آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور کیفری
آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در امور کیفری

مجازات تعزیر منصوص شرعی مستثنی از تخفیف، تعلیق، سقوط و سایر احکام مجازات های تعزیری است (رأی ۷۷۰)

رأی وحدت رویه شماره ۷۷۰ مورخ ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ هیأت عمومی  دیوان عالی کشور با موضوع: تخفیف، تعلیق، سقوط و سایر احکام مجازات های تعزیری شامل تعزیر منصوص شرعی نیست

ردیف پرونده: ۱۷/۹۷

شماره رأی: ۷۷۰-۱۳۹۷/۴/۲۶

رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور

مستفاد از مقررات ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ تعزیر مجازاتی است که در موارد ارتکاب محرمات شرعی یا نقض مقررات حکومتی تعیین و اعمال می شود و کیفیت اجرا و مقررات مربوط به تخفیف، تعلیق، سقوط و سایر احکام مربوط به آن به موجب قانون تعیین می شود و در ماده ۱۱۵ این قانون به دادگاه اجازه داده شده، مقررات راجع به تخفیف مجازت را در کلیه جرائم تعزیری اعمال کند و در تبصره دوم آن «تعزیر منصوص شرعی» که نوع  و مقدار آن همانند مجازات های حدی، غیرقابل تغییر می باشد، از اطلاق ماده اخیر الذکر استثنا شده است. بنابراین نظر شعبه نهم دیوان عالی کشور که مقررات ماده ۲۷ قانون مجازات اسلامی را نسبت به محکومت موضوع ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی – تعزیرات اعمال کرده است، به اکثریت آراء صحیح و منطبق با موازین قانونی تشخیص می گردد. این رأی در اجرای مقررات ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور، دادگاه ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم الاتباع است

هیأت عمومی دیوان عالی کشور

منبعقضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 4,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=28211


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۲ دیدگاه

 1. علی جعفری

  با سلام
  با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی ۱۳۹۲، زمان صدور قرار تعلیق اجرای مجازات، حسب مورد هم می‌تواند هنگام صدور حکم و هم پس از گذشت یک سوم از مجازات باشد.
  برابر قسمت اخیر ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی چنانچه قاضی دادگاه هنگام صدور حکم محکومیت، وضعیت را برای تعلیق مجازات صلاح نداند، پس از گذشت یک سوم از مجازات مجرم با درخواست مجرم می‌تواند قرار تعلیق مجازات صادر کند.
  بنابراین، در ارتباط با سئوال شما، محکوم علیه بایستی ابتدا جهت اجرای مجازات به واحد اجرای احکام دادسرای مربوطه مراجعه نماید و پس از گذشت یک سوم از مجازات حبس، در صورت داشتن سایر شرایط مقرر در مواد ۴۵ تا ۵۵ قانون مجازات اسلامی، مجازات وی قابل تعلیق شود.

 2. Avatar

  درود…
  برای درخواست تعلیق نمودن حکم به لحاظ شرایطی که مجرم در زمان جرم داشته و هم اکنون به بهبود آن پرداخته تا با قبئله خدمات اجتماعی جبران مافات کرده و زندگی تازه ای شروع کند، در شرایطی که بابت سرقت موتور و به خاطره اعتیاد با فیش حقوقی آزاد شده است، چه اقدامی باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code