تازه های سایت
خانه » مقاله ها » مقالات آیین دادرسی کیفری » شرایط لازم برای تشکیل پرونده اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور
مقالات آیین دادرسی کیفری
مقالات آیین دادرسی کیفری

شرایط لازم برای تشکیل پرونده اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۷ و ۴۷ دقیقه ب.ظ

۱- درخواست اعاده دادرسی صرفاً در خصوص آرای صادره از محاکم دادگستری میسر می باشد.

بنابراین از آرایی مانند تصمیمات مراجع حل اختلاف، وزارت کار و امور اجتماعی، سازمان تعزیرات حکومتی، هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری و غیره نمی توان در دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی نمود.

۲- درخواست تشکیل پرونده اعاده دادرسی در دبیرخانه دیوان عالی کشور، تنها از سوی محکومین احکام کیفری قابل طرح است. بنایراین، احکام دعاوی حقوقی و احکام کیفری از ناحیه شکات پذیرفته نخواهدشد.

حتماً بخوانیدمدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

۳- تقدیم درخواست اعاده دادرسی به صورت غیرحضوری (ارسالی پستی) میسر نیست و در صورت ارسال چنین درخواست هایی، به آن‌ها ترتیب اثر داده نشده و بایگانی می شود.

۴- قرارهای منع تعقیب صادره از دادسراهای عمومی و انقلاب قابل اعاده دادرسی نیست.

۵- در خصوص پرونده های مربوط به مواد مخدر، درخواست اعاده دادرسی در صورتی پذیرفته می شود که احکام محکومیت صادره مربوط به پس از تاریخ ۲/۴/۱۳۹۴ باشد.

پیشنهاد ویژهعطف به ماسبق شدن قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر تا قبل از صدور حکم قطعی

۶- تقدیم درخواست اعاده دادرسی می بایست از سوی محکوم علیه و یا وکیل وی که باید از وکلای پایه یک دادگستری باشد، انجام شود.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۴ نظر

 1. با سلام
  سوالی از خدمتتون داشتم، آیا در قانون جدید شاکی هم با مدارک جدید می تونه اعاده دادرسی کنه یا خیر؟

 2. با سلام
  اعاده دادرسی یک طریقه عدولی رسیدگی برای جبران حق محکوم علیه حکم قطعی است. درخواست کنندکان اعاده دادرسی عادی در امور کیفری در ماده ۴۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری و بیان شده است که شاکی جزء آن نیست اما در در ارتباط با اعاده دادرسی فوق العاده، شاکی نیز می تواند یکی از اعلام کنندگان صدور حکم خلاف بین شرح به مقامات موضوع ماده ۴۷۷ قانون مزبور باشد.

 3. با سلام
  این مساله که دادستان بعد از رأی قطعی با مدارک جدید یکبار دیگر می تونه اجازه دادرسی بده چگونه است‌؟ ممنون و سپاسگزارم

 4. با سلام
  اگر به علت فقدان یا عدم کفایت ادله اثباتی جرم، قرار منع تقعیب متهم صادر شود با بدست آمدن دلیل جدید، دادستان می تواند یکبار درخواست تجویز رسیدگی مجدد به اتهام متهم را تنها به استناد دلیل جدید از دادگاه درخواست کند که دادگاه با بررسی موضوع در صورت صحت درخواست آن را تجویز می کند والا رد می کند. از فحوای ماده ۲۷۸ قانون آیین دادری کیفری استنباط می شود که شاکی می تواند با ارائه دلیل جدید، مراتب را از دادستان درخواست کند.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *