تازه های سایت
خانه » دسته بندی نشده » سوگندنامه قاضی دادگستری
اتیان سوگند
اتیان سوگند

سوگندنامه قاضی دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ و ۰۰ دقیقه ب.ظ

از شرایط برخی مشاغل نظیر وكالت و کارشناسی آن است که، وكیل و یا کارشناس قبل از شروع به كار حرفه‌ای خود باید مبادرت به اتیان سوگند نماید. صرف نظر از این كه حواث بعدی شغلی، میان برخی از سوگند خورندگان و سوگندشان فاصله‌ها می‌اندازد که ریشه‌یابی علل آن می‌تواند فواید عملی متعددی داشته باشد، در شغل قضاوت نیز، هر قاضی پس از اتمام دوره كارآموزی قضایی و قبولی در آزمون‌های علمی و عملی ولی قبل از شروع به شغل خطیر قضاوت در حوزه قضایی معیینه، در جلسه‌ای به نام «تحلیف» شرکت می‌کند. در این جلسه، علی‌الاصول تنی چند تن از مسؤلان عالی‌رتبه قوه قضائیه، قضات دیوان عالی كشور، قضات دادگاه تجدیدنظر استان نیز حضور دارند. متعاقب ایراد سخنرانی برخی از این مقامات، در پایان جسله، قضات به صورت دستجمعی مبادرت به قرائت متنی می نمایند كه «سوگندنامه قاضی» نام دارد. فرازهایی از آن دارای معانی بسیار عمیق و پر مغزی است. متن سوگندنامه قاضی به شرح زیر است:

   سوگند نامه

من به عنوان قاضی، در محضر قرآن كریم و در برابر ملت ایران به خدای قادر متعادل سوگند یاد می‌كنم كه به پیروی از پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام و استمداد از ارواح طیبه شهدای اسلام، پاسدار حق و عدالت باشم و با تكیه بر شرف انسانی خویش، تعهد می‌نمایم كه همواره در كشف حقیقت و احقاق حق و اجرای عدالت و قسط اسلامی در گرفتن حق از ظالم و بازگرداندن آن به صاحبش، كوشا باشم و با تلاش پیگیر در مستند قضا، در تحكیم مبانی جمهوری اسلامی و حمایت از مقام رهبری، دین خود را به انقلاب اسلامی ادا نمایم.

امضاء

با امید به این كه همه‌ی قضات از ابتدا تا زمان اشتغال به شغل قضاوت، همواره مفاهیم بلند سوگند را در زمان تصمیم‌گیری‌‌های قضایی در نظر داشته و خود را در حال سوگند و پایند به آن بدانند و از خداوند بخواهند تا لحظه‌ای آنان را به خودشان وامگذارد.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *