نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

حمل، نگهداری، خرید و فروش دستبند نظامی، باتوم و چراغ گردون جرم نیست اما ضبط می شود (نظریه مشورتی ۱۸۳۳)

از جمله سئوالاتی که به کرات پرسیده می شود این است که آیا حمل و نگهداری دستبند نظامی، باتوم و چراغ گردون جرم و قابل مجازات است یا خیر؟ اداره حقوقی قوه قضاییه در پاسخ به استعلامی که از آن صورت گرفت، به آن پاسخ داده است. در همین پیوند پیشنهاد می شود، مقاله چهار قسمتی به همراه نقد یک رأی با موضوع «مجازات حمل و نگهداری بی سیم های غیر مجاز» و آرای دادگاههای بدوی و تجدیدنظر استان تهران با عنوان «صرف نگهداری بی سیم جرم و قابل مجازات نیست» در قضاوت آنلاین منتشر شد را مطاله کنید.

برابر قوانین کیفری ایران، حمل، نگهداری، خرید و فروش دستبند نظامی، باتوم و چراغ گردون جرم و قابل مجازات نمی باشد اما ضبط می شود

نظریه مشورتی شماره ۱۸۳۳/۹۳/۷ مورخ  ۴/۸/۱۳۹۳  اداره کل حقوقی قوه قضاییه

بیشتر بخوانید: حکم حمل و نگهداری باتوم، دستبند، فشنگ، پوکه، بی سیم و تفنگ بادی جرم نیست

با توجه به اصل قانونی بودن جرم و مجازات، چون در مواد ۱۱ و ۱۲ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب ۱۳۹۰ ، برای مرتکبین رفتارهای موضوع سئوال (حمل، نگهداری، خرید و فروش دستبند نظامی، باتوم، چراغ گردون) مجازات خاصی پیش بینی نشده است، بنابراین مرتکبان آن مجازات نخواهند شد. در عین حال، ضبط آن براساس ماده ۱۸ قانون مذکور، یک تکلیف قانونی است.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (7 رأی, میانگین: 3٫71 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۴ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام
    آیا خرید تونفا مجوز می خواهد.
    علت خرید تونفا فقط علاقه به آموزش دیدن در این زمینه است.

  2. Avatar

    سلام دستبند مجوز نمی خواد پس از کجا و چطوری میشه تهیه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code