خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر سید ابوالفضل قاضی شریعت پناهی، استاد حقوق عمومی
دکتر سید ابوالفضل قاضی شریعت پناهی
دکتر سید ابوالفضل قاضی شریعت پناهی

زندگی نامه دکتر سید ابوالفضل قاضی شریعت پناهی، استاد حقوق عمومی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۳۴ دقیقه ب.ظ

دكتر سید ابوالفضل قاضی شریعت پناهی، در سال ۱۳۱۰ (ش.) در سمنان به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در دبستان هدایت و سیكل اول متوسطه را در دبیرستان پهلوی سمنان و سیكل دوم را در مدرسه علمیه تهران به پایان رساند(۱۳۲۸ ش.).

شریعت پناهی در سال ۱۳۲۹ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۲ (ش.) لیسانس گرفت. سپس به سوئیس رفت و در سال ۱۳۳۳ (ش.) در دانشكده حقوق دانشگاه ژنو به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۳۵ (ش) فوق لیسانس و در سال ۴۰-۱۳۳۹ (ش.) دكترای فدرال حقوق عمومی را با ارائه پایان نامه تحول نظام دو مجلسی دریافت كرد. همچنین گواهینامه پایان دوره مدرسه ملی اداری فرانسه را نیز به دست آورد.

پس از بازگشت به ایران در فاصله سالهای ۱۳۴۰-۱۳۴۹ (ش.) در كنار مشاغل دولتی، به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های كشور به تدریس مشغول بود. در سال ۱۳۴۹ (ش.) به طور رسمی و به عنوان دانشیار به استخدام دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد و بعدها به درجه استادی ارتقا یافت.

مشاغل ایشان عبارتند از : معاون دانشكده حقوق (۵۲-۱۳۵۰ ش.)، معاون آموزشی دانشگاه ملی (۵۵-۱۳۵۳ ش.)، مدیر گروه حقوق عمومی دانشكده حقوق (۷۰-۱۳۶۴ ش.)، عضو هیئت امنای موسسات علمی، بورسیه سازمان ملل برای مطالعه حقوق بشر و توسعه اقتصادی.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر قاضی عبارتند از:

۱- حقوق اساسی و نهادهای سیاسی (كتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۸ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و كتاب برگزیده دانشگاه‌های كشور در سال ۱۳۶۸ از سوی دانشگاه تهران)

۲- اصول علم سیاست (ترجمه)

۳- بایسته‌های حقوق اساسی

۴- جامعه شناسی سیاسی (ترجمه) ۵- شهروند و دولت (ترجمه)

۶- برای یك قانون اساسی بهتر (تالیف و ترجمه)

۷- برنامه‌ریزی در پنج كشور اروپای شرقی و غربی (ترجمه)

۸- در پیشگاه حقیقت (ترجمه) ۹- حقیقت به نخی بند است (ترجمه رمان حقوقی جزایی)

۱۰- داستانهای ایرانی آورده‌اند كه … (تصحیح و كوشش)

۱۱- بیش از ده مقاله علمی كه در نشریات حقوقی قبل از انقلاب به چاپ رسیده است.

منبعقضاوت‌آنلاین به نقل از  کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *