تازه های سایت
خانه » کشکول » خاطرات دیگر » مبارزه با فساد گرگ قبرستان می خواهد
خاطره
خاطره

مبارزه با فساد گرگ قبرستان می خواهد

قضاوت آنلاین: نقش و اهمیت مطبوعات آزاد در مبارزه با فساد ساختار یافته در جوامع بدان حد رسیده که اگر صدها مأمور مخفی هم گمارده شوند نمی توانند جای خالی آن ها را پر کنند. به همین جهت است که در غرب بدرستی اهمیت آن را شناخته و شاهد آن هستیم که رسانه ها اعم از مستقل و وابسته نقش پر رنگی در این مبارزه دارند، دستگیری برخی مسئولین که مرهون افشاگری همین رسانه ها بوده، مؤید این امر است. شاید به جهت همین کارکرد است که برخی گفته‌اند: ایران، گرگ قبرستان می خواهد!
خاطره حاضر که تأکیدی بر ضرورت وجود قشر روزنامه نگاران آزاد در جامعه است را یکی از همران رضا شاه که با وی سفری به ترکیه داشت، نقل می کند که بسیار خوندنی و تأمل برانگیز است.

نقش روزنامه نگاران در مبارزه با فساد مالی جوامع

روزی در میان گفتگوهای آتاتورک و رضا شاه، یک مرتبه آتاتورک یکی از روزنامه های محلی را در دست می گیرد که راجع به اختلاس یکی از کارمندانِ یکی از وزارتخانه ها نوشته بود. آتاتورک آن روزنامه را به «عصمت اینونو» نخست وزیر ترکیه نشان داده و دستور رسیدگی می دهد.

رضا شاه با تعجب می پرسد: چرا به روزنامه نگاران اجازه می دهد چنین مطالبی را نوشته و مامورین دولت را زیر سوال ببرند، من در ایران به هیچیک از جراید اجازه نمی دهم که کوچکترین انتقادی از رفتار مامورین دولت بکنند!

حتماً بخوایند: خاطره سرجوخه جبار در ضرورت و نحوه مبارزه با مجرمان حرفه ای

آتاتورک در جواب رضا شاه داستان جالبی را چنین نقل می کند:

روزی یک خانمی ثروتمند و زیبا به یکی از رمال ها مراجعه می کند و می گوید که شوهرم مرا خیلی دوست دارد اما من او را دوست ندارم و می خواهم طلاقم بدهد!

رمال که نمی خواسته چنین مشتری پولداری را زود از دست بدهد، روی کاغذ چیزی نوشته و به خانم می دهد تا در یکی از شب های تاریک، کاغذ را در قبرستانی دفن کند، اما در زمان دفن کردن، نباید اصلا به «گرگ» فکر کند، چرا که در این صورت، نوشته تاثیری نخواهد داشت.

خانم، کاغذ را مدام به قبرستان می برده، اما بلافاصله به یاد گرگ می افتاده و نمی توانسته کاغذ را دفن کند و ناچار برمی گشته.

آتاتورک در ادامه می گوید:

روزنامه نگاران به منزله آن گرگ‌اند که به محض این که مقامی بخواهد اختلاس کند و رشوه ای بگیرد، بلافاصله آن گرگ یعنی (افشاگری روزنامه ها) در خیالش مجسم خواهد شد و دست از پا خطا نخواهد کرد!

بیشتر بخوانید: ترفند رضا شاه برای شناسایی پنج راهزن نظامی

بدون وجود روزنامه های آزاد، حتی اگر بر هر مقام دولتی یک مامور مخفی هم گذاشته شود، باز هم قادر به کنترل فساد نخواهد بود، چرا که ممکن است آن مامور مخفی با آن مقام ساخت و پاخت کرده باهم بخورند!

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از کتاب روزها از پی سال‌ها، علی مرادی مراغه ای

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

۲ نظر

 1. Avatar

  بنام خدای عشق
  چو اندر باغ تو بلبل به دیدار بهار آید
  تو را مهمان ناخوانده به روزی صد هزار آید

  کنون گر گلبنی را پنج شش گل در شمار آید
  چنان دانی که هر کس را همی زو بوی یار آید

  مدیر سایت قضاوت آنلاین و هیت تحریریه محترم
  با عرض سلام و تبریک و تهنیت سال جدید خورشیدی
  جا دارد به نمایندگی از کلیه اساتید و همکاران بزرگوار بنیاد بین الملل داوری و تحقیقات علمی آپادانا و هیت هیات ممیزه کمیسیون تلفیق عالی ماده دهم قضایی بالاترین شادباش ها را تقدیم شما عزیزان نمایم.
  در پناه خدا موفق و سر بلند باشید.

  0
 2. Avatar

  رونق عــهد شبابست دگر بوستان را
  می‌رسد مـــژده گل بلبل خوش الحان را

  ای صبا گر به جوانان چمـن بـاز رسی
  خدمت ما برسان سرو گل ریحان را

  جناب آقای دکتر احدزادگان
  ضمن سپاس از تبریک نورزوی جنابعالی و همکاران
  بنده نیز به نمایندگی از تمامی اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین سال ۱۳۹۸ را به شما و کلیه اساتید و همکاران گرامی شما در بنیاد و هیأت ممیزه تبریک عرض نموده و سالی سرشار از سلامتی و شادکامی را آرزومندم.
  پیروز باشید.

  0

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.