تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه غلامرضا حجتی اشرافی
غلامرضا حجتی اشرافی
عکس غلامرضا حجتی اشرافی

زندگی نامه غلامرضا حجتی اشرافی

غلامرضا حجتی اشرفی، از پیشكسوتان و چهره‌های نام آشنای تهیه و تدوین مجموعه قوانین مختلف و یكی از نام آوران تالیفات در این رشته حقوقی است.

وی در سال ۱۳۱۵ (ش.) در بهشهر مازندران به دنیا آمد. دوره مقدماتی را در محضر استادان علوم اسلامی و دوره متوسطه را در دبیرستان ۱۵ بهمن بهشهر و بوعلی و ادیب به پایان رساند. پدرش از سردفترداران به نام اسناد رسمی بود و به همین علت، یازده سال به عنوان دفتریار در محضر پدر به كار ثبت مشغول بود.

وی سالها در موسسه تحقیقات صنعتی خدمت كرد و در كنار این فعالیت‌ها، به قلمزنی در روزنامه‌های كیهان و اطلاعات می‌پرداخت. از همین دوران بود كه به فكر تهیه مجموعه‌های قوانین افتاد. خود وی در خصوص انگیزه این گرایش می گوید: «به سبب پی بردن به اشتباهات فاحش از سوی گردآورندگان مجموعه‌های قوانین بوده و نیز به منصه ظهور رساندن تجربیات حقوقی است كه در تصدیات حقوقی در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر حقوقی داشتم

غلامرضا حجتی اشرفی، در گردآوری مجموعه‌های قوانین، به نوآوری‌ها و ابتكاراتی دست زد كه تا آن زمان سابقه نداشت. در تهیه این مجموعه‌ها، بیشتر به اصل قوانین و ریشه‌های مجموعه‌های قوانین ارجاع داشته و فهرست موضوعی و الفبایی را برای نخستین بار در كتابهای حقوقی وارد كرد. نخستین دوره مجموعه‌های قوانین ایشان در سال ۱۳۵۰ (ش.) تحت عنوان «اجاره، آنچه مالك و مستاجر باید بداند» به چاپ رسید.

از مجموعه‌های دیگر می‌توان به مجموعه قوانین: اساسی و مدنی، حقوق ثبت در نمونه اسناد رسمی، قوانین ثبتی، شهرداریها، بازرگانی، حقوقی، جزایی، كشتیرانی، گمركی، ترانزیت، كار و بیمه، بیمه اجباری شخص ثالث، استخدامی، مالیاتی، نیروهای مسلح و بسیاری از قوانین دیگر اشاره كرد.

آقای حجتی اشرفی برای تهیه قوانین متعددی از جمله قانون كار و نیز تدوین زیرنویس‌های چاپ شده صاحب نظران درباره قانون اساسی دعوت شده كه نتیجه كار ایشان در نشریه‌های حقوقی كشور به چاپ رسیده است.

ایشان چند سالی است که از کار بازنشسته شد، در تهران زندگی می کند.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *