دکتر منصور وفایی
دکتر منصور وفایی

دکتر منصور وفایی

زندگی نامه دکتر منصور وفایی استاد حقوق بین الملل

دكتر منصور وفایی، در سال ۱۳۱۳ (ش.) در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در مدرسه دقیقی و دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون به پایان رساند. در سال ۱۳۳۶ (ش.) از دانشكده حقوق دانشگاه تهران لیسانس قضایی دریافت كرد. سپس به سوئیس رفت و در دانشكده حقوق دانشگاه نوشاتل به تحصیل مشغول تحصیل شد.

در سال ۱۳۴۱ (ش.) با ارائه پایان نامه «قیمومت در سازمان ملل متحد» دكترای حقوق بین الملل را دریافت كرد. آنگاه برای تكمیل تحصیلات خود به فرانسه رفت و در سال ۱۳۴۳ (ش.) با ارائه پایان نامه «وظایف و صلاحیت‌های دادسرا در حقوق ایران و فرانسه» موفق به دریافت دكترای حقوق جزایی از دانشكده حقوق دانشگاه پاریس شد.

پس از بازگشت به ایران، تدریس در مراكز آموزش عالی را از سال ۱۳۴۹ (ش.) در دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) آغاز كرد و چند سال به تدریس حقوق بین الملل پرداخت. در سال ۱۳۶۴ (ش) عضو هیئت علمی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركزی شد و به تدریس حقوق تطبیقی، حقوق بین الملل و سازمانهای بین المللی و نیز در دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی (حقوق دیپلماتیك دوره كارشناسی ارشد)، دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز (دوره های كارشناسی ارشد)، دانشكده نیروی انتظامی، دانشكده دافوس نیروی انتظامی، مشغول به تدریس پرداخت.

دكتر وفایی از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۴ (ش.) عهده دار سمتهای مختلف قضایی در دادگستری بود كه عبارتند از: عضو علی البدل دادگاه بخش ورامین، عضو اداره حقوقی وزارت دادگستری، مدیر دفتر وزارت دادگستری، مسئول اداره كارآموزی قضایی وزارت دادگستری.

پس از موفقیت در آزمون سال ۱۳۴۴ (ش.) وزارت خارجه، پست‌های مختلفی در این وزارتخانه به دست آورد كه عبارتند از: ریاست اداره های مختلف وزارت خارجه، ماموریتهای مختلف كارداری و ریاست ماموریتها در سوئیس و فرانسه، كارداری آرژانتین (پس از انقلاب اسلامی)

آثار تالیفی و و تحقیقی

آثار تالیفی و و تحقیقی دكتر وفایی عبارتند از:

۱- افراد سیاسی فرانسه

۲- دائره المعارف حقوقی (انگلیسی به فارسی)

۳- سیمای سوئیس

۴- مقالات زیر که کار مشترکت با خانم فاطمه الوندی (دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی) برای همایش ملی ایران و چالش های حقوقی بین المللی ۱۳۹۴ 

۵- مقاله ارزیابی ژئوپلیتیکی ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس از دیدگاه حقوق بین الملل

۶- پیامدهای منفی تاسیس جزایر مصنوعی امارات در خلیج فارس از منظر حقوق بین الملل دریاها

۷- بررسی چالشهای زیست محیطی تاسیس جزایر مصنوعی در خلیج فارس

دکتر منصور وفایی هم اکنون استادیار دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و وکیل پایه یک دادگستری است.

منبع: کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید