تازه های سایت
خانه » آراء » آراء دادگاه‌های حقوقی » تجویز ازدواج مجدد زوج در صورت عدم تمکین زوجه نیاز به احراز شرط توانایی زوج در اداره دو همسر ندارد
شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

تجویز ازدواج مجدد زوج در صورت عدم تمکین زوجه نیاز به احراز شرط توانایی زوج در اداره دو همسر ندارد

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸ و ۵۹ دقیقه ق.ظ

چکیده: با صدور حکم بر الزام زوجه به تمکین جهت تجویز ازدواج مجدد، نیازی به احراز توانایی زوج از حیث اداره دو همسر نیست.

شماره دادنامه: ۱۱۵۵
تاریخ صدور: ۳۰/۷/۹۱
مرجع صدور: شعبه ۲۷۱دادگاه حقوقی (خانواده) تهران

رای دادگاه بدوی

در خصوص دادخواست تقدیمی آقای ع. س. فرزند الف. با وکالت آقای ر. ذ. به طرفیت خانم ل. ص. با وکالت آقای ه. ر. به‌ خواسته صدور مجوز جهت اجازه ازدواج. خواهان توضیح داده است که خوانده همسر شرعی و قانونی وی می‌باشد و مدتی با وجود حکم تمکین قطعی، وی حاضر به تمکین نمی‌باشد و لذا با توجه به وضعیت مالی، تقاضای اجازه ازدواج مجدد را دارم. وکیل خوانده در دادگاه حاضر گردیده و دفاعیات خود را بیان کرده است، لذا دادگاه با توجه به دادخواست خواهان، حکم تمکین، عدم تمکین زوجه از خواهان، وضعیت مالی خواهان، خواسته وی را ثابت دانسته. دادگاه مستنداً به مواد ۱۶ و ۱۷ قانون حمایت از خانواده، به خواهان اجازه ازدواج مجدد می‌دهد. رأی صادره حضوری بوده و ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۲۷۱ دادگاه عمومی خانواده تهران

تاریخ رای نهایی: ۱۳۹۱/۱۰/۲۵
شماره رای نهایی: ۹۱۰۹۹۷۰۲۲۱۱۰۱۹۴۸

مرجع صدور: شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان تهران

رای دادگاه تجدید نظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی خانم ل. ص. با وکالت ه. ر. به طرفیت آقای ع. س. با وکالت آقای ر. ذ. نسبت به دادنامه ۱۱۵۵ مورخ ۳۰/۷/۹۱ اصداری از شعبه ۲۷۱دادگاه حقوقی (خانواده) تهران که به موجب آن حکم بر تجویز ازدواج مجدد زوج صادرشده است، اعتراض وارد نیست. زیرا اولاً: به موجب دادنامه شماره ۲۲۷۵ مورخ ۲۰/۱۲/۸۶ صادره از شعبه مذکور و ‌تأیید آن در شعبه ۴۵ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم بر الزام زوجه به تمکین از زوج صادرشده است و همین دادنامه کافی برای تجویز ازدواج مجدد می‌باشد. ثانیاً: با توجه به صدور حکم الزام به تمکین نیازی به توانایی زوج در حیث اداره دو همسر ندارد. لذا دادگاه مستنداً ًبه‌ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی، ضمن رد اعتراض دادنامه معترض‌ٌعنه ‌تأیید می‌گردد. این رأی قطعی است.

رئیس شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشاردادگاه

مبنع: قضاوت آنلاین به نقل از بانک داده آراء پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

۲ نظر

  1. باسلام
    همسر بنده مدت ۵ سال می باشد که بدون عذر شرعی و قانونی ترک زندگی مشترک نموده و در خواست طلاق نموده که دادگاه خانواده قرار رد دادخواست ایشان را صادر نموده و حکم نشوز ایشان نیز صادر شده است. اکنون در حال پرداخت اقساط مهره و اجرت المثل ایشان هستم. دادگاه نیز با حکم ازدواج مجدد بنده نیز موافقت نمی کند. اکنون ۵ سال می باشد که بنده و فرزندم بلا تکلیف هستیم. نهایتاً این اوضاع چند سال باید ادامه یابد، لطفا راهنمایی فرمایید.

  2. با درود
    مطابق رویه قضایی، در صورت صدور حکم الزام زوجه به تمکین و امتناع وی از آن که مالاً عدم اجرای حکم تمکین را بدنبال دارد، به مجرد درخواست زوج و اثبات توانایی مالی وی و بدون نیاز به احراز توانایی وی در اداره همسر دوم، حکم به تجویز ازدواج مجدد صادر می شود ولی این امر موجب تحقق شرط وکالت زوجه در طلاق نیست.
    با توجه به این که تصویر حکم رد درخواست ازدواج مجدد خود را ارسال ننمودید و در سئوال نیز به این امر اشاره نکردید، نمی توانیم نسبت به صحت و سقم تصمیم دادگاه اعلام نظر کنیم.
    نسبت به مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از سوی زوجه در قبل از طلاق و تحولات قانونی صورت گرفته در این خصوص حتماً پست زمان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از سوی زوجه چیست؟ (مشاوره قضایی ۱۰) را مطالعه کنید.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *