تازه های سایت
خانه » نظریات » مشورتی دیگر موضوعات حقوقی » ضمانت اجرای وکالت وکیل در غیر فرم مخصوص وکالت نامه کانون وکلای دادگستری (نظریه مشورتی ۲۲۹۸)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

ضمانت اجرای وکالت وکیل در غیر فرم مخصوص وکالت نامه کانون وکلای دادگستری (نظریه مشورتی ۲۲۹۸)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲ و ۱۸ دقیقه ب.ظ

 استفاده وکیل از فرم هایی غیر از وکالت نامه های مخصوص کانون وکلای دادگستری موجب بی اعتباری آن نیست اما تخلف انتظامی وکیل است

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۵/۲۲۹۸ مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۴ کمیسیون آیین دادرسی مدنی

۱- با عنایت به ماده ۲۲ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵/۱۱/۲۵ با  اصلاحات و الحاقات بعدی که مقرر داشته: «دفتر و اوراق راجعه به وكالت بايد مطابق نمونه ای كه كانون مركز تعيين مي‌نمايد تهيه شود.» بنابراین، وکیل دادگستری باید وکالت نامه ای مطابق نمونه تهیه شده از سوی کانون مرکز تنظیم و ارائه نماید.

۲- هرگاه وکیل بدون استفاده از فرم های مخصوص وکالت نامه مذکور در بند ۱ اعلام وکالت نماید با عنایت به ماده ۳۴ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ۷۹ و مشروط به ابطال تمبر مربوط به وکالت وی، از نقطه نظر رسیدگی قابل ترتیب اثر است ، گرچه به علت عدم رعایت مقررات مربوط به وکلای دادگستری مرتکب تخلف شده است./ح

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 3٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۶ نظر

 1. با وکالت نامه محضری می توان لایحه دفاعی خواهان را به دفتر دادگاه تحویل داد؟؟؟ زیرا تعدادی از دفاتر شعب حقوفی این مورد را قابل پذیرش نمی دانند ولی به نظر بنده این مورد دخالت در امر دادرسی نیست و از امورات اداری قبل از تشکیل جلسه دادرسی است..
  ابلاغ قانونی + ارسال لایحه توسط خواهان و خوانده + که هیچ موردی از منع یا لزوم تحویل لایحه توسط شخص اصیل بیان نشده است.

 2. با سلام
  اگر مقصود شما از وکالت محضری، نوع کاری آن است که در یکی از دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود، پاسخ سئوال منفی است، زیرا:
  اولاً- یکی از ارکان دعوا وجود سمت اعم از اصیل، قائم مقامی، وکالت … است. این سمت نه تنها در زمان طرح دعوا، دادرسی و تا خاتمه عملیات اجرایی باید وجود داشته باشد.
  مطابق قانون آیین دادرسی مدنی و قانون وکالت، مقصود از وکالت صرفاً و الزاماً ناظر به وکالت یکی از وکلای دادگستری است. بنابراین اگر هر شخصی از اصیل دارای وکالت کاری باشد، باید برای اقدام در خصوص دعاوی حتی تقدیم لایحه ساده به یکی از وکلای دادگستری وکالت دهد.
  دوماً- نقش حیاتی یک لایحه در نحو ارسال آن نیست بلکه در آثار مثبت و منفی آن در حقوق طرفین است و همین امر سبب می شود تا مقام قضایی با دقت نظر احراز کند که این لایحه توسط اصیل یا نماینده یا وکیل وی تقدیم شده تا بتواند به آن ترتیب اثر دهد.
  سوماً- از آنجایی که وکیل کاری فاقد تخصص لازم در حقوق می باشد، قانونگذار بدرستی وی را از هرگونه اقدام در امور قضایی منع نموده است.

 3. ممنون از پاسخ شما

 4. سپاس از قدرشناسی شما

 5. اسفندیار اصغری

  سلام وکیل متخصص
  سوالی داشتم، آیا وکیل کاری اجازه دارد از طرف موکل در حق وی با وکیل قضایی قرار داد وکالت امضا کند چون خودش در ccu بستری است.

 6. با درود
  اگر در وکالت کاری این اختیار تصریح گردیده باشد، پاسخ مثبت است.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *