اطلاعیه آموزشی

آرشیو پیام آموزش؛ نشریه تخصصی، آموزشی و حقوقی قوه قضاییه

چنانچه پیشتر پست نقدی بر آموزش در قوه قضاییه را مشاهده نموده باشید، اگر تاکنون موفق به آن نشدید، می توانید آن را از اینجا مطالعه نمایید، به عدم در دسترس قرارگرفتن شمارگان چاپ شده نشریه وزین، کاربردی و مفید پیام آموزش اشاره کردم.

نظر به مراتب فوق و از آنجایی که از آغاز فعالیتم در قاضی دادگستر با سایت های اشاره شده در نقد آموزشی آموزشی قوه قضاییه، آشنایی داشته و فایل های مفید آنان را دانلود و نیز در برخی موارد اداره کل آموزش و تحقیقات دادگستری استان وقت تهران فایل های فوق را بر روی لوح های فشرده در اختیار قضات قرار داده است! که بنده نیز آنها را در اختیار دارم، در صدد برآمدم تا این فایل ها را در سایت قضاوت آنلاین با دیگران به اشتراک گذاشته تا هم خلاء اشاره شده در این پست جبران شود و هم دسترسی دیگران را به منابع تحقیق و پژوهش -که این روزها مورد توجه زیادی واقع شده است! -فراهم نمایم.

پیام آموزش، نشریه تخصصی، آموزشی و حقوقی قوه قضاییه است که از سوی معاونت آموزش و تحقیقات وقت قوه قضاییه (که اینک معاونت منابع انسانی قوه قضاییه تغیر نام داده است) از سال ۱۳۸۱شروع به انتشار گردید. دو شماره آن به نام پیش شماره اول و دوم است اما مابقی شمارگان براساس شماره های تسلسل از شماره یک می باشد.

اهداف نشریه به نقل از سردبیر پیش شماره اول

قوه قضاییه بر حسب اقتصای وظیفه و مسئولیت خطیر خود، از وجود قضات و شخصیت های علمی برجسته و کارشناسان مجرب در تمامی رشته های علوم قضایی بهره مند است؛ لیکن توان علمی و تجربه های گرانقدر این فرهیختگان امر قضا عموماً در محاکم صرف می گردد و چه بسا کارهای مطالعاتی و پژوهشی انجام شده که در امر آموزشی نیز بسیار مورد استفاده است، به علت عدم انسجام و تجمیع به صورت متمرکز و مکتوب، شاید هرگز مورد استفاده قرار نمی گیرد. تجربه ها و اطلاعات گرانقیمت فراوانی نزد همکاران قضایی و اداری ما که عمری را در این دستگاه سپری کرده اند، وجود دارد؛ لیکن این تجربه علمی ارزشمند به سایر همکاران و خانواده جدید دستگاه قضایی انتقال داده نمی شود. به نظر می رسد در مسیر انتقال این تجربه ها و اطلاعات برای استفاده و سیراب شدن تشنگان حقیقت، «پیام آموزش» می تواند نقش کلیدی آن حلقه را به شایسته ترین نحوه ایفا نماید و چنین است که ضرورت انتشار چنین نشریه ای در جمع خانواده مطبوعات حقوقی و قضییی کشور همیشه احساس می شده است، تا بتواند وظیفه پرنمودن خلاء آموزش-کاربردی خود را در راهبرد اهداف آموزش قوه قضاییه و دستیاری قضات و حقوقدانان این قوه که مجال آموحتن و مطالعات کلاسیک و پرداختن به بحث های صرف نظری را ندارند، فرصیتی فرخنده باشد و نیز هدف آن تبادل اندیشه های و انتقال دانش هایی می باشد که قبل از آن که عرصه چالش های آرای نظری و تئوریک باشد بیشتر در مقوله های کاربردی و عملی، مباحث حقوقی ، قضایی و فقهی که شعب دادگاه ها در رسیدگی های خود آنان را به عنوان موانع در برابر خود می بابند، خواهد بود و لذا بررسی مسائل و مشکلات قضایی و ارائه نظرگاه ها و تجربه های حاصل از تلاش و زحمت همکاران قضایی از جمله اهداف «پیام آموزش» می باشد، که صرفاً جنبه تحقیقی و تحلیلی از مسائل عنوان شده را داشته و با رسالت آموزش انتشار خواهد یافت. گردآوری نظریات علمی و اطلاعات قضایی- به ویژه در خصوص علم حقوق و فقه- و پردازش و نشر آن جهت استفاده عموم همکاران، از دیگر اهداف ماست.

این نشریه در نظر دارد در کنکاش و تحلیل و پژوهش های قضایی ارائه شده، زاویه نگاه خود را وسعت بخشیده و مستقیماً از منظر مخاطبین خود به مسائل بنگرد و مشکلات موجود را رویت و راهکار حل آنها را ارائه نماید و سئولات گوناگون علمی و قضایی را که در حوزه کاری شما مطرح می شود را در معرض نقد و بررسی بگذارد. با توجه به این که در حوزه معاونت آموزش و تحقیقات، گروه های علمی در رشته های گوناگون حقوقی تشکیل گردیده و تمهیداتی نیز فراهم آمده که از نظریات نخبگان قضایی و قضات و برجسته نیز استفاد شود: از این رو، انتظامر می رود طرح مسائل و مشکلات از سوی مدیران و قضات محترم از طریق پیام آموزش و بررسی اعلام نظر از سوی گروه های علمی معاونت آموزش و تحقیقات، نتایج مطلوبی را در برداشته باشد که ای بسا سئوالات مطرح شده و پاسخ های مشورتی اعلام شده مورد بهره برداری عموم قرار گیرد.

برخی دیگر از اهداف نشریه به طور اجمال

۱-تسهیل در جهت اجرای برنامه های معاونت آموزشی و تحقیقات قوه قضاییه از طریق اعلام برنامه ها و هماهنگ سازی ادارات آموزش استان ها.

۲-شناسایی و نیازهای آموزشی از طریق ایجاد ارتباط دوسویه میان مخاطبین و مسئولین قوه قضایه.

۳-فعالیت در امر برنامه ریزی آموزشی و اطلاع رسانی در این امر.

۴-انتقال دیدگاه های مخاطبین به مسئولین در این زمینه مسائل حقوقی و قضایی و ایجاد مدیریت مشارکتی.

۵-ارتباط بین محقیقن و صاحب نظرات و اعلام نیازهای تحقیقاتی و دعوت به همکاری.

۶-تعقیب مسائل جدید حقوقی، قضایی و فقطی مبتلاء به قضات و انعکاس دیدگاه های مختلف صاحب نظرات.

۷-شناسایی و معرفی سیستم های قضایی کشورهای مطرح دنیا در راستای توسعه قضایی و استفاده از تجربات قضایی آنها.

۸-ایجاد روابط تحقیقی و مشاوره ای در میان خانواده قضایی کشور.

۹-تلاش و کوشش در جهت ایجاد وحدت رویه قضایی، در شعب دادگستری های سراسر کشور.

۱۰-آماده سایزی بستری مناسب جهت تضارب آرای قضایی

و ….

بنا است تا هر تعداد از شماره های پیام آموزش را در که اختیار است، در پستی با نام پیام آموزش؛ نشریه تخصصی، آموزشی و حقوقی قوه قضاییه منتشر نمایم. با قرارگیری اولین شماره، پست فوق نیز فعال خواهد شد. پیشنهاد می شود برای اطلاع دقیق از زمان آن در خبرنامه سایت عضو شود. برای این منظور اینجا مراجعه نمایید.

5/5 = (3 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=2681


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت