تازه های سایت
خانه » مقاله ها » مقالات آیین دادرسی کیفری » مدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور
مقالات آیین دادرسی کیفری
مقالات آیین دادرسی کیفری

مدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱ و ۵۴ دقیقه ب.ظ

شرایط، ضوابط و مدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

۱- تنظیم و ارائه لایحه با عنوان و خطاب به «ریاست محترم دیوان عالی کشور»

۲- در صورت زندانی بودن متفاضی، تهیه و تنظیم درخواست مهمور به مهر زندان

۳- قید «درخواست اعاده دادرسی» و ذکر یکی از بندهای ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری

۴- قید شماره دادنامه مورد اعتراض

۵- قید شماره تلفن همراه متقاضی جهت ارسال پیامک اطلاع رسانی به متقاضی

۶- امضاء لایحه توسط متقاضی یا متقاضیان اعاده دادرسی

۷- ابطال تمبر هزینه دادرسی به تعداد متقاضیان هر یک به مبلغ پانصد هزار ریال (براساس تعرفه خدمات قضایی سال ۱۳۹۷ بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور)

حتماً بخوانید: شرایط لازم برای تشکیل پرونده اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

۸- ارائه دادنامه بدوی اعم از غیابی و واخواهی خوانا و مصدق (ممهور به مهر دادگاه در تمامی صفحات و هریک مصلق به مبلغ پانزده هزار ریال تمبر رونوشت با اصل (تصدیق)

۹- ارائه دادنامه تجدیدنظر خوانا و مصدق (ممهور به مهر دادگاه در تمامی صفحات و هریک ملصق به پانزده هزار ریال تمیر) و در صورت عدم تجدیدنظرخواهی، ارائه گواهی صادره از دفتر دادگاه مبنی بر عدم تجدیدنظرخواهی که ملصق به مبلغ پانزده هزار ریال تمبر

۱۰- در صورت تنظیم لایحه از سوی وکیل، ارائه وکالتنامه وکیل پایه یک دادگستری، ملصق به تمبر مالیاتی و ممهور به مهر وکیل

۱۱- در صورت وجود سابقه ای دیگر مرتبط با درخواست فعلی در یوان عالی کشور، ارائه نسخه ای مصدق از دادنامه صادره از دیوان عالی کشور

۱۲- ارائه اصل و کپی کارت ملی متقاضی یا متقاضیان

منبع: قضاوت‌آنلاین، به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 3٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۴ نظر

 1. با احترام و درود
  آیا جهت اعاده دادرسی رأی دادگاه و تجدیدنظر باید حتما مهر شعبه داشته باشد؟
  تشکر

 2. با سلام
  همانطور که بندهای ۸ و ۹ پست حاضر بیان شده، پاسخ مثبت است.
  ضمناً مطالعه «بخشنامه شماره ۱۰/۶۱۱۵/ب مورخ ۳/۴/۱۳۹۶ حسین مختاری- معاون قضایی دیوان عالی کشور خطاب به «روسای کل دادگستری استان های سراسر کشور» که در همین ارتباط صادر شده است، تأکیدی بر موضوع است:
  سلام علیکم
  احتراما همان گونه که استحضار دارید رسیدگی به درخواست های تجویز اعاده دادرسی نسبت به احکام قطعیت یافته کیفری موضوع ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری بر عهده دیوان عالی کشور می‌باشد که این درخواست به تصریح ماده ۴۷۶ قانون مرقوم باید مستقیما به دیوان عالی کشور تسلیم شود و از جمله اسناد و مدارکی که باید به انضمام لایحه متقاضی ارائه شود تصویر مصدق از دادنامه‌های موضوع اعاده دادرسی می‌باشد و حسب اظهار بعضی از مراجعین، مدیران و متصدیان محترم دفاتر برخی از شعب محاکم بدوی و تجدید نظر از تصدیق و برابر اصل نمودن دادنامه‌های صادره از شعبه متبوع خود امتناع می‌نمایند و این امر موجب سرگردانی و ایجاد مشکل برای اشخاص ذینفع می‌شود، لذا مقتضی است به کلیه مدیران و سرپرستان دفاتر دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر آن استان دستور فرمایید در صورت مراجعه و درخواست مستدعیان تجویز اعاده دادرسی نسبت به برابر اصل نمودن دادنامه‌های مربوطه برابر مقررات اقدام نمایند.

 3. سلام
  ده سال پیش خانه ای را با پارکینگ قولنامه کردیم که در سند نوشته شد، چون پارکینگ در صورتجلسه تفکیکی نیامده نمی تواند در سند بیاید و فروش پارکینگ قولنامه ای است ولی این قولنامه به اندازه سند اعتبار دارد. در حالی که آن خانه جز همان یک پارکینگ، پارکینگ دیگری نداشت.
  مادرم به جای خواهرم و خودش و من قولنامه را امضا کرد، در حالی که خواهرم صغیر بود ولی من گواهی رشد داشتم. بعد از ۶ سال صاحب ملک واحد دیگری را با آن پارکینگ که به ما فروخته بود، فروخت و در سند او پارکینگ را آورد. ما بعد از ۴ سال که فهمیدیم، که فردای قولنامه برای صورتمجلس تفکیکی اقدام کرده و دو هفته بعد و قبل از این که برای ما سند بزند صورتمجلس تفکیکی را گرفته. ما شکایت کردیم و دادگاه تجدیدنظر به استناد این که نمی توانسته قولنامه ای بفروشد، درحالی که به کس دیگر با سند فروخته و این که من پای قولنامه را امضا نکرده ام، پارکینگ را به ما برگرداند و در سند ما آورد. حال مالک دوم به ماده ۴۷۷ شکایت کرده و رای به دیوان رفته است، آیا پارکینگ را از ما می گیرند؟ مادرم ناراحت است که آن موقع سرش کلاه گذاشته اند.

 4. با سلام
  بدون ملاحظه مدارک معامله از جمله سند رسمی مالکیت ملک، قولنامه تنظیمی، صورتجلسه تفکیکی ملک و خاصه احکام صادره بدوی و تجدیدنظر نمی تواند اعلام نظر نمود ولی لازم به ذکر است که دعاوی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری ندرتاً مورد پذیرش قرار می گیرد.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *