خانه » قوانین و مقررات » مجموعه قوانین و مقررات » مجموعه قوانین دادرسی مدنی » قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام
آرای دیوان عدالت اداری
دیوان عدالت اداری

قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام

قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ مجمع تشخیص مصلحت نطام

بخش اول ـ تشکیلات

ماده۱ـ در اجرای اصل یکصد و هفتاد و سوم ( ۱۷۳ ) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور رسیدگی به شکایات، تظلّمات و اعتراضات مردم نسبت به مأموران، واحدها و آیین ‌ نامه ‌ های دولتی خلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود اختیارات مقام تصویب ‌ کننده، دیوان عدالت اداری که در این قانون به اختصار «دیوان» نامیده می ‌ شود زیرنظر رئیس قوه ‌ قضائیه تشکیل می ‌ گردد.

ماده۲ـ دیوان در تهران مستقر است و متشکل از شعب بدوی، تجدیدنظر، هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی می ‌ باشد. تشکیلات قضائی، اداری و تعداد شعب دیوان با تصویب رئیس قوه قضائیه تعیین می ‌ شود.

تبصره ـ رئیس دیوان عدالت اداری می ‌ تواند پیشنهادات خود را به رئیس قوه قضائیه ارائه نماید.

ماده۳ـ هر شعبه بدوی دیوان از یک رئیس یا دادرس علی ‌ البدل و هر شعبه تجدیدنظر از یک رئیس و دو مستشار تشکیل می ‌ شود. شعبه تجدیدنظر با حضور دو عضو رسمیت می ‌ یابد و ملاک صدور رأی، نظر اکثریت است. آراء شعب تجدیدنظر دیوان قطعی است.

تبصره ـ چنانچه جلسه شعبه تجدیدنظر با حضور دو عضو رسمیت یابد و هنگام صدور رأی اختلاف نظر حاصل شود، یک عضو مستشار توسط رئیس دیوان به آنان اضافه می ‌ شود.

ماده۴ـ قضات دیوان با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب می ‌ شوند و باید دارای ده ‌ سال سابقه کار قضائی باشند. در مورد قضات دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از گرایشهای رشته حقوق یا مدارک حوزوی همتراز، داشتن پنج سال سابقه کار قضائی کافی است.

تبصره۱ـ قضاتی که حداقل پنج سال سابقه کار قضائی در دیوان دارند از شمول این ماده مستثنی می ‌ باشند.

تبصره۲ـ رئیـس دیوان عدالت اداری می ‌ تواند قضات واجد شرایط را به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد نماید.

ماده۵ ـ رئیس دیوان، رئیس شعبه اول تجدیدنظر دیوان نیز می ‌ باشد و به تعداد مورد نیاز، معاون و مشاور خواهد داشت. وی می ‌ تواند برخی اختیارات خود را به معاونان تفویض نماید.

ماده۶ ـ به ‌ منظور تسهیل در دسترسی مردم به خدمات دیوان، دفاتر اداری دیوان در محل دادگستری یا دفاتر بازرسی کل کشور در هر یک از مراکز استانها تأسیس می‌گردد. این دفاتر وظایف زیر را به ‌ عهده دارند:

الف ـ راهنمایی و ارشاد مراجعان

ب ـ پذیرش و ثبت دادخواستها و درخواستهای شاکیان

پ ـ ابلاغ نسخه دوم شکایات یا آراء صادر شده از سوی دیوان در حوزه آن دفتر که از طریق نمابر یا پست الکترونیکی یا به هر طریق دیگری از دیوان دریافت کرده ‌ اند.

ت ـ انجام دستورات واحد اجرای احکام دیوان در حوزه مربوط به آن دفتر

2+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام و عرض ارادت
  میخواهم اعاده دادرسی به شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارائه بدهم لطفا راهنمایی بفرمایید
  ۱-آیا برگه ای که باید در آن اعاده دادرسی بنویسم همان برگه دادخواست تجدیدنظر است؟ اگر اینطور است در کدام قسمت باید مشخص کنم که درخواستم اعاده دادرسی است؟
  ۲-همانند ارائه دادخواست بدوی باید سه نسخه بدهم یا یک نسخه؟
  ۳-آیا در متن درخواستم به مواد قانونی مثلا ۱۰۰ قانون تشکیلات ویا مشاوره ای که انجام داده ام و گفته اعاده دادرسی بدهم ، برای گرفتن نتیجه موثر است و یا نیازی نیست؟
  ۴- آیا اشاره به اینکه خود مستشار تجدیدنظر بهم گفته اعاده دادرسی بدهم را در متن بیاورم صلاح هست؟
  ۵-اگر اعاده دادرسی بعد از بیست روز از ابلاغ تجدیدنظر ارائه بدهم ، قبول نمیکنند؟
  تشکر فراوان از وقتی که میگذارید

  0
 2. مدیر سایت

  با سلام
  پاسخ سئولات شما به ترتیب عبارتند از:
  اول- پیشنهاد می شود بدواً با مراجعه مستقیم به دیوان عدالت در تهران و یا دفاتر نمایندگی‌های آن در مراکز استان خود، نسبت به تهیه فرم مخصوص اقدام نمایید. در صورت عدم وجود این فرم، می توانید در فرم تجدیدنظرخواهی، عبارت تجدیدنظر را به اعاده دادرسی تغییر داده و استفاده نمایید. مانند دلایل و جهات تجدیدنظرخواهی اعاده دادرسی، آنگاه در همین بخش درخواست و جهات اعاده دارسی از رأی را قید نمایید.
  دوم-بله
  سوم- ذکر ماده ۱۰۰ ضرورتی ندارد. بیان نتیجه مشاوره اثری در پذیریش یا رد درخواست نخواهد داشت، بلکه آنچه برای شعب صادرکننده حکم قطعی مهم است، جهات درخواست و دلایل استنادی که ذکر و ارائه می کنید، مهم است.
  چهارم-پاسخ همان است که در مورد نتیجه مشاوره بیان شد.
  پنج-در صورت تقدیم دادخواست خارج از مهلت، رد خواهدشد.

  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.