دکتر ولی الله انصاری
دکتر ولی الله انصاری

دکتر ولی الله انصاری

زندگی نامه دکتر ولی الله انصاری دکترای حقوق جزای بین المللی و استاد دانشگاه

دكتر ولی الله انصاری، در سال ۱۳۱۶ (ش.) در شهر شاهین دژ آذربایجان غربی به دنیا آمد. وی به اقتضای شغل پدر كه كارمند دولت بود، در شهرهای مختلف كشور به تحصیل پرداخت.

تا كلاس پنجم ابتدایی را در روستای تكاب و سال آخر ابتدایی را با رتبه شاگرد اول خمسه در زنجان به پایان رساند. دوره متوسطه را تا كلاس پنجم در دبیرستان پهلوی و كسب رتبه اول و نشان علمی به پایان رساند. سال آخر متوسطه را به طور متفرقه در دبیرستان میرافضلی تهران امتحان داد و با كسب رتبه اول در رشته ادبی، موفق به دریافت دیپلم شد (خرداد ۱۳۳۲ ش.). در همین سال وارد دانشكده پلیس شد و دوره لیسانس را با موفقیت پشت سر گذاشت.

او در سال ۱۳۳۶ (ش.) دوره جرم‌شناسی دانشكده پلیس را به پایان رساند. با شروع سال تحصیلی ۳۸-۱۳۳۷ (ش.) در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد و به طور همزمان، دیپلم زبان فرانسه را از انستیتو زبان فرانسه تهران، دریافت كرد.

انصاری در سال ۱۳۴۰ (ش.) وارد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۴ (ش.) در رشته قضایی فارغ التحصیل شد. سال بعد در كنكور فوق لیسانس علوم جزایی دانشكده حقوق که برای اولین بار گشایش یافته بود، شركت كرد و دوره دو ساله آن را با رتبه اول به پایان رساند. بلافاصله در كنكور دوره دكترای علوم جزایی شركت جست و با رتبه اول در امتحان ورودی، این دوره را آغاز كرد. سرانجام با ارائه پایان نامه مطالعه تطبیقی وظایف قضایی پلیس قضایی، و كسب رتبه اول، موفق به دریافت دكترای علوم جزایی شد. پس از مدتی به فرانسه رفت و به دریافت این عناوین علمی نائل آمد: فوق لیسانس مدیریت دولتی بین المللی (۱۹۷۳ م.) از دانشگاه موسسه بین المللی علوم اداری پاریس، دكترای علوم اداری با ارائه پایان نامه حقوق استخدامی مامورین به خدمت عمومی در ایران و فرانسه (۱۹۷۴ م).

سوابق آموشی

دکتر انصاری پس از بازگشت به ایران، كار تدریس در دانشگاه‌های كشور را از سال ۱۳۴۷ (ش.) در مدرسه عالی پارس سابق شروع كرد. در سال ۱۳۴۹ (ش.) به عضویت هیئت علمی دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) درآمده و تا سال ۱۳۵۹ (ش.) به همكاری خود با آن دانشگاه ادامه داد.

دیگر مراكز آموزشی عالی كه از خدمات علمی ایشان بهره مند شدند، عبارتند از: دانشكده علوم اداری دانشگاه تهران، دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مركز (نزدیك به یازده سال)، دانشگاه پلیس و دانشگاه تربیت مدرس (دوره دكترای حقوق جزای بین الملل، حقوق جزای عمومی و كیفرشناسی تطبیقی). عمده ترین دروس تدریسی دكتر انصاری عبارتند از: دروس رشته‌های حقوق جزای عمومی و اختصاصی، حقوق اداری و حقوق جزای بین الملل و حقوق جزای بازرگانی.

آثار تألیفی و تحقیقی

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر انصاری عبارتند از: ۱- كلیات حقوق اداری (جلد اول از مجموعه دوره حقوق اداری) ۲- تحقیقات جنایی از لحاظ حقوق تطبیقی ۳- حقوق سازمانهای اداری ایران ۴- مدیران دولتی وظایف آنها در ارتباط با قوانین و مقررات داخلی و بین المللی ۵- مسائل مشترك قراردادهای اداری و قراردادهای تجاری دولت ۶- جزوه‌های مختلف در زمینه حقوق و علوم اداری و حقوق كیفری ۷- مقاله‌های حقوقی متعدد چاپ شده در نشریات مختلف حقوقی قبل و بعد از انقلاب اسلامی.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

3.6/5 = (5 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=26857


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۲ دیدگاهها

  1. Avatar photo

    با سلام
    کتاب «کلیات قراردادهای اداری» ایشان، کتاب جامع و خوبی است، لیکن در حوزه حقوق خصوصی ایرادهای ماهوی بسیاری دارد و در مجموع اغلاط تایپی زیادی در کتابشان دیده می شود، ولی این باعث نمی شود که از مطالب غنی کتاب ایشان تقدیر نشود.