تازه های سایت
خانه » نظریه ها » نظریات در دیگر موضوعات حقوقی » تأسیس نهادهای صنفی غیرانتفاعی توسط قضات و عضویت در آنها فاقد منع قانونی است (نظریه مشورتی ۷۲۹)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

تأسیس نهادهای صنفی غیرانتفاعی توسط قضات و عضویت در آنها فاقد منع قانونی است (نظریه مشورتی ۷۲۹)

عضویت قضات در نهادهای صنفی غیرانتفاعی تحت عناوین کانون، انجمن و اتحادیه فاقد منع قانونی است

شماره پرونده: ۲۰۷۶-۱۲/۱-۹۶ح

نظریه مشورتی ۷/۹۷/۹۲۹ مورخ ۱۳۹۷/۳/۹ کمیسیون قوانین عمومی و بین الملل اداره کل حقوق قوه قضاییه

۱،۲و۳- با توجه به اصل ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تبصره ۴ ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ۱۳۷۳ و ممنوعیت اشتغال قضات مطرح در ماده ۱۷ قانون نظارت بر رفتار قضات مصوب ۱۳۹۰، تأسیس و عضویت در نهاد صنفی تحت هر کدام از عناوین کانون، انجمن و اتحادیه برای انجام فعالیت های غیرانتقاعی با محوریت مسائل صنفی فاقد منع قانونی است و فرآیند تأسیس و ثبت و مراجع آن تابع عمومات است. همچنین با توجه به تبصره یک ماده ۲ آیین نامه تشکل های مردم نهاد مصوب ۲۷/۵/۱۳۹۵ نهادهای صنفی، سازمان مردم نهاد (سمن) محسوب نمی شوند؛ بنابراین ثبت آنها در وزارت کشور (استانداری) منتفی است.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *