پاشیدن خون
پاشیدن خون

نقص الگوی پاشیدن خون و آنالیز لکه های خونی برای اثبات وقوع جرم

نقص الگوی پاشیدن خون در پزشکی قانونی بعد از ۴۰ سال مشخص شد

مدارک علمی که پزشکان قانونی ارائه می کنند، فقط بخشی از دلایلی است که مرجع قضایی با آن روبرو می شود. در پزشکی قانونی سعی می شود تا پازل‌ها را کنار هم گذارند و یک تصویر کلی و جامع ارائه نمایند که همیشه بر اساس یک سری اطلاعات و مفهوم اصلی است که برای شروع کار به آنان داده شده است و وقتی آن مفهوم متفاوت، اشتباه و یا غیرقابل قبول باشد، کار حسابی سخت می شود.

یکی از ادله اثبات قتل، وجود لکه‌های خون مقتول روی البسه مظنون است. برای بررسی صحت تعلق این لکه‌ها، آن‌ها در آزمایشگاه پزشکی قانونی مورد آنالیز قرار می دهند. بیش تر از ۴۰ سال است که آنالیز الگوهای خونی یکی از ابزارهای پزشکی قانونی است. در برخی موارد نیز برای پی بردن به نحوه پاشیدن لکه های خونی روی لباس مظنون، از الگوی پاشیدن خون استفاده می شود و به این طریق الگوهای خونی کشف شده از صحنه جنایت بازسازی می شود. با این که نتایج ظاهری حاصله و استدلال های علمی  پزشکان قانونی ممکن است قانع کننده به نظر آید، اما گاهی اوقات همه داستان را بازگو نمی کند.

تا قبل از پرونده «شان جن کینز» پزشکان قانونی الگوی پاشیدن خون را بی نقص تصور می کردند اما این پرونده بی عیب بودن آن را زیر سئوال برد و متخصصین این تکنیک را وادار کرد تا مدارک ناشی از پاشیدن خون را دقیق تر از همیشه مورد بررسی قرار دهند.

پرونده شان ثابت کرد، با این که الگوهای پاشیدن خون می تواند داستان قتل را بازگو کند، اما همه چیز به کسی که آن را تفسیر می کند، بستگی دارد.

مدرک اصلی این پرونده تعداد ۱۵۸ لکه میکروسکوپی خون بود که روی لباس شان جن کینز پیدا شده بود. در آن زمان همین مدرک کافی بود تا هیأت منصفه وی را به قتل عمد دختر خوانده‌اش بیلی جو محکوم کند یا حداقل پلیس این‌طور فکر می کرد اما شان خودش در تمام مدت زندانی بودن، اصرار بر بی‌گناهی داشت و در صدد اثبات آن بود.

وقتی شان در زندان بود، وکلای او تلاش زیادی کردند تا متخصصین جدیدی پیدا کنند که اظهارات شان را در مورد خونی که روی لباسش پیدا شد، تأیید کنند. آنها امیدوار بودند که این بتواند هیأت منصفه را قانع کند. فرجامخواهی آنان در ماه اوت سال ۲۰۰۴ قبول شد و دو مدرک مهم جدید به پرنده اضافه شد و مدارک پزشکی جدیدی که از اظهارات اولیه شان حمایت می کردند، رو شدند.

پروفسور دیوید دنیسون شواهدی یافت که ثابت می کرد بیلی جو از عارضه ریوی نادری به نام«آمفیزم بینابینی ریه» رنج می برد که باعث می شود فشار هوا در ریه های بیلی بالا رود. با بازسازی این عارضه، او  نشان داد که آن حباب می توانست با قدرت کافی برای پاشیدن خون به روی لباس های شان جن کینز بترکد و این اظهاراتِ شان را در مورد پاشیدن خون تأیید کرد.

با ارائه مدارک جدید، هیأت منصفه دادگاه فرجام، حکم قبلی را باطل و تقاضای محاکم جدید کردند و شان با وثیقه آزاد شد اما ماجرا به این سادگی نبود، شان مجبور بود برای بار سوم هم محاکمه شود، چون در دو محاکمه قبلی، دوباره هیأت منصفه بخاطر پیچیدگی شواهد و مدارک، به اتقاق رأی نرسید.

حال، همه چیز به آن ذرات ریز خون و نتیجه آنالیز قانونی بستگی داشت. در مورد لکه های خون، با حدود ۳۰ متخصص از سراسر جهان، توسط طرفین پرونده مشاوره شد. Joe Slemko کانادایی یکی از متخصصینی بود که تفسیر جدیدی از مدارک ارائه داد. او بیان داشت:

« الگوی خونی که بیشتر از همه توجه مرا جلب کرد، الگویی بود که روی قسمت سینه کت دیدم  که یک الگویی فشرده با وسعت محدود بود که فقط می توانست در اثر بازدم ایجاد شده باشد.»

هیأت منصفه دو دادگاه تجدیدنظر آخر موفق نشده بودند به رأی اکثریت برسند. روز ۹ فوریه سال ۲۰۰۶ میلادی، جن کینز در دادگاه اولت بیلی رسماً بی گناه شناخت و تبرئه شد. او در همه شش سالی که در زندان بود، هیچگاه اظهارات خود را تغییر نداد، و هرچند که نمی دانست خون چگونه روی لباسش پاشیده شد ولی قطعاً بیلی جو را به قتل نرسانده بود. او بعد از آزادی از زندان به خبرنگاران گفت:

«قاتل بیلی جو به خاطر اشتباه پلیس در تحقیقات و این که مصمم بودند، به هر قیمتی که شد، مرا محکوم کنند، شناسایی نشد مأمورینی که این پرونده را پیگیری می کردند، اصلاً صلاحیت نداشتند و کورکورانه عمل کردند. این پرونده باید خیلی فوری با یک تیم جدید که حاضر باشند همه انرژی خود را برای شناسای قاتل بیلی جو صرف کنند، دوباره به جریان افتد.»

هرچند قاتل بیلی جو تا به امروز دستگیر نشده است اما با تفسیر درست الگوی پاشیدن خون روی لباسِ شان، یک بی‌گناه از مجازات نجات یافت.

براستی، اگر چنین پرونده ای در کشور ما تشکیل می شد، به نظر شما سرانجام مظنون چه فرجامی پیدا می کرد، نظرتان را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و ارائه خدمات مشاوره آنلاین و وکالت

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۴ دیدگاه

 1. Avatar
  مسافر منتظر

  سلام
  سایت خیلی خوبی دارید.
  من دنبال «وکتور پاش خون» برای طراحی عکس ماه محرم بودم که با سایت شما آشنا شدم و اشتباه «الگوی پاشیدن خون روی لباس قاتل» رو دیدم و خوندم.
  در ضمن، مطرح کردن سوال بعد از مطلب نوشته شده، بسیار بسیار عالی و خوبه چون هم قدرت فکر افراد حتی افراد عادی رو به کار می اندازه و هم کارشناسان رو تشویق به ارائه راه حل های مشکلات احتمالی در آینده می کنه.
  امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید.

  • علیرضا مرادی

   با درود
   از دقت نظر و دیدگاه شما بسیار سپاسگزاریم.
   از جمله آثار مرتب بر پرسش و پاسخ در بخش دیدگاه های مطالب، همان است که بیان نمودید.

 2. Avatar

  اگر این پرونده با وجود بازپرسان و ماموران بیسواد آگاهی شهرهای کوچکی مثل شهر ما بود، قطعاًً همان جا پرونده را به اتمام می رساندند و ایشان اعدام می شد.
  بد به حال قضات جوان و زود باور و البته خودفروخته

  • علیرضا مرادی

   با درود و سپاس از اعلام نظر شما
   ۱- هرچند بنا به جهاتی استفاده از شیوه های مدرن کشف علمی جرم در کشور ما به کندی صورت می گیرد که عوارض آن در بی فرجامی برخی از پرونده‌ها مشهود است، به نحوی که اخیراً یکی از مقامات قضایی اعلام نمود که برخی از پرونده های غیرقابل اثبات می باشند!
   به عنوان مصداقی از کندی ادعایی می توان تاریخچه استفاده از آزمایش دی ان ای در پرونده های قضایی را مورد بررسی قرار دهید.
   در همین ارتباط توصیه می شود «فایل صوتی ادله اثبات جرم در قانون آیین دادرسی کیفری، دکتر عباس شیخ الاسلامی و دکتر مجید شایگان فرد» را دانلود و گوش کنید که نکات مهمی در این خصوص به ویژه از سوی دکتر شیخ الاسلامی مطرح می شود که شنیدنی است.
   ۲- عدم استفاده بجا و یا نقص استفاده از شیوه های مدرن در پرونده های قضایی کیفری مختص کشور ما نیست.
   هنوز آزمایش های کارشناسان اصالت خط و اثر انگشت متناسب با علم روز و سخت افزار امروزی نیست.
   در دوران قضاوت، به کرات به محدودیت های تشخیص کارشناسان که معلول همین نقص است، مواجهه شدم، در حالی که در کشور ما از آزمایش جوهر قلم در الیاف کاغذ نتایج محدودی می گیرند در برخی از کشورها با علم روز قادرند ده ها نتیجه اخذ کنند که ناگفته پیداست این نتیجه گیری تا چه حد می تواند گره گشای پرونده ها باشد.
   مع الوصف، ایرادات فوق نباید سبب شود تا در مقام داوری، تعمیم جزء به کل نموده و به طور مطلق تمامی مقامات قضایی و مأمورین آگاهی را بی سواد قلمداد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید