سید هاشم وکیل
سید هاشم وکیل

زندگی نامه سید هاشم وکیل، وکیل دادگستری

آقا سید هاشم وكیل، فرزند سید علی‌نقی، در سال ۱۲۶۵ (ش.) در شهر سامره به دنیا آمد. از كودكی به فراگیری علوم دینی، قرآن، فقه و اصول، احكام و روایات، منطق، بیان، ادبیات فارسی و عرب پرداخت و در این علوم به آگاهی كامل رسید.

در سال ۱۲۸۹ (ش.) که مقررات اصول تشكیلات و محاكمات عدلیه به تصویب رسید، او در سن ۲۴ سالگی شروع به وكالت در دعاوی كرد و این امر تا سال ۱۲۹۴ (ش.) ادامه داشت. در زمان وزارت نصرت الدوله فیروز در عدلیه، یك سال و اندی به ریاست دادگاه بدایت و ریاست محاكم ابتدایی در شهرهای رشت و تهران مشغول بود ولی در سال ۶-۱۲۹۵ (ش.) مجدداً به وكالت روی آورد.

سید هاشم وکیل یكی از اعضای مؤسس كانون وكلای دادگستری ایران و از قدیمی‌ترین وكلای عدلیه بود و تحولات چشمگیری در كار وكالت دادگستری و استقلال كانون وكلا به وجود آورد. كارت وكالت وی پس از دوازده سال وكالت،‌ به دستخط و امضای سید مصطفی عدل (منصور السلطنه) در سال ۱۳۰۰ (ش.) به وی اعطا شد. وی نخستین كسی است كه فروش پوشه‌های ۳۰ ریالی پرونده‌های دعاوی را پایه گذاری كرد و از این راه كمك مالی قابل توجهی به كانون وكلا كرد.

به نقل از شماره ۵۱۲ مورخه ۱/۴/۱۳۴۸ (ش.) روزنامه خاك و خون، نام سید هاشم وكیل با نام دادگستری و مفهوم اجرای قانون آمیخته بود.

وی سال‌ها نیابت كانون وكلا را بر عهده داشت. از سال ۱۳۲۲ تا ۱۳۳۰ (ش.) نایب رئیس و از ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۵ (ش.) رئیس كانون وكلا بود. او همچنین عضو كمیسیون مطالعه قوانین و رئیس مجله كانون وكلا بود. آقا سید هاشم وكیل، كار وكالت را از سال ۱۲۹۸ آغاز كرده بود، اما به طور رسمی (در دادگستری نوین) از بیست و دوم مردادماه ۱۳۰۷ (ش.) به عنوان وكیل پایه یك، مشغول به وكالت بود و حدود ۶۰ سال سابقه وكالت در دادگستری داشت.

خاطره‌ی زیبا از سید هاشم وکیل: آقای وزیر، بنده در کانون وکلا هستم، تشریف بیاورید

آقا سید هاشم وكیل، پس از ۸۴ سال عمر پر تلاش، در روز جمعه ۳۱ خردادماه ۱۳۴۸ (ش.) به علت سكته قلبی در تهران بدرود حیات گفت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از  چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code