خانه » نظریات » مشورتی جرائم و مجازات ها » تکالیف شاکی و اولیاء دم و نوع تصمیم دادسرا و دادگاه در موارد پرداخت دیه از بیت المال (نظریه مشورتی ۵۸۳)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

تکالیف شاکی و اولیاء دم و نوع تصمیم دادسرا و دادگاه در موارد پرداخت دیه از بیت المال (نظریه مشورتی ۵۸۳)

تکالیف شاکی و اولیای دم و دادسرا و دادگاه عمومی جزایی در موارد پرداخت دیه از بیت المال

سؤال:

۱- ماده ۴۷۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ بیان کرده در صورتی که مرتکب دارای عاقله نباشد یا عاقله تمکن مالی نداشته باشد دیه توسط مرتکب و در صورت عدم تمکن از بیت‌المال پرداخت می‌شود؛ سؤال این است که در موردی که انتهای کار، دیه می‌بایست توسط بیت‌المال پرداخت شود، شیوه و چگونگی وصول دیه از بیت‌المال را توضیح دهیدT آیا شاکی یا اولیاءدم باید برای وصول دیه دادخواست حقوقی علیه دولت مطرح نمایند یا اینکه از طریق اجرای احکام و از طریق اداری می‌بایست اقدام گردد مربوط به وصول دیه از بیت‌المال چگونه است؟

۲-

حتماً‌ بخوانیدنوع تصمیم قضایی دادسرا برای ارسال پرونده به دادگاه جهت صدور حکم به پرداخت دیه از صندوق تأمین خسارت های بدنی، بیت المال و عاقله

نظریه شماره ۷/۹۳/۵۸۳ مورخ ۹۳/۳/۱۳ اداره کل حقوقی قوه قضاییه

۱- در فرض سؤال در صورت مطالبه دیه توسط شاکی یا اولیاء دم از بیت‌المال به استناد مواد ۴۷۰ و ۴۸۷ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲، پرونده کیفری بدون صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه عمومی جزایی ارسال می گردد و دادگاه با بررسی موضوع و احراز شرایط قانونی، حکم به پرداخت دیه از بیت‌المال را صادر می نماید. مع الوصف، چنانچه اولیاء دم یا شخص مصدوم به عنوان خواهان، دعوای حقوقی مطرح نمایند، در این صورت صدور حکم از دادگاه حقوقی مستلزم تقدیم دادخواست با کلیه شرایط مقرر در قانون است و دادخواست به طرفیت وزارت دادگستری تقدیم می‌شود.

 ۲-

منبع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید …
  پدری فرزندش را کشته در ماه حرام و به قتل عمد محکوم شده است. تنها ورثه در گواهی پدر و مادر هستن که در حکم دادگاه گفتن پدر سهم نمی‌برد.
  آیا همه دیه به مادر می رسد یا خیر؟؟؟
  سوال دیگر این هست که اون آقا که دیه محکوم شده و توان پرداخت هم ندارد، تکلیف پرداخت دیه چه می شود ؟؟؟ آیا از بیت المال پرداخت می شود یا نه هر چقدر که طول بکشد هم خودش باید پرداخت کند و در زندان بماند؟؟؟
  آیا بعد از رای قطعی دیوان عالی کشور و رفتن پرونده به اجرای احکام، باز قاضی می تونه تو رای تغییر بده یا خیر؟

  1+
 2. Avatar

  با سلام
  در فرض سوال، تمام دیه به مادر می رسد.
  به نظر اینجانب صدور حکم اعسار از پرداخت دیه در این مورد متصور است ولی رویه قضایی در حال حاضر بر خلاف این بوده و عملاً حکم اعسار نمی دهند. در خوش بینانه ترین حالت حکم به اعسار از پرداخت یک جای دیه و پرداخت آن در اقساط صادر خواهد شد.
  قاضی اجرای احکام کیفری، مسئول اجرای حکم است نه مقام صدور آن و در نتیجه هیچگونه تغییری نمی تواند در رای بدهد.

  1+

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)