شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

تراشیدن ریش صورت با تیغ گناه محسوب و مانع پذیرش شهادت شاهد است

شهادت شاهد یکی از دلایل مهم اثبات دعوای کیفری است که شرایط پذیرش آن در مواد ۱۷۴ الی ۲۰۰ قانون مجازات اسلامی بیان گردید. یکی از شرایط شاهد، وجود عدالت وی است که در ماده ۱۸۱ این قانون بدان تصریح شده است. در رأی حاضر از این جهت که شاهد ریش صورت خود را با تیغ اصلاح می کند، مرتکب معصیت شده و در نتیجه تا زمان ادامه عمل، فاقد عدالت محسوب و شهادت وی قابل پذیرش قرار نگرفت.

شماره پرونده: ۹۶۰۹۹۷۱۷۴۲۴۰۰۲۷۵

شماره دادنامه: ۹۶۰۹۹۷۱۷۴۲۴۰۰۲۷۶

تاریخ صدور: ۹/۳/۱۳۹۶

مرجع صدور: شبعه اول دادگاه کیفری دو شهرستان … (۱۰۱ جزایی سابق)

شاکی: آقای نادر …

متهم: آقای …

اتهام: ایراد حرج عمدی با شیئی نوک تیز

گردشکار: در تاریخ ۱۵/۸/۱۳۹۵ شاکی شکایتی علیه متهم مطرح نموده که از سوی ایشان مورد صدمه بدنی عمدی با چاقو قرار گرفته و یک دستگاه گوشی تلقن همراه را نیز سرقت کرده است که شعبه اول بازپرسی پس از انجام تحقیقات مقدماتی با صدور قرار نهایی و کیفرخواست وفق مقررات در تاریخ ۸/۱/۱۳۹۶ به دادگاه ارسال نموده که دادگاه پس از ثبت، تعینن وقت رسیدگی و تجدید آن به لحاظ صدور قرار اسماع گواهی گواهان و تشکیل آن، مبادرت به اتخاذ تصمیم می نماید.

ضرورت انطباق شهادت شهود از جهت مصادیق و الفاظ توهین و فحاشی با اظهارات شاکی

رای دادگاه

در خصوص اتهام آقای …فرزند ، ۳۰ ساله ، فاقد سابقه کیفری آزاد با معرفی کفیل ، دایر بر ایراد حرج عمدی با شیئی نوک تیز نسبت به شاکی آقای نادر … با وکالت آقای …، موضوع کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان … ، نظر به این که متهم در تمام مراحل دادرسی اتهام انتسابی را انکار نموده است و اظهار داشته که شاکی را نزده است و شکایت ایشان به خاطر شکایتی است که از ایشان کرده و شاکی محکوم شده است ، از طرفی علیرغم صدور قرار استماع گواهی گواهان و ابلاغ آن ، در موعد مقرر شاکی فقط یک نفر را به عنوان شاهده تعرفه کرده است و متهم نیز شهودی تعرفه نکرده است که تنها شاهد شاکی نیز اظهار داشته که به همراه شاکی بوده است و متهم ایشان را از اتومیبل پیاه کرده است که با چاقو سمت چپ یا راست گوشی شاکی را زده است. صرف نظر از این که در محل ایرادد ضربه مردد بوده است، نظر به این که حسب ماده ۱۸۱ قانون مجازات اسلامی ، چنانچه شاهد مرتکب کبیره شود یا بر گناه صغره اصرار داشته باشد – جندین سال است که صورت خویش را با تیغ اصلاح می کند- تا احراز تغییر در اعمال او و اطمینان از صلاحیت و عدالت وی، شهادت پذیرفته نمی شود و در پرونده نیز دلیل و مدرک دیگری دال بر انتساب اتهام نسبت به متهم وجود ندارد و به گونه ای نمی باشد که اصل برائت را مخدوش کند و یا موجب علم شود و صرف گواهی پزشکی قانونی نیز نمی تواند مثبت ادعای شاکی باشد. لذا دادگاه بزهکاری متهم را محرز ندانسته و با استناد به اصل ۳۷ قانون اساسی و ماده ۴ قانون آیین داردسی کیفری حکم بر برائت مشارالیه صادر و اعلام می نماید. رأی صادره حضوری و ظرف مدت بست روز پس از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان … می باشد.

رئس شعبه اول دادگاه کیفری دو شهرستان ..

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از کانال تلگرامی اطلاعات حقوقی و قضایی

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 4,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=25272


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code