آیین نامه اجرایی
آیین نامه اجرایی

آیین نامه امور خلافی مصوب ۱۳۵۴ وزیر دادگستری

قضاوت آنلاین: آیین نامه امور خلافی که در اجرای ماده ۲۷۶ قانون مجازات عمومی مصوب ۲۴ دی و ۷ بهمن ۱۳۰۴ که مقرر کرد: «‌نسبت به كلیه امور خلافی از قبیل عدم رعایت نظامات راجعه به بلدیه و نظمیه و صَحِیِّه [بهداشتی] همچنین عدم رعایت نظامات راجعه به بلدیه و‌ نظمیه و صحیه همچنین عدم رعایت نظامات راجعه به درشكه‌چی‌ها و شوفرها و حفظ حیوانات و همچنین راجع به ولگردی و گدایی و فحاشی و‌ استعمال الفاظ ركیكه در معابر عمومی و امثال آنها وزارت داخله نظامنامه لازمه تهیه نموده و مقررات آن پس از تصویب وزارت عدلیه به موقع اجرا‌گذاشته خواهد شد ولی در هر حال مجازاتی كه به موجب نظامنامه مزبوره مقرر می‌شود نباید از یك روز حبس و سه قران غرامت كمتر و از یك هفته‌ حبس و پنج تومان غرامت بیشتر باشد.» و ماده ۱۱ قانون اصلاح مواد ۱۰ – ۱۱ – ۱۲ – ۱۷۳ – ۲۷۳ – قانون کیفر عمومی مصوب ۴ مرداد ۱۳۲۲ مجلس شورای ملی که بیان کرد: «مجازات خلاف از قرار ذیل است: ۱ – حبس تکدیری از دو روز تا ده روز. ۲ – غرامت تا دویست ریال.» تصویب شد.

با توجه به تحولات قانونی صورت گرفته در قوانین جزایی ماهوی بعد از انقلاب و لحاظ این که برخی اعمال موضوع آیین نامه در قوانین دیگری مانند نظام صنفی ، شهرداری ، تعزیرات حکومتی ، مجازات اسلامی تعزیرات و غیره جرم انگاری شده است ، مطابق همان قوانین اقدام خواهد شد. بند ب ماده ۴ آیین در همین ارتباط تصریح می دارد: «كیفرهای مقرر در این آئین نامه هنگامی ملاك اعتبار خواهد بود كه برای مرتكب جرم مطابق قوانین و آئین نامه های دیگر كیفر شدیدتری تعیین نشده باشد وگرنه مرتكب مطابق آن قوانین و نظامات بكیفر شدیدتر محكوم خواهد گردید» ، اما از آنجایی که تکلیف دیگر اعمال مندرج در این آیین نامه در قوانین دیگر مشخص نشده است، سبب شد تا در نسخ کامل این آیین نامه و یا بقاء موادی از آن ، اختلاف نظر ایجاد شود. عده ای عقیده به نسخ کامل آن دارند اما برخی دیگر را نظر بر آن است که موادی از آن همچنان باقی و قابل استناد است. اینان علاون بر استناد به بند ب پیش گفته ، استدلال می کنند که بعضی اعمالی که در آیین نامه ذکر گردید ، در هیچ متن جزایی دیگری نیامده است و چون تاکنون آیین نامه صریحاً نسخ نشده است ، پس قابل استناد است ، خاصه آن که فاقد ضمانت اجراء دانستن این اعمال می تواند تالی فاسد نیز در پی داشته باشد مثلاً دید زدن به خانه همسایه که لاجرم باید مطابق این آیین نامه عمل را جرم و قابل مجازات دانست.

در پست حاضر ، متن کامل آیین نامه که شامل چهار ماده با بندهای متعدد است را از مجموعه قوانین سال ۱۳۲۴ تهیه و منتشر می کنیم که به جهت منبع اقتباسی ، فاقد اشتباهات تایپی متعدد آیین نامه منتشره در سایت های حقوقی موجود در اینترنت است. همچنین معانی برخی لغات مانند تِجِیر در علامت [ ] بیان گردید. در چند پست آتی نیز به انتشار نظریه اداره حقوقی ، نشست قضایی و مقاله تحقیقی در خصوص اعتبار آیین نامه مزبور اقدام خواهیم کرد تا خوانندگان بتوانند با مطالعه هریک به جمع بندی قابل قبولی در حدود اعتبار آیین حاضر دست یایند.

 (اصلاحیه) آیین نامه امور خلافی مصوب ۲۲ مرداد ۱۳۲۴ وزیر دادگستری

نظر بماده ۲۷۶ قانون مجازات عمومی ماده ۱۱ اصلاحی قانون كیفری عمومی مصوب ۴ مرداد ماه ۱۳۲۲ ، آئین نامه امور خلافی بشرح زیر اصلاح میشود:

ماده یكم – اشخاص زیر بدو روز تا پنج روز حبس تكدیری و بتادیه ده ریال تا پنجاه ریال غرامت محكوم میگردند:

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 4٫33 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code