خانه » نظریات » نظریات اداره حقوقی » نظریات مشورتی دادرسی مدنی » خوانده دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال مورد معامله کیست؟ (نظریه مشورتی شماره ۱۰۰ اداره کل حقوقی قوه قضاییه)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

خوانده دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال مورد معامله کیست؟ (نظریه مشورتی شماره ۱۰۰ اداره کل حقوقی قوه قضاییه)

۱۲۹

شماره پرونده ۱۹۶۴ ـ ۱/۱۲۷ ـ ۹۲

سؤال

درخصوص نحوه طرح دعوی در مورد انتقال سند خودرو سئوالی مطرح می­گردد که تقاضای بررسی و اعلام نظر مشورتی دارم:

آقای«الف» خودرویی را که سند آن به نام خود وی می­باشد با فروشنامه عادی به آقای «ب» می­فروشد و شخص «ب» همین خودرو را با مبایعه‌نامه عادی به «ج» واگذار می­کند و «ج» با فروشنامه عادی به «د» می­فروشد. حال، شخص «د» جهت طرح دعوی برای انتقال سند آیا باید همه ایادی قبلی را طرف دعوی قرار دهد یا طرح دعوی به طرفیت «ج» و «الف» کفایت میکند؟

حتماً بخوانید: رأی دادگاه حقوقی در خصوص شرایط رسیدگی به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ملک توقیف شده

نظریه مشورتی شماره ۱۰۰/۹۳/۷ مورخ ۲۷/۱/۱۳۹۳ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

دعوای الزام به انتقال سند رسمی می‌باید لزوماً به طرفیت شخصی صورت پذیرد که سند رسمی به نام وی است امّا در خصوص سایر ایادی که در نقل و انتقال خودرو به عنوان فروشنده نقش داشته‌اند با توجه به نسبی بودن اثر احکام، ضرورتی به طرح دعوا به طرفیت آنها از سوی خریدار نهایی نبوده مگر اینکه خریدار بخواهد از طرف قراردادن آنها برای خود حقی قایل و از آن استفاده نماید. بدیهی است که طرح دادخواست دعوای طاری (جلب ثالث) در حین رسیدگی بارعایت شرایط قانونی بلااشکال است.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از روزنامه رسمی، سال هفتاد، شماره ۲۰۲۵۵، ویژه نامه شماره ۷۱۷، پنج شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۳

1+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 3٫33 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar

  در این موارد نیاز به اثبات معامله می باشد یا با استناد به اصل لزوم و صحت می توانم الزام فروشنده اولیه را با توجه به اینکه سند رسمی بنام وی است، تقاضا نمود؟
  چون بعضی از قضات سند عادی بیع را در برابر سند رسمی فاقد اعتبار می دانند و نظر بر این دارند مثلاً معامله صورت گرفته فی ما بین «د» و «ج» نیازمند طرح دعوی اثبات بیع به طرفیت تمامی ایادی ماقبل مورد معامله می باشد زیرا در خواسته اثبات بیع دادگاه وارد بحث مالکیت می شود و باید نحوه چگونگی تملک مال توسط ج احراز گردد….
  در این صورت، طرح خواسته اثبات مالکیت و خواسته اثبات عقد بیع هر دو یک عنوان بوده و طرح آن بصورت همزمان کاری بیهوده است ولی مشاهده کردم بعضی از قضات برای ایراد و رد دادخواست باز بیان می دارند اثبات عقد بیع جدای از مالکیت است و خواهان برای استفاده از مزایای معامله صورت گرفته در وهله اول می بایست ذینفعی خود را اثبات و سپس ذیحقی آنان مورد بررسی قرار گیرد.
  بنده برای یک خواسته اثبات عقد بیع و اثبات مالکیت در دادگاه گرگان از شعبات مختلف نظرات و استدال های مختلف مشاهده نموده ام که سردرگم برای احقاق حقم شده‌ام.

  0
 2. مدیر سایت

  با سلام
  دعوای الزام به تنظیم سند رسمی مفروض بر اثبات مالکیت است و برای طرح آن کافی این دعوا علیه تمامی ایادی ماقبل اقامه شود.
  نسبت به دیدگاه قضات در ضرورت وجود سند مالکیت پیش‌تر به سئوال شما در اینجا پاسخ داده شد.
  نسبت به اختلاف نظر قضات شعب دادگاه حقوقی گرگان، متأسفانه بدون ملاحظه دادخواست، مستندات طرح دعوا و خاصه دادنامه های صادره نمی توان اعلام نظر نمود.

  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.