غلامرضا حجتی اشرفی
غلامرضا حجتی اشرفی

زندگی نامه غلامرضا حجتی اشرفی

بیوگرافی غلامرضا حجتی اشرفی سردفتر اسناد رسمی و تهیه کننده مجموعه قوانین و مقررات

غلامرضا حجتی اشرفی، از پیشكسوتان و چهره‌های نام آشنای تهیه و تدوین مجموعه قوانین مختلف و یكی از نام آوران تالیفات در این رشته حقوقی است.

وی در سال ۱۳۱۵ (ش.) در بهشهر مازندران به دنیا آمد. دوره مقدماتی را در محضر استادان علوم اسلامی و دوره متوسطه را در دبیرستان ۱۵ بهمن بهشهر و بوعلی و ادیب به پایان رساند. پدرش از سردفترداران به نام اسناد رسمی بود و به همین علت، یازده سال به عنوان دفتریار در محضر پدر به كار ثبت مشغول بود.

اشرفی سال ها در موسسه تحقیقات صنعتی خدمت كرد و در كنار این فعالیت‌ها، به قلمزنی در روزنامه‌های كیهان و اطلاعات می‌پرداخت. از همین دوران بود كه به فكر تهیه مجموعه‌های قوانین افتاد.

خود وی در خصوص انگیزه این گرایش می گوید:

«به سبب پی بردن به اشتباهات فاحش از سوی گردآورندگان مجموعه‌های قوانین بوده و نیز به منصه ظهور رساندن تجربیات حقوقی است كه در تصدیات حقوقی در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر حقوقی داشتم.»

آثار و تألیفات

غلامرضا حجتی اشرفی، در گردآوری مجموعه‌های قوانین، به نوآوری‌ها و ابتكاراتی دست زد كه تا آن زمان سابقه نداشت.

در تهیه این مجموعه‌ها، بیشتر به اصل قوانین و ریشه‌های مجموعه‌های قوانین ارجاع داشته و فهرست موضوعی و الفبایی را برای نخستین بار در كتابهای حقوقی وارد كرد.

نخستین دوره مجموعه‌های قوانین ایشان در سال ۱۳۵۰ (ش.) تحت عنوان «اجاره، آنچه مالك و مستاجر باید بداند» به چاپ رسید.

از مجموعه‌های دیگر می‌توان به مجموعه قوانین:

اساسی و مدنی، حقوق ثبت در نمونه اسناد رسمی، قوانین ثبتی، شهرداریها، بازرگانی، حقوقی، جزایی، كشتیرانی، گمركی، ترانزیت، كار و بیمه، بیمه اجباری شخص ثالث، استخدامی، مالیاتی، نیروهای مسلح و بسیاری از قوانین دیگر اشاره كرد.

آقای حجتی اشرفی برای تهیه قوانین متعددی از جمله قانون كار و نیز تدوین زیرنویس‌های چاپ شده صاحب نظران درباره قانون اساسی دعوت شده كه نتیجه كار ایشان در نشریه‌های حقوقی كشور به چاپ رسیده است.

از جمله تألیفات مهم آقای اشرقی کتاب «حقوقی ثبت: نمونه اسناد» از انتشارات کتابخانه گنج دانش می باشد که در زمان خود از آثار فاخر به شمار می رفت و اکنون نیز با وصف الکترونیکی شدن اسناد از کتب مرجع در تنظیم عقود و قراردادها و از منابع مهم برای دفاتر اسناد رسمی کشور به شمار می رود.

تقدیرنامه کانون سردفتران و دفتریاران از آقای غلامرضا حجتی اشرفی

تقدیرنامه غلامرضا حجتی اشرفی
تقدیرنامه غلامرضا حجتی اشرفی

آقای اشرفی بعد از بازنشستگی از شغل در تهران زندگی می کند.

منبع: بانک اطلاعات شخصی و کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=25365


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code