ایزد بانوی عدالت
ایزد بانوی عدالت

فرشته عدالت کیست؟

 

 قضاوت آنلاینمطلب حاضر از کانال تلگرامی حقوق معماری گرفته شده است. این کانال اهداف خود را روی سه موضوع متمرکز کرده است که عبارتند از: ۱) معرفی ساختمان های دادگستری ها و ادارات ایران و جهان، ۲) تأثیر معماری در طراحی فضاهای شهری و حقوق شهروندی و ۳) اصول و ضوابط حاکم بر طراحی فضاهای دادگستری ها است.

بانوی دادگستر، (ایزدبانو یا الهه عدالت) که در زبان فارسی به اشتباه فرشته عدالت هم نامیده می‌شود، انسان‌واره‌ای است نمادین برای اعمال اصول اخلاقی در دستگاه قضاوت.

اساطیر روم زنی را ایزدبانوی (الهه) دادگستر گرفته‌اند و او را یوستیتیا Iustitia نامیده‌اند. یوستیتیا معمولاً چنین ترسیم شده است که شمشیری و ترازویی در دستان و چشم‌بندی بر چشم دارد.

مجسمه بانوی دادگستر که زینت‌بخش کاخ‌های دادگستری در جهان است تلفیقی از ایزدبانوان رومی و یونانی، فورتونا با چشم‌بند، توخه از اساطیر یونان و نمسیس شمشیر به دست، می‌باشد.

بعد از قرن ۱۵ میلادی، بانوی عدالت غالباً با چشم بند مجسم شده است. چشم بند نمایانگر بی طرفی است، یعنی مرز و حدود در قضاوت باید بدون ترس یا طرفداری از فردی خاص، با صرف نظر کردن از پول ، ثروت ، قدرت، شهرت یا هویت فرد باشد؛ عدالت بی طرفانه و با انصاف باید باشد. اولین سکه های رومی بانوی عدالت را با شمشیری در یک دست و ترازویی در دست دیگر نشان می دادند ولی بدون چشم بند.

بعد از قرن ۱۵ میلادی بانوی عدالت عموماً به صورت «کور» نشان داده شده است. در دست راست بانوی عدالت شمشیری است که رو به پایین است و نماد مجازات است. در دست چپ بانوی عدالت ترازوی سنجشی دیده می شود که نماد سنجش دلایل و مدارک هستند در هنگام قضاوت. ترازو و چشم بند با هم نماد این هستند که دلایل و مدارک به خودی خود و به اندازه ارزش خود باید سنجیده شوند.

منبع: قضاوت آنلاین

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=24260


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code