خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه سید محمد مشکوه، استاد اصول، فقه و علوم دینی
سید محمد مشکوه
سید محمد مشکوه

زندگی نامه سید محمد مشکوه، استاد اصول، فقه و علوم دینی

استاد سید محمد مشكوه، در بیست و هفتم شوال ۱۳۱۹ (هـ . ق.) در بیرجند خراسان به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در بیرجند به پایان رساند و برای ادامه مطالعات خود، مدتی به مشهد، تهران و بین‌النهرین سفر كرد و پس از بازگشت به بیرجند، در مدرسه علمی معصومیه به تحصیل علوم ادبی و فقهی پرداخت. سپس به مشهد رفت و سه سال از محضر علمای آن دیار استفاده برد.

مشکوه بعدها به تهران آمد و در حوزه های علمیه تهران به تدریس فقه، اصول و علوم دینی پرداخت. در سال ۱۳۱۱ (ش.) از سوی وزارت فرهنگ برای تدریس فلسفه در مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری كنونی) دعوت شد و تا زمان تاسیس رسمی دانشكده معقول و منقول، تدریس شرح منظومه، شرح اشارات و الهیات شفا را بر عهده داشت. در سال ۱۳۲۰ (ش.) به درجه اجتهاد نائل آمد.

در سال ۱۳۱۸ (ش.) به عنوان عضو كادر علمی دانشكده حقوق تهران، به تدریس فقه و اصول در سطوح مختلف در این دانشكده پرداخت. در اوایل سال ۱۳۵۰ (ش.) بازنشسته شد، اما در دانشكده حقوق دانشگاه ملی (شهید بهشتی كنونی) به تدریس دروس فقهی پرداخت. او از اعضای انجمن تالیف و ترجمه دانشگاه تهران بود و از كتابهای تالیفی ایشان می‌توان به كلمه التوحید (به فارسی) و اسفار (به عربی) اشاره كرد.

استاد سید محمد مشكوه، در اوایل سال ۱۳۶۰ (ش.) در تهران بدرود حیات گفت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)