خانه » نظریات » مشورتی جرائم و مجازات ها » مسئول پرداخت دیه قتل خطای محض صغیر و مجنون بیگانه عاقله است (نظریه مشورتی ۵۸۳)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

مسئول پرداخت دیه قتل خطای محض صغیر و مجنون بیگانه عاقله است (نظریه مشورتی ۵۸۳)

مسئولیت عاقله در قتل خطای محض صغیر و مجنون بیگانه در ایران و قانون حاکم بر آن

 سؤالات:

۱-

۲- در مورد قتل خطای محض که توسط اتباع بیگانه (صغیر و مجنون) در قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی ایران اتفاق می‌افتد مقررات مربوط به عاقله در قانون مجازات اسلامی در رابطه با این افراد چگونه است؟

نظریه شماره ۷/۹۳/۵۸۳ مورخ ۹۳/۳/۱۳ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

۱-

 ۲- با توجه به ماده ۳ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ مقررات جزایی در مورد کلیه سکنه ایران یعنی کلیه اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند، قابل اعمال است؛ مگر آنکه به موجب قانون، ترتیب دیگری مقرر شده باشد و چون در فصل چهارم از کتاب چهارم (دیات) قانون مذکور، در خصوص مسئولیت عاقله در پرداخت دیه، مقنن شرط خاصی برای مرتکب یا مجنی علیه از حیث تابعیت قائل نگردیده است، بنابراین در فرض سؤال فرقی بین مرتکب ایرانی و مرتکب تبعه بیگانه وجود ندارد.

منبع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام
  دو ماه پیش چهار نفر به حیاط ما حمله کردند و عموی من با پسر عموم برای دفاع از ناموسش و حریم شخصیش با آنها منازعه کردند. در آن میان عموی ناتوان آنها ناگهان برای میانجیگری و خاتمه دادن به نزاع وارد دعوا میشن که در آن بین چوپ عموی من اشتباه به سر میانجیگر میخوره و فوت میشوند
  می خواهم بدونم جرم عموی من چیه؟
  اصلا به هیچ وجه قصد زدن میانجیگر را نداشته.
  مرسی از شما کارشناسان محترم خیلی به شما احتیاج داریم، لطفا همراهی کامل را انجام بدید چون یه نفر بی گناه از دنیا رفته و جان یه نفر بی گناه دیگر در خطره.
  مرسی

  0
 2. Avatar

  با درود
  در پرونده قتل خاصه در قتل ناشی از نزاع دسته جمعی باید عوامل متعددی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بطور دقیق به سئوال پاسخ داد. لذا با فرض این که حادثه به همان نحوی که در سئوال بیان گردید واقع شد، پاسخ به شرح زیر است:
  مطابق ماده ۲۸۹ قانون مجازات اسلامی جنایت بر نفس سه نوع عمدی، شبه عمدی و خطای محض است. به موجب بند «ب» ماده ۲۹۲ قانون مزبور و تبصره این ماده اگر مرتکب یا جانی نه قصد جنایت بر مجنی علیه و نه قصد ایراد فعل واقع شده بر او را نداشته باشد و همچنین آگاه و متوجه نبوده که اقدام او نوعاً موجب جنایت بر دیگری می شود، جنابت واقع شده از نوع خطای محض خواهدبود که در صورت مطالبه دیه از سوی اولیای دم مقتول، خودش باید دیه را بپردازد مگر تحت شرایطی خاص قانونی که عاقله پرداخت خواهد کرد.
  بنابراین، اگر عمومی شما نه قصد وارد کردن ضربه با چوب به مقتول و نه قصد قتل آن مرحوم را نداشت، قتل واقع شده از نوع خطای محض بوده و دیه آن باید به اولیای دم مقتول پرداخت شود.

  0

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)