوی ایشان نوشته ایی باشد البته جناب دکتر رحیمی و قاسمی هم بودند که در آخر تایم درباره بزه شناسی و حقوق بین الملل تطبیقی کیفر و جرم شناسی حدود سی دقیقه باب یشتر با تذکر با دقت دوستان را دعوت بمطالعه همزمان بقوانین مصوبه جدید ق.م.اسلامی و ق.آ.د.ک سال ۱۳۹۲ سخرانی کردند که دیدم انطرف ردیف خودم یک چهره آشناست که بعدا فهیمیدم جناب شاملو در کنارشان جناب اصغرزاده بودند..و بعد یک تنفس و کارگاه داشتیم که متوجه شدیم همکاران و کلء هم حضور داشتند و ما از حال یکدیگر با خبر نبودیم..!؟؟ کیاست و فراست در اینجابود..!!
  جالب اینجاست بجزء آنکه جناب دکتر کوهی و صادقی و قاسمی و نجفی امضاء و با بچه ها عکس میگرفتند استاد دکتر شکیبی نژاد که حدود جمعا دو ساعت اول وسط و آخر Workshop فرمایش میکردند میگفتند: دوستان عزیز علماء عظما لطفا عکس نگیرید من به نور فلش دوربین حساس هستم و اذیت میشم آنقدری برایم مطالب ایشان و تعریفشان از وکالت بعنوان دو کلمه حرفه و هنر وکالت و کلاء مانند دادستانها باید جایگاه تو را در قانون دادرسی محاکمات کیفری بعنوان ناظر بر قانون پیدا کنند بسیار مورد تشویق قرار گرفتند.
  دکتر کوهی هم درباره جایگاه تبیین و رشد و توسعه قضاوت و وکالت در ایران و چند کشور اروپایی صحبت کردند. یادم هست اساتید بقدری جدی و قدرتمند در جایگاه خود افاضات فرمایش نمودند که بازپرس شهریاری تند تند می نوشت و نت برداری میکردند و چون جناب دکتر قاسمی و جناب دکتر محمدنژاد فرمودندکه بگذارید ضبط و موبایل ها را کنار تا زمان WR-SH من یواشکی آمدم روشن کنم و گذاشتم گوشه صندلی از چشمان و حواس جمع اساتید پنهان نماند و تذکر آمرانه اما با لبخند دادند که لطفا دستگاه را خاموش و غلاف کنید…
  ما هر چه داریم از استادانی هست که خود شاگردان ممتاز مرحوم کاتوزیان، شهیدی، نوربها و البته مرحوم دادبان و فخاری که ۴ واحد و ۳ واحد سعادت حضور در کلاس ایشان و سعادت با برکت استاد دکتر شکیبی نژاد بعنوان سرپرست و استاد داور هم برای دفاع از تزکارشناسی ارشد و هم مصاحبه ۹ نفره بورسیه دکتری داشتم که واقعا سخت و سوالات دقیقا معلوم بود از تزکارشناسی ارشد و منابع از قبل معرفی شده مثلا دکتر رحیمی از پانوشت یک سوال جالب کرد که من زیر آنرا خط کشیده بودم پرسیدن تا کنواسیون برن و الحاقیه حقوق مولف در ایران…یا جناب استا دکتر کوهی و استاد دکتر شکیبی نژاد جالب و عجیب ترین سوالات از بزهکاری و فقه فکر کنم استدلالی چون رگبار سوالات و صف میبستو و جالبه خودشان بدون تعارف کمکم میکردن برنده بشوم..
  خدا شاهده…الان فکر میکنم مغز میپبچه و سوالات حقوق تطبیقی تجارت تا حقوق خصوصی بین الملل تجارت و یک سوال در باره طرح دعوا من باب سه شرکت سهامی و مسئولیت محدود که یکی ایرانی باشد و صلاحیت ذاتی و محلی را پرسیدند و جناب استاد دکتر نجفی و گرجی درباره جزا تطبیقی سایبری و نحوه رسیدگی و حقوق مدنی بخش اقاله و تفاسخ و در آخربا آخرین پرسش خیار غبن در موضوع شروط اسقاط تعهدات در موضوع تملیک از استاد عزیز جناب دکتر شکیبی نژاد مصاحبه به پایان رسید.
  بعد از دو ساعت که گذشت و نهار و نماز تمام شد ما خانمی صدا کردند گفتم در امتحان شفاهی روفوضه شدم…اما جناب آقای استاد دکترشکیبی نژاد همزمان با جناب دکتر رحیمی نمرات را خواندن از متون حقوقی تا مطالب ریز و گفتند ماهر کدام یک رای مخفی به صورت Vetoداریم و بشما میدهیم. آیا خودت را شایسته بورسیه کامل دکتری خارج از کشور احساس مییکنی که لیاقتش را داشته و برگردی و دو برابر تعهد بدهی ونق نزنی هر جای ایران بود و خدمت کنی؟
  ما توسط امور کنسولی و اداره کل ثبت از شما ۸ برگ+۱ صفحه تعهدات محضری اخذ میکنیم …با دکتر شهبازی نیا قبلا مشورت کرده بودم گفته بودند اگر از زیر تیغ شمشیر استاتید سالم بیرون بیایی ارزش گرفتن بورس کامل یا تا پنجاه الی شصت درصد را دارد و من با خوف و رجاء گفتم بلند شدم خم شدم و جواب بله قربان…با خنده بلندشدن دست زدند و گفتند : پس آقایان ایشان بعداز اصلاح صورت و پیرایش مو و لباس و کت و شلوار شکیل و البته عطر شاب العظیمی نه ادوکلن خوب بزن و نه پیپاف و خندیدم… و امور اداری و حقوقی نهار خواهنداد….
  الان که اتمام تحصیلاتم هست بی نهایت خوشحالم تا سال آینده تمام شود (حقوق تطبیقی انتقال تکنولوژی) و همه را گفتم که بگویم شاگردان بواقع Smart Ajail آن دوره خود استاتیدی که شما میگویید جلو زده اند و از لحاظ اخلاق هم درسته بسیار سخت گیر و بعضا خیلی تند و تلخ هستند اما مثل خوردن یک قهوه عالی می مانند…
  خداوند عمرطولانی خدمت این اساتید که بیشتر از عکس و حواشی دوری و بقول استاد شکیبی نژاد پاپولیزم پا پارازی…دور اما در زمان خود حی حاضر هستند.
  مانا باشید.
  تا بدورد دیگر.

  0
 2. مدیر سایت

  جناب آقای جمالی
  از حسن نظر شما نسبت به سایت و به اشتراک‌گذاری خاطرات و نظرات ارزشمندتان بسیار سپاسگزاریم.
  فعالیت در قضاوت آنلاین افتخاری و بلاعوض است. هیچک از اعضای هیأت تحریریه سایت ریالی از کسی دریافت نمی کنند.
  هر شخص که تمایل به فعالیت داشته باشید می تواند با پذیرش شرایط در جهت ارتقاء دانش حقوقی و قضایی بازدیدکنندگان مشارکت نماید.

  0

پاسخی بگذارید

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.