غلامرضا شهری
غلامرضا شهری

زندگی نامه غلامرضا شهری، قاضی دادگستری

استاد غلامرضا شهری، فرزند حاج جعفر شهری، در سال ۱۳۱۱ (ش.) در مشهد مقدس به دنیا آمد. دوره مقدماتی را در مدرسه گوهریه به پایان رساند و به حوزه علمیه مدرسه نواب رفت و صرف و نحو، ادبیات عرب، منطق، معانی و بیان، فقه، اصول و دروس سطح را نزد علمای عظام آن زمان فرا گرفت و پس از موفقیت در دروس خارج، به تدریس مطول مغنی پرداخت (۱۳۳۲ ش.) او در رشته ادبی و طبیعی مقطع متوسطه، به طور همزمان تحصیل كرد و به دو دیپلم دست یافت.

در سال ۱۳۳۲ (ش.) به تهران آمد و در امتحانات مدرسی علوم معقول و منقول وزارت فرهنگ و شركت كرد و مقام اول را به دست آورد. در دوره تحصیل در دانشكده معقول و منقول با كسانی مانند دكتر ابوالقاسم گرجی و مناقبی دوستی پیدا كرد. پس از دریافت لیسانس از دانشكده معقول و منقول، جزو اولین دانشجویان دوره دكترای رشته الهیات، به تحصیل در این رشته پرداخت و در كنار آن، دوره لیسانس قضایی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رساند و دانشنامه دریافت كرد. در سال ۱۳۳۵ (ش.) در آزمون وزارت دادگستری موفق شد و به همراه كسانی همچون دكتر جعفری لنگرودی به خدمات قضایی پرداخت.

در سال ۱۳۳۷ (ش.) پس از ماموریت قضایی در شهر مشهد، به تدریس ادبیات عرب و صرف و نحو در دانشكده معقول و منقول دانشگاه مشهد پرداخت (تا سال ۱۳۴۲ ش.) بعدها با تشكیل دانشكده علوم قضایی و خدمات اداری وزارت دادگستری و دانشكده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز و کارآموزان قضایی، به تدریس حقوق مدنی، حقوق ثبت، قواعد و اصول فقه، متون فقهی، اصول محاكمات حقوقی و جزایی مشغول شد.

عناوین شغلی و سمت‌های استاد شهری از سال ۱۳۳۵ (ش.) تاكنون عبارتند از: دادیار دادسرای انزلی، دادرس علی البدل دادگاه بخش، دادرس علی البدل دادگاه شهرستان تهران، رئیس شعبه ۵ دادگاه بخش مشهد، رئیس شعبه ۳ دادگاه شهرستان شعبه ۲ دادگاه استان گیلان، رئیس دادگاه جنایی استان گیلان، رئیس شعبه ۳ دادگاه استان تهران، مستشار اداره حقوقی وزارت دادگستری، معاونت اداره حقوقی و از سال ۱۳۶۱ رئیس اداره حقوقی وزارت دادگستری شد و حتی بعدها که این اداره به «اداره کل حقوقی تدوین قوانین و لوایح قوه قضاییه» تغییر نام داده بود هم، مدیرکل آن شد. ریاست ایشان بر این اداره آنقدر طولانی شد که حقوقدانان به طور اعم و قضات به طور اخص نام غلامرضا شهری را به اداره حقوقی پیوند می زده و در ذهن مجسم می‌کنند، گویی این دو لازم و ملزوم هم می‌باشند. 

آثار تألیفی و تحقیقی استاد شهری عبارتند از: ۱- حقوق ثبت ۲- ترجمه و خلاصه كتاب النشر فی القراءات العشر ۳- مجموعه قوانین حقوقی و جزایی اداره حقوقی دادگستری (با همكاری چند تن از قضات مجرب، دو جلدی) ۴- وظایف مسئولین قوه قضائیه ۵- شرح قانون مدنی، با توجه به مواد و رویه قضایی و آراء احكام (در دست چاپ) ۶- مجموعه نظرات مشورتی اداره حقوقی بعد از انقلاب در زمینه مسائل مدنی ۷- مجموعه نظرات مشورتی اداره حقوقی (بعد از انقلاب، در زمینه كیفری)

منبعقضاوت‌آنلاین به نقل از چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش و بانک اطلاعات شخصی

5/5 = (1 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=22911


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت واتساپ
ارتباط با ما
تماس با ما
بازدیدکننده محترم
برای ارتباط با مدیر سایت و انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین درخواست‌ را در واتسات مطرح کنید.