خانه » مقاله ها » مقالات حقوق مدنی » عدم رعایت مصلحت در انتقال مال از سوی وکیل، عباس زمانی
مقالات حقوقی
مقالات حقوقی

عدم رعایت مصلحت در انتقال مال از سوی وکیل، عباس زمانی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ و ۳۱ دقیقه ق.ظ

قضاوت آنلاین: در پست حاضر نویسنده مقاله تلاش دارد با تمرکز بر دیدگاه فقهاء و رویه قضایی به «مفهوم مصلحت موکل و تعیین ضمانت اجرای مدنی عدم رعایت آن از سوی وکیل در انتقال مال به خود یا ثالث» بپردازد و با استناد به «وحدت ملاک از مواد ۱۰۷۳ و ۱۰۷۴ قانون مدنی در باب نکاح، نتیجه‌گیری نماید که در موارد عمد و سوءنیت وکیل، معامله را می توان باطل دانست. استناد به این مواد در استدلال های دیگر حقوقدانان و خاصه برخی آراء قضایی نیز مشاهده می شود.

در پست بعدی مقاله‌ای مشابه با عنوان «ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت موکل از سوی وکیل در انتقال مال» از دکتر بیژن حاجی عزیزی و سیده مریم اعتماد به تعیین ضمانت اجراء همان معامله می پردازند با این تفاوت که تمرکز نویسندگان بر حفظ معامله وکیل و خاصه رد استناد به وحدت ملاک مواد ۱۰۷۳ و ۱۰۷۴ قانون مزبور در خارج از نکاح است که حائز اهمیت است.

ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت موکل از سوی وکیل در انتقال مال چیست، عباس زمانی

چکیده:

در کلیه معاملاتی که شخصی به وکالت از دیگری مالی را منتقل می‌کند، بر مبنای ماده ۶۶۷ قانون مدنی باید مصلحت موکل خود را رعایت کند. در عقود معوض و مغابنی وکیل در راستای تامین مصلحت موکل خویش، باید تعادل در عوضین را رعایت کند. معیار رعایت مصلحت در این خصوص انتقال به ثمن عرفی است؛ که اصطلاحاً به آن «ثمن المثل» می‌گویند. این موضوع از دو منظر قابل توجه است، اول: از حیث شیوه وکالت اعطایی ، زیرا وکالت ممکن است؛ «خاص» ، «مطلق» و «عام» باشد. در وکالت خاص ، حدود اختیار وکیل از حیث ثمن مشخص است؛ اما در دو شکل دیگر رعایت مصلحت موکل ضروری است. دوم: ازحیث ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت در انتقال مال از سوی وکیل است. گاهی انتقال بدون رعایت مصلحت موکل صرفاً موجب مسئولیت وکیل است، اما گاه بالاخص وقتی سوء‌نیتی وجود داشته باشد، عقد غیر نافذ است.

کلیدواژه‌ها:

وکالت؛ مصلحت؛ ثمن المثل؛ غبطه؛ تعادل عوضین

فهرست مطالب مقاله:

چکیده
مقدمه
۱- مفهوم مصلحت موکل
۱-۱- مصلحت در تعادل عوضین
۱-۱-۱-وکالت با اختیار خاص
۲-۱-۱- وکالت مطلق
۳-۱-۱- وکالت عام
۲-۱- ارزیابی نظرات
۲- ضمانت اجرای عدم رعایت مصلحت موکل
۱-۲- صحت عقد و مسئولیت وکیل
۲-۲- غیرنافذ بودن عقد
۳-۲- ارزیابی نظرات
نیتجه گیری

مشخصات فایل:

عنوان: عدم رعایت مصلحت در انتقال مال از سوی وکیل
نویسنده: عباس زمانی عضو هیأت علمی گروه حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت و قاضی دادگستری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴
تعداد صفحات: ۱۰۰-۵۸
حجم فایل: ۳۹۸.۶۷ کیلوبایت
راهنما: دانلود 

 

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از مجله حقوقی دادگستری، سال هفتاد و نهم، شماره نود، تابستان ۱۳۹۴

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *