اتیان سوگند
اتیان سوگند

سوگندنامه قاضی دادگستری

متن قسم نامه قضات دادگستری

از شرایط برخی مشاغل نظیر وكالت و کارشناسی آن است که، وكیل و یا کارشناس قبل از شروع به كار حرفه‌ای خود باید مبادرت به اتیان سوگند نماید. صرف نظر از این كه حواث بعدی شغلی، میان برخی از سوگند خورندگان و سوگندشان فاصله‌ها می‌اندازد که ریشه‌یابی علل آن می‌تواند فواید عملی متعددی داشته باشد، در شغل قضاوت نیز، هر قاضی پس از اتمام دوره كارآموزی قضایی و قبولی در آزمون‌های علمی و عملی ولی قبل از شروع به شغل خطیر قضاوت در حوزه قضایی معیینه، در جلسه‌ای به نام «تحلیف» شرکت می‌کند. در این جلسه، علی‌الاصول تنی چند تن از مسؤلان عالی‌رتبه قوه قضائیه، قضات دیوان عالی كشور، قضات دادگاه تجدیدنظر استان نیز حضور دارند. متعاقب ایراد سخنرانی برخی از این مقامات، در پایان جسله، قضات به صورت دستجمعی مبادرت به قرائت متنی می نمایند كه «سوگندنامه قاضی» نام دارد. فرازهایی از آن دارای معانی بسیار عمیق و پر مغزی است. متن سوگندنامه قاضی به شرح زیر است:

   سوگند نامه

من به عنوان قاضی، در محضر قرآن كریم و در برابر ملت ایران به خدای قادر متعادل سوگند یاد می‌كنم كه به پیروی از پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام و استمداد از ارواح طیبه شهدای اسلام، پاسدار حق و عدالت باشم و با تكیه بر شرف انسانی خویش، تعهد می‌نمایم كه همواره در كشف حقیقت و احقاق حق و اجرای عدالت و قسط اسلامی در گرفتن حق از ظالم و بازگرداندن آن به صاحبش، كوشا باشم و با تلاش پیگیر در مستند قضا، در تحكیم مبانی جمهوری اسلامی و حمایت از مقام رهبری، دین خود را به انقلاب اسلامی ادا نمایم.

امضاء

بیشتر بخوانید: نقد سوگندنامه قضات دادگستری

با امید به این كه همه‌ی قضات از ابتدا تا زمان اشتغال به شغل قضاوت، همواره مفاهیم بلند سوگند را در زمان تصمیم‌گیری‌‌های قضایی در نظر داشته و خود را در حال سوگند و پایند به آن بدانند و از خداوند بخواهند تا لحظه‌ای آنان را به خودشان وامگذارد.

4.2/5 = (18 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=22899


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۸ دیدگاهها

 1. Avatar photo
  چنگیز نارویی

  با عرض سلام
  سپاس از مطالب مفیدتان
  با دیدن این سوگندنامه حقیقتاً شوکه شدم، چون من پرونده ای در دادگاه دارم که قاضی علنا جانب طرف پرونده را گرفت و با وجود مدارک قانونی ام رای به پرداخت ۴۰۰ میلیون تومان پول نگرفته به طرف پرونده صادر کرد.
  قاضی شعبه … دادگاه حقوقی زاهدان آقای خ. علنا بمن گفت کاری می کنم تا اخر عمرت یادت نره.
  سوال اینجا، پیش میاد که مگه این آقا به قران و ائمه قسم یاد نکرده که حق را بگیرد؟
  خداوند متعال را شاهد گفته هایم می گیرم، آخرشم حکم بنفع طرفم صادر شد و خونه من داره به حراج گذاشته میشه.
  حاضرم در هر محکمه ای حاضر بشم اگه خلاف گفته هایم اثبات شد، هر مجازاتی را می پذیرم.

  • لوگوی قضاوت آنلاین

   با سلام
   اتیان سوگند قبل از مباشرت به برخی مشاغل وجود دارد اما متأسفانه در اثنای اشتغال شرایطی پیش می آید که شخص بر خلاف آن عمل می کند. این امر مختص قضات نیست و گریبان‌گیر صاحبان دیگر مشاغل نظیر وکلاء، پزشکان و کارشناسان نیز هست، هر چند به جهت جایگاه رفیع قضات، حساسیت نسبت به این عده بیشتر است.
   پیشنهاد می شود، در صورت وجود دلایل متقن بر حقانیت خود و صدور حکم بر خلاف قانون، نسبت به تجدیدنظرخواهی از حکم اقدام نمایید.

   • آواتار حقوقی قضاوت آنلاین
    چنگیز نارویی

    سلام و عرض ادب
    بسیار سپاسگرارم که عنایت فرموده و پاسخ دادین، اجرکم عندالله
    متاسفانه پرونده من که مطالبه وجه بود و بنده قولنامه رو اقاله کرده بودم و پسران خواهان هم گواهی کرده بودند و جناب دادرس محترم شهادت همین شهود را نیز مبنای حکم قرار دادند (بدون توجه به اینکه اولاً شهود رابطه نسبی داشتند و دوماً ذینفع بودند و سوماً بعنوان شاهد پشت قولنامه رو مبنی بر پس گرفت ثمن، البته که ثمنی در کار نبوده] امضا و انگشت کرده اند، قرار دادند و بنده به حکم اعتراض کردم ولی از آنجایی که ایشان مصمم به نابودی زندگی دو خانوار گرفتند، فقط دادخواست اعتراض بنده رو بدون تمامی مستندات پرونده و حتی دفاعیات در خصوص اعتراض ، به دادگاه تجدید نظر فرستادند و حکم قطعی شد.
    متاسفانه ما بلوچ ها از جانب همشهریان سیستانی مورد تبعیض وحشتناکی قرار گرفته ایم حتی بدتر از آپارتاید.
    حالا به نظر حضرتعالی چه کار می توانم بکنم؟
    عده ای می گویند مدارک تو هیچ نقصی ندارد و به دادسرای کارکنان دولت شکایت کن اما آونجا هم برادران سیستانی هستند که بعید میدونم پشت همکارشان را خالی کنند.
    با سپاس فراوان

    • لوگوی قضاوت آنلاین

     با سلام
     دیدگاه شما نسبت نوع قومیت و عدم خالی کردن پشت همکاران و مسایلی از این دست، ناشی از عدم آگاهی از کیفیت رسیدگی به جرایم در «دادسرای کارکنان دولت (دادسرای ناحیه ۲۸ تهران)» است که صحیح نمی باشد.
     این که دیگران نسبت به مدارک شما چه نظری دارند مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد، ارزش اثباتی دلال خواسته شماست. به این جهت، اعلام نظر نسبت به پرونده و تصمیم اتخاذشده باید با ملاحظه مدارک آن صورت گیرد که با لحاظ پیشنهادی قبلی بیان شده، با مراجعه به یکی از وکلای دادگستری حاذق در حقوق مدنی اقدام کنید.

     • آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

      با عرض سلام و ادب احترام
      عذرخواهی بنده رو بپذیرید استاد گرانقدر، حق با شماست چشم ، اگر لطف نموده و سوال اخرمو پاسخ بفرمایین بینهایت سپاسگذار میشم.
      طرف پرونده در پرونده بدوی (خلع ید هیچ ادعایی مبنی بر پرداخت ثمن نکرده بود و اقاله رو پذیرفته بودند. خلع ید به نفع بنده صادر شد و در پرونده دوم که طرف پرونده مبنی بر مطالبه وجه حتی به نرخ روز هم ننوشته بود و حتی خسارت تاخیر تادیه هم ننوشته بود الان دو سال میگذاره آیا الان میتونه دادخواستی بده مبنی بر اینکه من که ثمن داده ام پس ملک را بمن بدهید، در حالی که در دادخواست مطالبه وجه در ستون خواسته فقط نوشته من ۴۰۰ میلیون رو میخوام؟
      آیا دادرس پرونده تحت هر شرایطی میتونه به غیر از خواسته دو سال قبل عمل کنه؟
      و آیا مینونه در حالی که به نرخ روز ننوشته، به نرخ روز محاسبه کند یا ملک را از من بگیرد و به طرف پرونده بدهد؟
      ممنون میشم استاد عزیز پاسخ بفرمایید، چون فشار عصبیم بقدری شده که نمیتونم حتی غذا بخورم.
      با سپاس ویژه از حضرتعالی

 2. آواتار حقوقی قضاوت آنلاین

  با عرض سلام و ادب و احترام
  لطفا و خواهشا اگر مقدور می باشد یک بزرگواری لطف نموده و پاسخ سوال بنده رو بفرمایند.
  خداوند متعال شاهد است حتی توان پرداخت حق المشاوره وکیل را ندارم چه برسه به وکیل گرفتن.
  با سپاس فراوان

  • لوگوی قضاوت آنلاین

   با سلام
   پاسخ به درخواست شما طی دو مرحله بیان شد.
   اول مراچعه به وکیل دادگستری محل اقامت خود برای اخذ مشاوره حضوری.
   دوم برای اخذ مشاوره از مدیران قضاوت آنلاین، باید سئوال را در «انجمن مشاوره حقوقی» بیان کنید.