https://www.ghazavatonline.com/
خانه » کشکول » خاطرات دیگر » مبارزه با فساد گرگ قبرستان می خواهد
خاطره
خاطره

مبارزه با فساد گرگ قبرستان می خواهد

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹ و ۲۸ دقیقه ق.ظ

image_pdfimage_print

قضاوت آنلاین: نقش و اهمیت مطبوعات آزاد در مبارزه با فساد ساختار یافته در جوامع بدان حد رسیده که اگر صدها مأمور مخفی هم گمارده شوند نمی توانند جای خالی آن ها را پر کنند. به همین جهت است که در غرب بدرستی اهمیت آن را شناخته و شاهد آن هستیم که رسانه ها اعم از مستقل و وابسته نقش پر رنگی در این مبارزه دارند، دستگیری برخی مسئولین که مرهون افشاگری همین رسانه ها بوده، مؤید این امر است. شاید به جهت همین کارکرد است که برخی گفته‌اند: ایران، گرگ قبرستان می خواهد!
خاطره حاضر که تأکیدی بر ضرورت وجود قشر روزنامه نگاران آزاد در جامعه است را یکی از همران رضا شاه که با وی سفری به ترکیه داشت، نقل می کند که بسیار خوندنی و تأمل برانگیز است.

نقش روزنامه نگاران در مبارزه با فساد مالی جوامع

روزی در میان گفتگوهای آتاتورک و رضا شاه، یک مرتبه آتاتورک یکی از روزنامه های محلی را در دست می گیرد که راجع به اختلاس یکی از کارمندانِ یکی از وزارتخانه ها نوشته بود. آتاتورک آن روزنامه را به «عصمت اینونو» نخست وزیر ترکیه نشان داده و دستور رسیدگی می دهد.

رضا شاه با تعجب می پرسد: چرا به روزنامه نگاران اجازه می دهد چنین مطالبی را نوشته و مامورین دولت را زیر سوال ببرند، من در ایران به هیچیک از جراید اجازه نمی دهم که کوچکترین انتقادی از رفتار مامورین دولت بکنند!

حتماً بخوایند: خاطره سرجوخه جبار در ضرورت و نحوه مبارزه با مجرمان حرفه ای

آتاتورک در جواب رضا شاه داستان جالبی را چنین نقل می کند:

روزی یک خانمی ثروتمند و زیبا به یکی از رمال ها مراجعه می کند و می گوید که شوهرم مرا خیلی دوست دارد اما من او را دوست ندارم و می خواهم طلاقم بدهد!

رمال که نمی خواسته چنین مشتری پولداری را زود از دست بدهد، روی کاغذ چیزی نوشته و به خانم می دهد تا در یکی از شب های تاریک، کاغذ را در قبرستانی دفن کند، اما در زمان دفن کردن، نباید اصلا به «گرگ» فکر کند، چرا که در این صورت، نوشته تاثیری نخواهد داشت.

خانم، کاغذ را مدام به قبرستان می برده، اما بلافاصله به یاد گرگ می افتاده و نمی توانسته کاغذ را دفن کند و ناچار برمی گشته.

آتاتورک در ادامه می گوید:

روزنامه نگاران به منزله آن گرگ‌اند که به محض این که مقامی بخواهد اختلاس کند و رشوه ای بگیرد، بلافاصله آن گرگ یعنی (افشاگری روزنامه ها) در خیالش مجسم خواهد شد و دست از پا خطا نخواهد کرد!

بیشتر بخوانید: ترفند رضا شاه برای شناسایی پنج راهزن نظامی

بدون وجود روزنامه های آزاد، حتی اگر بر هر مقام دولتی یک مامور مخفی هم گذاشته شود، باز هم قادر به کنترل فساد نخواهد بود، چرا که ممکن است آن مامور مخفی با آن مقام ساخت و پاخت کرده باهم بخورند!

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از کتاب روزها از پی سال‌ها، علی مرادی مراغه ای

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *