خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر امیر ناصر کاتوزیان، استاد حقوق خصوصی
دکتر امیر ناصر کاتوزیان
دکتر امیر ناصر کاتوزیان

زندگی نامه دکتر امیر ناصر کاتوزیان، استاد حقوق خصوصی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲ و ۰۸ دقیقه ب.ظ

دكتر ناصر كاتوزیان، یكی از چهره‌های برجسته و صاحب سبك و نظر در علم حقوق ایران، در سال ۱۳۱۰ (ش.) در خانواده‌ای اهل علم و هنر در تهران به دنیا آمد. دوره تحصیلات ابتدایی را در مدرسه اقبال و دوره متوسطه را در دبیرستان علمیه و با رتبه اول و كسب نشان درجه دو علمی به پایان رساند.

وی در سال ۱۳۲۸ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۱ (ش.) لیسانس (رتبه اول) و در سال ۱۳۳۶ (ش.) فوق لیسانس و در سال ۱۳۳۸ (ش.) با ارائه پایان نامه وصیت در حقوق مدنی ایران دكترای حقوق خصوصی را دریافت كرد.

دكتر كاتوزیان از سال ۱۳۳۲ (ش.) به كادر قضایی دادگستری پیوست و تا سال ۱۳۴۴ (ش.) در محاكم حقوقی تهران فعالیت قضایی داشت. در همین سال از خدمت قضایی كناره گیری كرد و به عضویت هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد و از آن سال، به تدریس حقوق خصوصی به ویژه حقوق مدنی در دوره‌های تحصیلات تكمیلی و عالی حقوق مشغول است. ایشان در سالهای ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ ریاست دانشكده حقوق را نیز بر عهده داشت.

حتماً تماشا کنید: فایل ویدیویی بیوگرافی و اتوبیوگرافی دکتر امیر ناصر کاتوزیان

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر كاتوزیان كه بارها تجدید چاپ شده است، عبارتند از:
۱- مقدمه علم حقوق ۲- حقوق خانواده (دو جلدی) ۳- حقوق مدنی (در وصیت) ۴- وقایع حقوقی ۵- تاریخ تحولات حقوقی خصوصی ۶- حقوق مدنی عقود معین ۷- اعتبار قضیه محكوم بها به ضمیمه مبانی قاعده در حقوق اسلام ۸- فلسفه حقوق ۹- نظریه عمومی ایقاع معین ۱۰- حقوق مدنی ارث و وصیت ۱۱- حقوق مدنی ضمان قهری و مسئولیت مدنی ۱۲- قواعد عمومی قراردادها ۱۳- كلیات حقوق خصوصی (مقدمه تحقیق در رشته‌های حقوق خصوصی و فلسفه آن) ۱۴- حقوق انتقالی تعارض قوانین ۱۵- حقوق مدنی عقود اذنی و وثیقه‌های دین ۱۶- حقوق مدنی مشاركتها، صلح و عطایا ۱۷- حقوق مدنی معاملات فضولی، عقود تملیكی، بیع، معاوضه، اجاره و رهن ۱۸- دوره مقدماتی حقوق مدنی ایران با وقایع حقوقی ۱۹- دوره مقدماتی حقوق مدنی ایران (اعمال حقوقی قرارداد ایقاع) ۲۰- كلیات حقوق ۲۱- مجموعه مقالات گذاری بر انقلاب ۲۲- جلد دوم مسئولیت مدنی ۲۳- گامی به سوی عدالت ۲۴- توجیه و نقد رویه قضایی ۲۵- كلیات حقوق خصوصی (مقدمه تحقیق در رشته های حقوق خصوصی و فلسفه آن) ۲۶- مقالات بی شمار حقوقی كه در نشریات مختلف قبل و بعد از انقلاب به چا پ رسیده است.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *