خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر عبدالحمید ابوالحمد، استاد حقوق اداری و اساسی و وکیل دادگستری
دکتر عبدالحمید ابوالحمد
دکتر عبدالحمید ابوالحمد

زندگی نامه دکتر عبدالحمید ابوالحمد، استاد حقوق اداری و اساسی و وکیل دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۳۷ دقیقه ب.ظ

دكتر عبدالحمید ابوالحمد، در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۰۹ (ش.) به دنیا آمد. دوره ابتدایی و قسمتی از دوره متوسطه را در مدرسه پهلوی لنگرود گیلان به پایان رساند و قسمت دیگر دوره متوسطه را در دبیرستان‌های البرز و دارالفنون تهران گذراند. پس از دریافت دیپلم، وارد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و لیسانس حقوق گرفت. سپس برای ادامه تحصیلات تكمیلی به دانشكده حقوق دانشگاه پاریس رفت و به طور همزمان، دوره تحصیلات تكمیلی مدرسه علوم سیاسی پاریس را نیز به پایان رساند و مدتی به عنوان آسیستان، به تدریس در دانشكده حقوق دانشگاه پاریس مشغول شد.

پس از بازگشت به ایران، در اواخر دهه ۱۳۴۰ (ش.) به عنوان عضو هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران به تدریس پرداخت , با طی مراحل استادیاری، دانشیاری به درجه استادی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ارتقاء یافت. از آن زمان به بعد، در سطوح مختلف دانشگاهی به تعلیم و تربیت دانشجویان پرداخته است و استاد دوره‌های فوق لیسانس و دكترای حقوق و علوم سیاسی و مدیر گروه حقوق عمومی دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد. عمده‌ترین درس تدریسی ایشان، دروس حقوق اداری و حقوق اساسی است. همچنین نظام سیاسی در کشورهای جهان سوم، مبانی سیاست و حقوق عمومی زمینه‌های علمی و پژوهشی وی بود. دکتر ابوالحمد راهنمایی، مشاوره و نظارت بر حدود ۴۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکترا را برعهده داشت. ابوالحمد همچنین وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز ی بود.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر ابوالحمید عبارتند از: ۱- حقوق اداری (دوره چند جلدی) ۲- واژه نامه حقوقی (دو جلدی به زبان فرانسه) ۳- كتاب شناسی درباره ایران (به زبان فرانسه) ۴- مبانی سیاست، فرهنگ اصطلاحات حقوق فارسی به فرانسه، کتاب‌شناسی تمدن ایرانی در زبان فرانسه.

دکتر عبدالحمید ابوالحمد، در سال ۱۳۸۸ دار فانی را ودا گفت. روحش شاد و خدایش بیامرزاد!

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از  کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *