دکتر محمد صالح ولیدی
دکتر محمد صالح ولیدی

دکتر محمد صالح ولیدی

زندگی نامه دکتر محمد صالح ولیدی استاد حقوق جزا و جرم شناسی

دكتر محمد صالح ولیدی فرزند شیخ محمد صادق در سال ۱۳۱۵ (ش) در كرمانشاه (و به گفته برخی سنندج) به دنیا آمد. پدرش فرزند شیخ محمد امین (برابر شجره نامه آیت الله مردوخی در کتاب تاریخ مردوخی، چاپ دوم، نشر غریقی سال ۱۳۵۱) از سادات شیخ شهاب الدین کاکر زکریا و از نواده‌های حضرت امام مجتبی(ع) است.

دکتر ولیدی با خانم تاج نصرت خاتمی از معلم های آموزش و پرورش ازدواج کرد که حاصل زندگی مشرک آنان سه فرزند دختر و یک پسر است. هاندا، و هلن خانه دار، ناریا دارای مدرک دکترای داروسازی و غلامرضا که دارای مدرک کارشناسی زبان انگلیسی است و به شغل آزاد اشتغال دارد.

دکتر ولیدی، دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در محل تولدش گذراند و در سال ۱۳۴۲ (ش) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد. پس از دریافت لیسانس، در سال ۱۳۴۸ (ش) به تحصیل در رشته علوم جزا و جرم شناسی در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت. سرانجام در سال ۱۳۵۸ (ش) با ارائه پایان نامه «بررسی عوامل جرم زا در استان كردستان» موفق به دریافت دكترای علوم جزایی با رتبه بالای علمی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و نزد اساتید مطرح آن زمان به نام های شیخ محمد سنگلجی، مِشکات،  دکتر علی اکبر شهابی و دکتر ابراهیم پاد تحصیل کرد.

فعالیت آموزشی دکتر ولیدی با تهیه مقالات حقوقی برای جهاد دانشگاهی آغاز شد. پس از صدور فرمان حضرت امام راحل (ره) مبنی بر تشكیل دفتر حوزه و دانشگاه، برای بازرسی دروس علوم انسانی دانشگاه‌ها براساس موازین اسلامی، به عضویت گروه حقوق این دفتر درآمد. نتیجه تحقیقات ایشان در این گروه، طی جلساتی در دانشگاه الزهرا (س) و دفتر حوزه قم با شركت نمایندگان فضلا و طلاب حوزه و اعضای گروه حقوق دانشگاه، تحت عنوان «مسئولیت كیفری از دیدگاه مكاتب مختلف حقوق جزا و اسلام» ارائه شد. این نتایج، بعدها در قالب كتابی تحت عنوان «مسئولیت كیفری» به چاپ رسید.

پس از بازگشایی دانشگاه‌ها، دكتر ولیدی به تدریس در دانشگاه پلیس و سپس دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به تدریس حقوق جزای عمومی و اختصاصی پرداخت. در سال ۱۳۶۴ (ش) به عضویت هیأت علمی دانشكده حقوق دانشگاه شیراز درآمد و پس از مدتی ، مسئولیت گروه حقوق جزا و معاونت پژوهشی این دانشكده را تا سال ۱۳۶۸ (ش) بر عهده داشت. سپس به عضویت كمیته پژوهشی حقوق در وزارت علوم و آموزش عالی درآمد. در همین سال، به عنوان مدرس و مدیر گروه حقوق جزا در دانشكده علوم قضایی تهران به فعالیت پرداخت. ایشان تدریس در دوره‌های كارشناسی ارشد حقوق جزای دانشگاه تربیت مدرس، مدرسه عالی شهید مطهری، دانشگاه آزاد تهران مركز و مجتمع عالی آموزشی قم نیز اشتغال داشته‌اند و عضو هیئت علمی و مدرس درس حقوق جزا و مدتی نیز رئیس دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز بودند و از سال ۱۳۶۹ به عضویت تمام وقت هیآت علمی این دانشکده با رتبه علمی دانشیاری در آمدند.

دکتر ولیدی مدتی سرگرم تکمیل تحصیلات حوزوی بود که با شرکت در درس خارج فقه آیت الله سید علی خامنه ای آن را دنبال می کرد.

آثار تالیفی و تحقیقی:

مهترین آثار تألیفی و تحقیقی دکتر محمد صالح ولیدی عبارتند از:

– بررسی عوامل جرم زا در استان كردستان

– حقوق جزای عمومی، جلد اول (در مقدمات)، انتشارات سمت سال ۱۳۷۱ چاپ دوازدهم سال ۱۳۸۵

– حقوق جزای عمومی، جلد دوم (در جرم)، انتشارات سمت سال ۱۳۷۳

– حقوق جزای عمومی، جلد سوم (در مسئولیت جزایی، مشارکت و  مساعدت در جرم)، انتشارات سمت، سال ۱۳۷۳

– حقوق جزای عمومی، جلد چهارم (در واکنش جامعه علیه جرم)، نشر داد سال ۱۳۷۵ تجدید چاپ سال ۱۳۷۸

– حقوق جزای اختصاصی، ج۱ (جرائم علیه اموال)، انتشارات امیر کبیر سال ۱۳۶۶-۱۳۶۹-۱۳۷۲-۱۳۷۶ و ۱۳۸۲

– حقوق جزای اختصاصی ج۲ (جرائم علیه اشخاص)، انتشارات امیر کبیر سال ۱۳۶۷ چاپ هشتم ۱۳۸۵

– حقوق جزای اختصاصی (جرائم بر ضد علیه امنیت و آسایش عمومی)، نشر داد سال ۱۳۷۱ چاپ چهارم ۱۳۷۶

– حقوق جزای اختصاصی (جرائم علیه عفت و اخلاق حسنه)

– حقوق جزای اختصاصی (چك پرداخت نشدنی)، نشر داد سال ۱۳۷۲ چاپ جدید ۱۳۷۵

– حقوق جزا (مسئولیت كیفری)، انتشارات امیر کبیر سال ۱۳۶۶ و ۱۳۷۱

– تفصیل قواعد حقوق و مسئولیت كیفری (برای دوره كارشناسی ارشد)

– حقوق جزا و جرم شناسی، مجموعه پرسشهای چهارگزینه ای و پاسخ آنها، انتشارات خورشید سال ۱۳۸۱

– رساله علمی و عملی در اصول مبانی جرم شناسی ویژگی اثر : سال ۱۳۶۰

– مقاله‌های حقوقی متعدد كه در نشریه‌های حقوقی مختلف به چاپ رسیده است و در کنگره های داخلی و خارجی با ارائه آن ها شرکت کرد.

مشاغل و سمت‌ ها:

مشاغل و سمت های مدیریتی و اجرایی محمد صالح ولیدی به قرار زیر است:

– مدیر گروه حقوق دوره کارشناسی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی

– رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

– مدیر گروه جزا و جرم شناسی کارشناسی ارشد گرایش حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی نراق که دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق و جرم شناسی را در همین دانشگاه راه‌اندازی کرد.

– معاون دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی

– مؤسس شعبه جرم شناسی(NGO) استان کرمانشاه در سال ۱۳۸۵ با مسئولیت شخصی

استاد در کنار تدریس در مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، به راهنمایی پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد و دکترای جزا و جرم شناسی می پردازد. ایشان تقدیرنامه های متعددی را در زمینه های پژوهشی و همچنین به مناسبت هایی از قبیل استاد نمونه، بدفعات در سال های متعددی و همچنین لوح های تقدیر و جوایز را به مناسبت ارائه مقاله در همایش های داخلی و خارجی دریافت کرده است.

دکتر محمد صالح ولیدی در ۱۹ تیرماه ۱۳۹۴ دار فانی واد کرد و به دیار باقی شتافت.

منابع: بانک اطلاعات حقوقی شخصی، کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش و وب سایت حق‌جو

2.5/5 = (4 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=24887


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت