مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

حکم خرید و فروش اموال وکالتی چیست؟ (مشاوره قضایی ۱۱)

سئوال از: تاتا
با عرض سلام و خسته نباشید. سولی داشتم در مورد ادعای یک مالک بعد از چهل سال از مردم یک منطقه، این آقا از خواهر و برادرش وکالت داشته که این زمینا را بفروشه ولی بعد از چندین ساله، وراث برگشته و ادعای مالکیت دارن. وراث این اقا، ادعا دارند که برادرشون حق انها رو نداده برای هر خونه هم سند دارن. ما خونه مان را بصورت قولنامه از این اقا خریداری کرده‌ایم بعد با ماده ۱۴۷ قانون ثبت کردیم اونا هم سند مادر برای هر خونه دارن. مردم همه سند شش دانگ دارن. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخ از ما:
باسلام
در رابطه با سوال شما، چند فرض قابل تصویر است که چون ما اطلاعات دقیقی از اصل رابطه حقوقی فی مابین طرفین، اصالت اسناد تنطیمی، تاریخ وفات متوفی و زمان تنظیم اسناد انتفال توسط وکیل با مالکان نداریم، حکم تمامی فروض را بیان می کنیم:
اول- در صورتی که اولاً وکالت نامه فروشنده از متوفی (یعنی همان شخص مورث مدعیان فعلی)، اصیل باشد و جعل نشده باشد و ثانیاً فروش نیز در زمان حیات متوفی صورت گرفته باشد و نه بعد از آن، فروش های فوق از سوی وکیل، فاقد اشکال است. در صورت طرح دعوی از سوی وراث علیه مالکان فعلی، دعوی محکوم به رد است.

دوم- اگر وکالت نامه اصیل باشد اما فروش توسط وکیل در زمان بعد از وفات متوفی صورت گرفته باشد، چون با فوت موکل، عقد وکالت با توجه به بند ۳ ماده ۵۷۸ قانون مدنی منفسخ می شود، شخص وکیل فاقد وکالت از موکل سابق بوده و اختیاری ندارد تا بتواند ملک موضوع وکالت نامه سابق را به دیگران بفروشد. در نتیجه، وکیل علاوع بر این که مرتکب فروش مال غیر شده است و قابل تعقیب جزایی می باشد، تمامی اسناد مالکیت تنظیمی ایشان با مالکان قابل ابطال است مگر این که وراث عمل وکیل را به عنوان معامله فصولی تجویز نمایند یا خودشان با مالکان فعلی توافق جدیدی نمایند.

سوم- اگر وکالت نامه توسط وکیل به نام موکل جعل شده باشد، در این صورت، وکیل مرتکب جرائم جعل سند وکالت نامه، استفاده از سند وکالت نامه مجعول و فروش مال غیر شده است که علاوه بر این که بابت جرائم فوف با شکایت هر یک از مالکان یا وراث قابل تعقیب است، اسناد معاملات صورت گرفته وکیل با مالکان هم قابل ابطال است. مگر این که به شرح قسمت اخیر بند دوم اقدام شود.

منبع: قضاوت آنلاین

3/5 = (3 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=22597


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

۲ دیدگاهها

 1. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  سلام
  یه واحد آپارتمان وقفی از یه نفر واسطه تو بنگاه خریدم.
  بین خودمون قولنامه دستی نوشتیم.
  من کپی کارت ملی را دادم تا به نام بزنه، البته قبلاً بهم گفته بود که سندهای این آپارتمان ها حاضر نیست و وام بانکی که تمام بشه، امکان گرفتن سند فراهم میشه.
  در آن زمان، همه آپارتمان های این محدوده به این صورت معامله می شدند.
  آپارتمان به نام یک کارمند بود و آمده بود محضر وکالت امضا کرده بود، یه وکالت کامل بلاعزل که تمام امور اداری و دادگاهی و غیره را شامل می شد و تمام حق و حقوق مادی و معنوی قبل و بعد را از خودش سلب کرده بود.
  چند سال بعد، وام را تسویه کردم رفتم یه محضر دیگه، همون وکالت را سه دانگ شو به نام شریکم زدم بدون قولنامه ای گرفتن پولی
  ۶ ماه قبل شریکم به اختلاف خوردیم، اونم رفته سراغ آقای کارمند مالک اول، با هم تبانی کردند و سند مالکیت به نام مالک اول صادر شده، به همان روز سه دانگ شو به نام شریکم زده،
  شریک من دادخواست اثبات مالکیت به من فرستاده و الزام به تنظیم سند و یه نامه جداگانه به من رسیده که مراجعه کنم به محضر و سه دانگ مشاعی خودمو با پرداخت ۷ میلیون از ۱۴ میلیون که شریک من برای صدور سند هزینه کرده، بپردازم و سند خودمو تحویل بگیرم.
  یه دادخواست دستور فروش اومده، می خوان آپارتمان را مزایده کنند.
  همه این مشکلات مالک را اول درست کرده. چطور می تونم ثابت کنم.
  من کارگر کارخانه هستم اوضاع مالی خوبی ندارم
  نمی تونم وکیل بگیرم.
  واحد معاضدت دادسرا به من گفت باید وکیل بگیری دعوای متقابل بده دعوای کیفری را طرح کنیم.
  لطفاً راهنمایی کنید، چه کار باید بکنم.

دیدگاهتان را بنویسید