تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر مهدی شهیدی
دکتر مهدی شهیدی
دکتر مهدی شهیدی

زندگی نامه دکتر مهدی شهیدی

دكتر مهدی شهیدی، در سال ۱۳۱۳ (ش.) در قزوین به دنیا آمد. دوره مقدماتی را در قزوین و دوره متوسطه را در قم به پایان رساند. در كنار تحصیلات مدرسه‌ای، به فراگیری علوم فقهی و اصول اسلامی مشغول بود و به حدی رسید كه از سال ۱۳۳۲ (ش.) به تدریس این علوم در حوزه‌های علمیه پرداخت.

وی در سال ۱۳۴۴ (ش.) از دانشكده حقوق دانشگاه تهران لیسانس قضایی گرفت و دوره فوق لیسانس را نیز در همین دانشكده به پایان رساند. سپس عازم فرانسه شد و در دانشكده حقوق دانشگاه مون پلیه به ادامه تحصیلات عالی خود پرداخت. سرانجام با ارائه پایان نامه شرط مالكیت موضوع عقد در حقوق اسلام و تطبیق آن با حقوق فرانسه موفق به دریافت دكترای حقوق دولتی شد و به طور همزمان، تحصیلات عالیه (D.E.S) در علوم كیفری را در همین دانشگاه به پایان رساند.

دکتر شهیدی پس از بازگشت به ایران، از سال ۱۳۵۳ (ش) به عضویت هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه ملي ايران (شهید بهشتی كنونی) درآمد و به تدریس در رشته‌های حقوق خصوصی، حقوق مدنی، حقوق تجارت و اصول فقه در سطوح مختلف، مشغول شد. همچنین در دوره های عالی دانشگاه تربیت مدرس، كارشناسی ارشد دانشكده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز، دانشكده علوم بانكی و دانشكده خدمات اجتماعی به تدریس می‌پردازد. دكتر شهیدی، از اساتید ممتاز دوره فوق لیسانس حقوق و دارنده جایزه علمی به مناسبت استاد ممتاز ایثارگران است.

حتماً بخوانیدزندگی نامه دکتر جواد شهیدی، استاد حقوق مدنی

سوابق تحصیل:
گواهی اجتهاد در مورد علوم فلسفه،ادبیات ، فقه واصول ،كارشناسی وكارشناسی ارشد رشته حقوق بارتبه‌ممتازی ازدانشكده حقوق تهران ، دوره D.E.S ‏حقوق خصوصی ) دیپلم مطالعات عالی دولتی ( ازفرانسه ،دوره D.E.S ‏علوم كیفری ) دیپلم مطالعات عالی دولتی (ازفرانسه ، دكترای دولتی حقوق خصوصی از فرانسه ،تدریس در دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ودانشكده اقتصاد وعلوم بانكی وخدمات اجتماعی.

زمینه های علمی و تحقیقاتی:
لوایح قانونی قانون مجازات ، ط‌رح قانون اساسی، اصلاح قانون تجارت ، مسائل معضل حقوقی استعلام شده از ط‌رف كانون وكلای دادگستری ،دعاوی مطروح بین سازمانهای دولتی واشخاص حقیقی وحقوقی خارجی ،مسائل استعلام شده از سوی بانك مركزی و دفتر خدمات حقوقی بین المللی دركمیته های تخصصی و شورای حقوقی وزارت راه وترابری.

علمی مقالات:
مسائل متنوع حقوقی ،حقوق مدنی بازرگانی وادله اثبات دعوی ،مسائل حقوقی مربوط به موضوعات مستحدث حاوی بحثها و تحلیلهای حقوقی برای اولین بار نظیر تلقیح مصنوعی انسان ،وضعیت حقوقی كودك آزمایشگاهی ومسائل كیفری.

کتب تالیفی:
تشكیل قراردادها و تعهدات
اصول قراردادها و تعهدات
آثار قراردادها و تعهدات
سقوط تعهدات
ارث

استاد مهدی شهیدی در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۸۳ به رحمت حق پیوست. روحش شاد، یادش جاودان و راهش پر پوینده باد

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش، وب سایت های حقوقدانان، دیداد و حق گستر

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *