تازه های سایت
خانه » مقاله ها » مقالات حقوق مدنی » ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت در وکالت، دکتر بیژن حاجی عزیزی و سیده مریم اعتماد
مقالات حقوقی
مقالات حقوقی

ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت در وکالت، دکتر بیژن حاجی عزیزی و سیده مریم اعتماد

قضاوت آنلاین: در پست قبل مقاله‌‌ای با عنوان «عدم رعایت مصلحت موکل در انتقال مال از سوی وکیل» از آقای عباس زمان-عضو هیأت علمی دانشگاه و قاضی دادگستری را منتشر کردیم که تلاش کرد با تمرکز بر دیدگاه فقهاء و رویه قضایی به «مفهوم مصلحت موکل و تعیین ضمانت اجرای مدنی عدم رعایت آن از سوی وکیل در انتقال مال به خود یا ثالث» بپردازد و با استناد به «وحدت ملاک از مواد ۱۰۷۳ و ۱۰۷۴ قانون مدنی در باب نکاح، نتیجه‌گیری نمود که در موارد عمد و سوءنیت وکیل، معامله را می توان باطل دانست. استناد به این مواد در استدلال های دیگر حقوقدانان و خاصه برخی آراء قضایی نیز مشاهده می شود.

در پست حاضر که مقاله‌ای مشابه مقاله پیش‌گفته اما با رویکردی متفاوت به تعیین ضمانت اجراء همان معامله می پردازد، تمرکز نویسندگان جهت حفظ معامله وکیل و خاصه رد استناد به وحدت ملاک مواد ۱۰۷۳ و ۱۰۷۴ قانون مزبور در خارج از نکاح است که حائز اهمیت است.

ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت موکل از سوی وکیل در انتقال مال چیست، دکتر بیژن حاجی عزیزی و مریم اعتماد

چکیده

عقد وکالت از جمله عقود معینی است که در جامعه و روابط حقوقی اشخاص کاربرد وسیعی دارد، زیرا از جهتی اشخاص ناچار به استیفای حق خود به مباشرت نمی‌باشند و از جهت دیگر، عقد مزبور در دعاوی و کمک به احیای حق زیان دیده در محاکم دادگستری دارای اهمیت فراوانی است. با انعقاد عقد وکالت، وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت‌های متقابلی می‌شوند. از جمله این تعهدات رعایت مصلحت موکل است. از آنجا که این تعهد بر سایر تعهدات وکیل سایه افکنده و به نوعی شالوده و زیربنای کلیه تعهدات وی محسوب می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علی‌رغم تصریح به تعهد مزبور در ماده ۶۶۷ قانون مدنی، ضمانت اجرای نقض آن در فروض مختلف مبهم است. سکوت قانون، ضعف تألیفات و مبتلابه بودن قضیه ما را به جستجوی پاسخی واداشت که خلاصه آن بدین شرح است: اعمال حقوقی که بدون رعایت مصلحت موکل انجام شده‌اند – به استثنای فرضی که در آن با طرف معامله تبانی صورت گرفته است – نافذ تلقی می‌شوند، هرچند موکل در صورت وجود خیار می‌تواند از خود رفع ضرر نماید.

کلمات کلیدی:

وکالت، مصلحت، ضمانت اجرا، عدم نفوذ

فهرست مطالب مقاله

چکیده
مقدمه
معنای مصحلت
آثار عدم رعایت مصلحت
۱- تئوری بطلان
۲- تئوری عدم نفوذ
۳- تئوری تفصیل
۴- نظر پیشنهادی
نتیجه‌گیری

مشخاصت فایل:

عنوان مقالهضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت در وکالت
نویسندگان: دکتر بیژن حاجی عزیزی-استادیار دانشگاه بوعلی سینا و سیده مریم اعتماد- کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه بوعلی سینا
تاریخ انتشار: تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
تعداد صفحات: ۵۵-۷۳
حجم فایل: ۱۹۴.۰۹ کیلوبایت
راهنما: دانلود 

منبع: قضاوت آنلاین به نقل ازمطالعات اسلامی: فقه و اصول، سال چهل و هفتم، شماره پیاپی ۱۰۰، بهار ۱۳۹۴، صص ۵۵-۷۳

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 4٫75 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.