خانه » کشکول » تقویم حقوق » فرشته عدالت کیست؟
ایزد بانوی عدالت
ایزد بانوی عدالت

فرشته عدالت کیست؟

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹ و ۲۸ دقیقه ق.ظ

 

 قضاوت آنلاینمطلب حاضر از کانال تلگرامی حقوق معماری گرفته شده است. این کانال اهداف خود را روی سه موضوع متمرکز کرده است که عبارتند از: ۱) معرفی ساختمان های دادگستری ها و ادارات ایران و جهان، ۲) تأثیر معماری در طراحی فضاهای شهری و حقوق شهروندی و ۳) اصول و ضوابط حاکم بر طراحی فضاهای دادگستری ها است.

بانوی دادگستر، (ایزدبانو یا الهه عدالت) که در زبان فارسی به اشتباه فرشته عدالت هم نامیده می‌شود، انسان‌واره‌ای است نمادین برای اعمال اصول اخلاقی در دستگاه قضاوت.

اساطیر روم زنی را ایزدبانوی (الهه) دادگستر گرفته‌اند و او را یوستیتیا Iustitia نامیده‌اند. یوستیتیا معمولاً چنین ترسیم شده است که شمشیری و ترازویی در دستان و چشم‌بندی بر چشم دارد.

مجسمه بانوی دادگستر که زینت‌بخش کاخ‌های دادگستری در جهان است تلفیقی از ایزدبانوان رومی و یونانی، فورتونا با چشم‌بند، توخه از اساطیر یونان و نمسیس شمشیر به دست، می‌باشد.

بعد از قرن ۱۵ میلادی، بانوی عدالت غالباً با چشم بند مجسم شده است. چشم بند نمایانگر بی طرفی است، یعنی مرز و حدود در قضاوت باید بدون ترس یا طرفداری از فردی خاص، با صرف نظر کردن از پول ، ثروت ، قدرت، شهرت یا هویت فرد باشد؛ عدالت بی طرفانه و با انصاف باید باشد. اولین سکه های رومی بانوی عدالت را با شمشیری در یک دست و ترازویی در دست دیگر نشان می دادند ولی بدون چشم بند.

بعد از قرن ۱۵ میلادی بانوی عدالت عموماً به صورت «کور» نشان داده شده است. در دست راست بانوی عدالت شمشیری است که رو به پایین است و نماد مجازات است. در دست چپ بانوی عدالت ترازوی سنجشی دیده می شود که نماد سنجش دلایل و مدارک هستند در هنگام قضاوت. ترازو و چشم بند با هم نماد این هستند که دلایل و مدارک به خودی خود و به اندازه ارزش خود باید سنجیده شوند.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.