شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

بی احتیاطی در امر رانندگی و فرار از صحنه تصادف، جرم واحد بوده و تعیین دو مجازات برای آن مغایر قانون است (رأی دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

چکیده: در ایراد صدمه بدنی غیرعمدی و فرار از صحنه تصادف ناشی از بی احتیاطی در رانندگی با وسیله نقلیه موتوری سواری، دادگاه نمی تواند برای جنبۀ عمومی جرم، دو مجازات حبس، یکی برای ایراد صدمه و دیگری برای فرار از صحنۀ تصادف، تعیین نماید.

شماره دادنامه: ۱۵۳
تاریخ صدور: ۱۳۹۱/۳/۶
مرجع صدور: شعبه ۱۱۴۳ دادگاه عمومی جزائی تهران

رای بدوی

در خصوص اتهام آقای م. فرزند ر. دایر به ایراد صدمه بدنی غیرعمدی و فرار از صحنه تصادف ناشی از بی احتیاطی در رانندگی با وسیله نقلیه موتوری سواری پراید به شماره انتظامی … دارای بیمه ایران به شماره ۷۰۰/۴۵۳۹/۳۶۵/۹۰ به علت تخلف حادثه ساز حرکت با دنده عقب و نقض ماده ۱۵۵ آیین نامه اجرائی راهور در تاریخ ۴/۷/۹۰ به شرح کیفرخواست صادره از دادسرای ناحیه ۱۶ تهران موضوع شکایت آقای ح. دادگاه با توجه به گزارش مأمورین نیروی انتظامی و نظریه افسر کاردان فنی، گواهی پزشکی قانونی به شماره ۱۱۲۸۹-۲۴/۷/۹۰ و ۲۱۰۰۸-۱۴/۲/۹۱ و اقرار و عدم دفاع موجه متهم و سایر قراین و امارات موجوده اتهام انتسابی به نامبرده را محرز و ثابت دانسته به استناد قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب ۱۶/۴/۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی و بند ۱ قانون نحوه وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین و ماده ۱۵ و ۴۷ و ۲۹۴ و بند ب و تبصره ۳ ماده ۲۹۵ و ۲۹۷ و ۳۶۷ و ۴۱۸ و ۴۲۸ و ۴۴۲ و بند ۱ ماده ۴۸۰ و ۴۸۱ و ۴۹۵ و ۴۹۶ قانون مجازات اسلامی و مواد ۷۱۵ و ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و بازدارنده دیه و ارش صدمات وارده به قرار ذیل می باشد: قطع پای چپ از زیر زانو نصف دیه کامل و خردشدگی استخوانهای درشت نی و نازک نی ساق پای راست که به صورت مطلوب التیام یافته بیست و شش صدم و شست و شش صدم از یک صدم و آسیب دیدگی نسج نرم محل قطع شدگی و خرد شدگی و محدودیت حرکتی ایجاد شده و عمل جراحی جمعاً پانزده صدم و سائیدگی زیر چانه و سمت چپ پیشانی و دو مورد سائیدگی سطح پشتی مچ دست راست و آرنج چپ همه از نوع حارصه جمعاً سه و نیم صدم دیه کامل می باشد. دادگاه متهم را به پرداخت ارزش ریالی مقادیر مذکوره در حق شاکی و از جنبه عمومی برای ایراد صدمه به تحمل شش ماه و برای فرار از صحنه تصادف به تحمل نه ماه حبس محکوم می نماید. این رأی حضوری ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران می باشد.

رئیس شعبه ۱۱۴۳ دادگاه عمومی جزائی تهران – جهاندار

تاریخ صدور: ۱۳۹۱/۰۳/۰۶
شماره رای نهایی: –
مرجع صدور: شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

رای دادگاه تجدید نظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای م. نسبت به دادنامه شماره ۱۵۳ مورخ ۶/۳/۱۳۹۱شعبه ۱۱۴۳ دادگاه عمومی جزایی تهران که بر اساس آن به اتهام ایراد صدمه بدنی غیر عمدی ناشی از بی‌احتیاطی در امر رانندگی و فرار از صحنه حادثه نسبت به آقای ح. ، محکوم به پرداخت دیه مقرر در حق مصدوم و تحمل شش ماه حبس بابت جنبه عمومی بزه مذکور و تحمل نه ماه حبس بابت فرار از صحنه تصادف گردیده است، از توجه به محتویات پرونده و تحقیقات انجام شده و نحوه اظهارات نامبرده به شرح اوراق ۵۰ و ۵۱ و ۹۱ پرونده و سایر قرائن و امارات موجود، اعتراض موجهی که موجب نقض دادنامه مذکور باشد را به عمل نیاورده است و ضمن رد تجدیدنظرخواهی و مستنداً به تبصره ۴ ماده ۲۲ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب و به لحاظ اینکه برای یک اتهام تعیین دو مجازات حبس منطبق با قانون تشخیص داده نمی‌ شود، از این حیث دو مجازات حبس مذکور به صرفاً تحمل نه ماه و یک روز حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی اصلاح و دادنامه معترض عنه نتیجتاً تأیید می‌گردد. رأی صادره قطعی است.

رئیس شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران – مستشار دادگاه  علیخانی – نیک نژاد

منبع: قضاوت‌آنلاین، به نقل از بانک داده آراء پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=22341


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1753 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code