خانه » نظریات » دیدگاه‌های قضات » نشست‌های قضایی جرائم و مجازات‌ها » دادگاه در اجرای ماده ۴۵ قانون مبارزه با مواد مخدر مجازات اعدام را اصلاح و رأی صادره قطعی است
نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

دادگاه در اجرای ماده ۴۵ قانون مبارزه با مواد مخدر مجازات اعدام را اصلاح و رأی صادره قطعی است

نشست قضایی ماهانه قضات دادگستری کل استان تهران در خصوص نحوه اجرای ماده ۴۵ قانون مبارزه با مواد مخدر در لغو مجازات اعدام و صدور حکم جدید و وضعیت تجدیدنظرخواهی آن 

کمیسیون قضایی ماهانه شماره  ۱۳/۶۳۰ مورخ ۱۳۹۷/۳/۲۸

سؤال شماره ۵۶۲ – با توجه به تصویب ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر مبنی بر الغای مجازات اعدام غیر از چهار بند مذکور در ماده مرقوم :

الف – آیا اعمال بند «ب» ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی نسبت به احکام سابق الصدور، مستلزم نقض رای قبلی است یا صرف اصلاح مجازات کفایت می کند؟

ب- آیا برای تخفیف مجازات به ترتیب پیش گفته، ضرورتی به تشکیل جلسه دادرسی (با وحدت یا تعدد قاضی ، دعوت از وکیل و غیره ……) وجود دارد یا خیر؟

ج- آیا رای صادره در اجرای این بند قابل تجدیدنظر می باشد؟

همچنین بخوانیدعطف به ماسبق شدن قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر تا قبل از صدور حکم قطعی

در نشست قضایی مورخ ۱۳۹۷/۴/۱۳ مطرح و نظرات به شرح زیر از سوی همکاران محترم قضایی ارائه گردید:

جواب بند  الف:

نظر اکثریت به اتفاق آراء

با توجه به صراحت بند ب ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی که به « اصلاح » رأی اشاره می نماید و با اخذ ملاک از مواد ۴۴۲ و ۴۸۳ و ۴۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری به نظر می رسد که دادگاه انقلاب در اعمال ماده ۴۵ الحاقی به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مجاز به نقض رأی نیست و صرفاً حکم اصلاحی صادر خواهد کرد که این مفهوم عیناً در بند ۴ دستور العمل مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ریاست محترم قوه قضاییه مورد تأکید قرار گرفته است .

لازم به توضیح است که در فرض مسأله، رأی صادره در زمان صدور خود موافق قوانین بوده و دلیلی بر نقض آن وجود ندارد، بلکه به جهت تصویب قانون اخف که مساعد به حال محکوم علیه نیز می باشد، صرفاً رأی سابق الصدور از حیث مجازات اصلاح می گردد .

بیشتر بخوانیدمقصود از «مواد مذکور» در ماده ۸ قانون مبارزه با مواد مخدر در بند ت ماده ۴۵ الحاقی این قانون

جواب بند ب:

نظریه اکثریت به اتفاق آراء :

تشکیل جلسه دادرسی زمانی ضرورت دارد که دادگاه در مقام رسیدگی به ادله اتهام و دفاعیات طرفین باشد، در صورتی که در اعمال مجازات مندرج در ماده ۴۵ الحاقی، بررسی ادله و توجه به دفاعیات منتفی است و صرفاً دادگاه در مقام تعیین وضعیت محکوم علیه با قانون جدید است تا اتخاذ تصمیم نماید که آیا حکم وی تخفیف می یابد یا خیر ؟ لذا با توجه به ملاک های مواد ۴۸۳ و ۴۴۲ و ماده ۳۰۰ [ق.آ.د.ک.] ، همچنین تبصره ذیل ماده ۲۹۷ ق . آ . د. ک نیاز به رعایت تشریفات تشکیل نمی باشد و صرفاً دادگاه در وقت فوق العاده پرونده را تحت نظر گرفته و عند اللزوم اقدام به صدور حکم اصلاحی خواهد نمود.

حتماً بخوانیدشرایط شمول مجازات اعدام نسبت به جرائم ارتکابی قبل از لازم اجراء شدن ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر

جواب بند ج:

نظر اکثریت : بر اساس بند «ب» ماده ۱۰ ق . م . ا رأی اصلاحی قابل تجدیدنظر و فرجام نبوده و در واقع چون حکم قطعی تخفیف پیدا کرده است و حقی از محکوم علیه ضایع نشده و از ملاک های مواد ۴۴۲ و ۴۸۲ ق . آ . د. ک قطعیت حکم مستفاد می شود و همچنین بخشنامه ریاست محترم قوه قضاییه نیز دلالت بر قطعیت حکم دارد .

نظر اقلیت : در هر جایی که دادگاه در اجرای بند «ب» ماده ۱۰ ق . م . ا رأی را اصلاح می کند اعم از پذیرش یا رد، قابل اعتراض است.

منبع : قضاوت آنلاین به نقل از معاونت منابع انسانی دادگستری کل استان تهران

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 3٫67 از5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.