خاطره
خاطره

مبارزه با فساد گرگ قبرستان می خواهد

قضاوت آنلاین: نقش و اهمیت مطبوعات آزاد در مبارزه با فساد ساختار یافته در جوامع بدان حد رسیده که اگر صدها مأمور مخفی هم گمارده شوند نمی توانند جای خالی آن ها را پر کنند. به همین جهت است که در غرب بدرستی اهمیت آن را شناخته و شاهد آن هستیم که رسانه ها اعم از مستقل و وابسته نقش پر رنگی در این مبارزه دارند، دستگیری برخی مسئولین که مرهون افشاگری همین رسانه ها بوده، مؤید این امر است. شاید به جهت همین کارکرد است که برخی گفته‌اند: ایران، گرگ قبرستان می خواهد!
خاطره حاضر که تأکیدی بر ضرورت وجود قشر روزنامه نگاران آزاد در جامعه است را یکی از همران رضا شاه که با وی سفری به ترکیه داشت، نقل می کند که بسیار خوندنی و تأمل برانگیز است.

نقش روزنامه نگاران در مبارزه با فساد مالی جوامع

روزی در میان گفتگوهای آتاتورک و رضا شاه، یک مرتبه آتاتورک یکی از روزنامه های محلی را در دست می گیرد که راجع به اختلاس یکی از کارمندانِ یکی از وزارتخانه ها نوشته بود. آتاتورک آن روزنامه را به «عصمت اینونو» نخست وزیر ترکیه نشان داده و دستور رسیدگی می دهد.

رضا شاه با تعجب می پرسد: چرا به روزنامه نگاران اجازه می دهد چنین مطالبی را نوشته و مامورین دولت را زیر سوال ببرند، من در ایران به هیچیک از جراید اجازه نمی دهم که کوچکترین انتقادی از رفتار مامورین دولت بکنند!

آتاتورک در جواب رضا شاه داستان جالبی را چنین نقل می کند:

روزی یک خانمی ثروتمند و زیبا به یکی از رمال ها مراجعه می کند و می گوید که شوهرم مرا خیلی دوست دارد اما من او را دوست ندارم و می خواهم طلاقم بدهد!

رمال که نمی خواسته چنین مشتری پولداری را زود از دست بدهد، روی کاغذ چیزی نوشته و به خانم می دهد تا در یکی از شب های تاریک، کاغذ را در قبرستانی دفن کند، اما در زمان دفن کردن، نباید اصلا به «گرگ» فکر کند، چرا که در این صورت، نوشته تاثیری نخواهد داشت.

خانم، کاغذ را مدام به قبرستان می برده، اما بلافاصله به یاد گرگ می افتاده و نمی توانسته کاغذ را دفن کند و ناچار برمی گشته.

آتاتورک در ادامه می گوید:

روزنامه نگاران به منزله آن گرگ‌اند که به محض این که مقامی بخواهد اختلاس کند و رشوه ای بگیرد، بلافاصله آن گرگ یعنی (افشاگری روزنامه ها) در خیالش مجسم خواهد شد و دست از پا خطا نخواهد کرد!

بدون وجود روزنامه های آزاد، حتی اگر بر هر مقام دولتی یک مامور مخفی هم گذاشته شود، باز هم قادر به کنترل فساد نخواهد بود، چرا که ممکن است آن مامور مخفی با آن مقام ساخت و پاخت کرده باهم بخورند!

منبع: کتاب روزها از پی سال‌ها، علی مرادی مراغه ای

بروزشده ۱۳۹۸/۸/۲۰

بدون آزادی رسانه‌ها، فساد از بین نمی‌رود

سعید لیلاز

 تا وقتی رسانه‌ها به پرونده قائم مقام فلان مسئول دسترسی نداشته باشند، فساد ریشه‌کن نمی‌شود

چقدر قانون تصویب شد و چقدر در رسانه‌ها، در پژوهش‌ها، درباره دلایل فساد اقتصادی در ایران گفته و نوشته شد؟پس چرا ما هنوز با فسادهای گسترده، مفسدان جدید و ارقام ریز و درشت فساد اقتصادی رو به رو هستیم؟

آزادی به این معنا نیست که رسانه‌ها اجازه داشته باشند تا فقط اسامی و اخبار محاکمات خاصی را منتشر کنند. بلکه به این معنی است که رسانه‌ها به اخبار محاکمات قائم مقام سابق فلان مقام هم دسترسی داشته باشند.

در نبود آزادی برای نقد صریح همه ارکان قدرت، نمی‌توانیم به موفقیت مبارزه با فساد امید داشته باشیم./روزنامه ایران مورخ ۱۳۹۸/۸/۲۰

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=26801


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۲ دیدگاهها

 1. Avatar photo

  بنام خدای عشق
  چو اندر باغ تو بلبل به دیدار بهار آید
  تو را مهمان ناخوانده به روزی صد هزار آید

  کنون گر گلبنی را پنج شش گل در شمار آید
  چنان دانی که هر کس را همی زو بوی یار آید

  مدیر سایت قضاوت آنلاین و هیت تحریریه محترم
  با عرض سلام و تبریک و تهنیت سال جدید خورشیدی
  جا دارد به نمایندگی از کلیه اساتید و همکاران بزرگوار بنیاد بین الملل داوری و تحقیقات علمی آپادانا و هیت هیات ممیزه کمیسیون تلفیق عالی ماده دهم قضایی بالاترین شادباش ها را تقدیم شما عزیزان نمایم.
  در پناه خدا موفق و سر بلند باشید.

  • لوگوی قضاوت آنلاین

   رونق عــهد شبابست دگر بوستان را
   می‌رسد مـــژده گل بلبل خوش الحان را

   ای صبا گر به جوانان چمـن بـاز رسی
   خدمت ما برسان سرو گل ریحان را

   جناب آقای دکتر احدزادگان
   ضمن سپاس از تبریک نورزوی جنابعالی و همکاران
   بنده نیز به نمایندگی از تمامی اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین سال ۱۳۹۸ را به شما و کلیه اساتید و همکاران گرامی شما در بنیاد و هیأت ممیزه تبریک عرض نموده و سالی سرشار از سلامتی و شادکامی را آرزومندم.
   پیروز باشید.